Přeprava podle ADR/RID

Pro přepravy na železnici budou platit nové podmínky (V.)

V Dopravních novinách pravidelně informujeme o restruktura­lizovaných podmínkách přepravy nebezpečných věcí po železnici tak, jak budou platit od 1. července letošního roku. V DN 47/00 jsme se zaměřili na historii vzniku restrukturali­zovaných podmínek ADR a RID, v DN 51/00 na všeobecné informace, úvod a jejich první díl. V DN 07/01 pak na druhý díl, který je věnován klasifikaci a v DN 12/01 jsme se zabývali třetím dílem, seznamem nebezpečných věcí seřazených podle čísel OSN. Dnešní pokračování budeme věnovat čtvrtému dílu, který obsahuje podmínky pro použití obalů, velkých nádob pro volně ložené látky (IBC), přemístitelných cisteren, cisteren z kovů a nádržkových kontejnerů z vyztužených plastů.

Čtvrtý díl tvoří celkem čtyři kapitoly. V novém pojetí obsahuje řadu již známých informací, jako například podmínky pro použití obalů, IBC, cisteren z kovů atd. a zároveň i některá úplně nová ustanovení týkající se velkých obalů, přemístitelných cisteren nebo cisteren z vlákny vyztužených plastů.

V kapitole 4.1. je uvedeno, jakým způsobem lze používat obaly, včetně velkých nádob pro volně ložené látky (IBC) a velkých obalů. Pro obaly a IBC jsou do této kapitoly převedena a případně i nově upravena ustanovení stávajících přípojků V a VI RID. Ustanovení platná pro velké obaly se v RID (i ADR) objevují poprvé a jsou převzata ze Vzorových předpisů OSN. Celá kapitola 4.1. byla maximálně harmonizována se Vzorovými předpisy OSN.

Předpisy RID také uvádí definici velkého obalu. Je to obal složený z vnějšího obalu, který obsahuje předměty nebo vnitřní obaly, jež jsou vystaveny mechanické manipulaci, a který má zároveň čistou hmotnost vyšší než 400 kg nebo objem vyšší než 450 litrů, ale nepřesahující 3,0 m3.

Všeobecná část týkající se obalů se nevztahuje na obaly pro třídu 1 (výbušniny), třídu 2 (plyny), pro organické peroxidy a samovolně se rozkládající látky, třídu 6.2 (látky způsobilé vyvolat nákazu) a třídu 7 (radioaktivní). Tyto obaly jsou samostatně zařazeny do kapitoly 4.1, která zároveň uvádí a vysvětluje obalové instrukce (či pokyny), zapsané ve sloupci 8 tabulky A. Pro odlišení druhů obalů, jichž se instrukce týkají, jsou alfanumerické kódy složeny následovně:

  • pro IBC písmeny „IBC“ a příslušným číslem,
  • pro velké obaly písmeny „LP“ a příslušným číslem,
  • pro jiné obaly než IBC, případně velké obaly, pak písmenem „P“

a příslušným číslem.

Ze sloupce 9a tabulky 3A lze také zjistit, zda kromě obalových instrukcí (či pokynů) platí pro obaly ještě další zvláštní podmínky. K rozlišení, kterého druhu obalu se tyto zvláštní podmínky týkají, slouží alfanumerické kódy složené z písmen „PP“ a příslušného čísla (pro jiné obaly než IBC, případně velké obaly), písmena „L“ a příslušeného čísla (pro velké obaly) a písmena „B“ a příslušného čísla pro IBC.

Kapitola 4.1. končí samostatným oddílem pojednávajícím o společném balení. Pokud existuje možnost společného balení, je to uvedeno ve sloupci 9b tabulky A. Pokyny pro společné balení jsou zde označeny alfanumerickým kódem začínajícím písmeny „MP“.

Kapitola 4.2.

Používání přemístitelných cisteren stanoví kapitola 4.2., jejíž text byl v rámci harmonizace převzat ze Vzorových předpisů OSN a jedná se tedy o zcela novou úpravu v rámci RID i ADR.

Definice udává, že přemístitelná cisterna je multimodální cisterna o objemu větším než 450 litrů (nejedná se o klasický nádržkový kontejner, ani například o snímatelnou cisternu). V kapitole 3.2 tabulce A jsou pro její použití vyhrazeny sloupce 10 a 11. Sloupec 10 obsahuje pokyny označené alfanumerickým kódem začínajícím písmenem „T“ a sloupec 11 zvláštní ustanovení týkající se těchto cisteren, která je třeba dodatečně dodržet. Uvedený alfanumerický kód začíná písmeny „TP“. Kapitola 4.2. je rozdělena na dvě části. První z nich se týká přeprav látek tříd 3 až 9 a druhá je věnována přepravě plynů třídy 2.

Kapitola 4.3.

V kapitole 4.3. je upřesněno, jak je možné používat cisternové vozy, snímatelné cisterny, nádržkové kontejnery a nádržkové výměnné nástavby (přemístitelné nádoby), u kterých je těleso nádoby zhotoveno z kovových materiálů, bateriové vozy a kontejnery na plyn s více prvky (MEGC).

Ačkoli většina ustanovení byla již uvedena ve stávajícím RID (o cisternových vozech, nádržkových kontejnerech atd.), obsahuje kapitola i některá nová ustanovení. Zcela novým pojmem je kontejner na plyn s více prvky (MEGC), což je přepravní zařízení skládající se z prvků, které jsou spolu spojeny sběrnou trubkou, a je montováno do rámu. Jednotlivými prvky MEGC mohou být láhve, velké láhve, sudy na stlačený plyn a svazky láhví, nebo cisterny s objemem přesahujícím 450 litrů pro plyny třídy 2.

Do kapitoly byla zahrnuta většina dosud platných ustanovení z přípojků X a XI RID. Od všech předchozích kapitol se tato liší tím, že části textů, které platí pouze pro cisternové vozy atd. a ustanovení platná pouze pro nádržkové kontejnery, jsou uváděny ve sloupcích. Přitom do levého sloupce je zapsán text platný pouze pro cisternové vozy atd. a v pravém sloupci potom text týkající se pouze nádržkových kontejnerů. Pokud je text shodný pro obě skupiny, je zaznamenán souvisle přes oba dva sloupce.

Novinkou je rovněž kódování cisteren a tzv. „hierarchie“ cisteren. Pro kódování cisteren je používán čtyřmístný kód (alfanumerický kód začínající písmeny L – pro kapaliny, S – pro pevné látky, G – pro plyny), kde první číslo označuje typ cisterny, druhé číslo výpočtový přetlak, třetí číslo počet otvorů a poslední číslo bezpečnostní ventil/zařízení. Tyto kódy bude nutné postupně uvádět na nádobě, přičemž přesné místo pro umístění není dosud stanoveno. Tzv. „hierarchie“ umožní zjistit, zda je cisterna pro konkrétní přepravovanou látku vhodná či nikoliv.

V kapitole 4.3. jsou uvedeny podrobnější informace k textu kapitoly 3.2 (v tabulce A, sloupce 12 a 13). Sloupec 12 obsahuje kódování cisteren a ve sloupci 13 je uveden alfanumerický kód pro zvláštní ustanovení vztahující se k těmto cisternám, které je třeba dodatečně dodržet. Alfanumerické kódy začínají písmeny „TU“, „TC“, „TE“, „TA“, „TT“ a „TM“.

Kapitola 4.4.

Zcela nová je poslední kapitola dílu čtyři, která je zaměřena na nádržkové kontejnery z vlákny vyztužených plastů. V tomto bodě se pojetí RID zcela odlišuje od ADR. Zatímco ADR umožňuje použití cisteren (mohou to být i cisternová vozidla s nádobou z vlákny vyztužených plastů), RID povoluje pouze nádržkové kontejnery s touto nádobou (o cisternových vozech s nádobou z vlákny vyztužených plastů se zatím neuvažuje).

Použití nádržkových kontejnerů je schváleno pro látky zařazené ve třídách 3, 5.1, 6.1, 6.2, 8 nebo 9. Pro látky ostatních tříd schváleny nejsou.

Stanislav Hájek,

ČD DOP Praha

Vzhledem k tomu, že oficiální český překlad zatím není k dispozici, jsou veškeré používané pojmy pouze neoficiální (byly převzaty z nyní platného vydání RID).

spinner