29.11. - Na jedné straně tolik potřebné investice do železniční infrastruktury, na straně druhé výluky a velké komplikace pro nákladní dopravce. Kudy by se by se česká železnice měla ubírat, aby nákladní dopravci měli dobré podmínky pro své podnikání, o tom jsme hovořili s Ing. Oldřichem Sládkem, výkonným ředitelem sdružení železničních nákladních dopravců ŽESNAD.CZ a prezidentem Svazu dopravy ČR.
Infrastruktura
Vyšlo v DN č. 24
Oldřich Sládek (ŽESNAD.CZ, SD ČR): Klíčové je stanovit priority železničních staveb v dlouhodobém horizontu
28.11. - Dánské studio Henning Larsen Architects v soutěžním dialogu na úpravy území hlavního nádraží v Praze zvítězilo se svým návrhem Šťastný Hlavák. Jeho hlavní myšlenkou je přirozené propojení Vrchlického sadů, odbavovací haly, nové tramvajové zastávky přímo před nádražím a historické Fantovy budovy. Navrhovaná podoba celého území klade důraz na udržitelnost, mikromobilitu a navrácení života do Vrchlického sadů. Henning Larsen Architects je součástí dánské skupiny Ramboll a v oblasti komplexních urbanistických návrhů patří mezi světové lídry.
27.11. - Společnost AŽD uzavřela kontrakt se stavební společností ZUE na dodávku zabezpečovacího a sdělovacího zařízení na železniční trati Będzin – Katowice Szopienice Południowe v Polsku. Hodnota kontraktu činí 79,85 milionu zlotých (cca 445 mil. Kč).
26.11. - Připravovaná modernizace železničního uzlu Česká Třebová bude stát více než 15 miliard korun. Náklady se v minulosti odhadovaly na 10,4 miliardy korun, později na 11,9 miliard korun. Jen projektová dokumentace vyjde podle smlouvy na 277 milionů korun, sdělil mluvčí Správy železnic (SŽ) Jan Nevola.
24.11. - Správce slovenských dálnic NDS opět jmenoval českou společnost CzechToll vítězem soutěže na dodání klíčové části nového mýtného systému. ČTK to včera potvrdila mluvčí NDS Eva Žgravčáková. Předchozí tři rozhodnutí NDS v této veřejné soutěži, ve které NDS po vyhodnocení nabídek opakovaně chtěla zadat zakázku právě CzechTollu, zrušil slovenský úřad ÚVO, jenž dohlíží na veřejné zakázky.
24.11 - Rok 2024 bude na české železnici ve znamení rekonstrukcí velkých stanic. Správa železnic bude v příštím roce disponovat rozpočtem ve výši 57,5 miliardy korun. Kromě přestavby Masarykova a smíchovského nádraží v hlavním městě začne i celková modernizace v brněnském Králově Poli. Stavět se ale začne také na řadě dalších míst napříč republikou, odstartují tři desítky nových staveb. Do další fáze příprav postoupí rovněž projektování vysokorychlostních tratí, pracovat se bude na 100 km nových tratí.
23.11. - Úsek dálnice D11 mezi Trutnovem a hranicí s Polskem postaví za 11,35 miliardy korun bez DPH největší polská stavební firma Budimex. Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) vybralo její nabídku jako nejvýhodnější. „Na stavbu délky 21,1 kilometru je vydáno nepravomocné stavební povolení a dokončuje se majetkoprávní příprava a archeologický výzkum,“ uvedl na síti X generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Stavební povolení napadlo ekologické hnutí Děti Země.
23.11. - Německá železniční společnost Deutsche Bahn (DB) upřednostňuje při výstavbě rychlotrati mezi Prahou a Drážďany variantu jednoho dlouhého tunelu pod Krušnými horami. Martin Walden z koncernu DB k tomu v prohlášení uvedl, že takové řešení je z ekologických, dopravních a technických ohledů to nejvýhodnější.
23.11. - Senátní hospodářský výbor včera doporučil Senátu schválit beze změny vládní novelu takzvaného liniového zákona, která rozšiřuje jeho působnost na celou strategickou infrastrukturu. Účelem zákona je urychlovat výstavbu silnic, dálnic, železnic a energetické infrastruktury. Naproti tomu senátní výbor pro veřejnou správu dnes debatu o zákonu přerušil do úterý, protože část jeho členů má k předloze výhrady. Hospodářský výbor je pro tento zákon v Senátu výborem garančním, ale i jeho členové měli dnes výhrady. Senát má o předloze rozhodovat na schůzi, která začne příští středu.
22.11. - Správa železnic pokračuje v modernizaci koridoru podél řeky Berounky. Po úseku z pražského Smíchova do Radotína nyní přichází na řadu stavba, jejíž slavnostní zahájení se uskutečnilo včera ve stanici Karlštejn. Obnovou projde více než sedm kilometrů trati do Berouna, dokončení prací přinese rychlejší a bezpečnější provoz. Práce v hodnotě bezmála 2,3 miliardy korun potrvají do roku 2026, budou ale mít menší vliv na dopravu, než se původně očekávalo.