29.6. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zrušil část soutěže na firmu, která státu poradí s novým způsobem výběru mýta po roce 2029. Podle informací Reportérů České televize ministerstvo dopravy dostatečně nezdůvodnilo, proč vybralo právě Ernst & Young ve spojení s Českým vysokým učením technickým v Praze (ČVUT) a kanceláří Rowan Legal. Rozhodnutí úřadu potvrdil jeho mluvčí Martin Švanda.
Infrastruktura
28.6. – Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) opět posunulo termín podání nabídek do tendru na stavbu úseku dálnice D11 z Trutnova na státní hranici s Polskem. Zatím poslední termín po opakovaném prodloužení je 31. červenec, původní první termín byl 17. března. Záměr zahájit stavbu 21 kilometrů dlouhého úseku do konce letošního roku však posunování termínu neohrožuje, řekl generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Předpokládaná cena stavby je 13 miliard korun bez daně.
27.6. – Stát bude na investice do rozvoje dopravní infrastruktury, na opravy a údržbu potřebovat v letech 2024 až 2050 celkem 5,1 bilionu korun. Z toho v příštích deseti letech půjde o 2,8 bilionu Kč v cenách roku 2022. V průměru bude potřeba zajistit pro rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury 182 miliard korun ročně. Na dnešním setkání s novináři to řekl ministr dopravy Martin Kupka. Dopravní sektorovou strategií by se měla v nejbližší době zabývat vláda.
26.6. – Spolek Nebourat v sobotu na pražské Výtoni vyzval ministra dopravy Martina Kupku, aby neboural tamní železniční most přes Vltavu. Argumentem pro zachování mostu je podle spolku to, že je to kulturní památka, která utváří pražské panorama s výhledem na Vyšehrad. Namísto zbourání mostu podporuje iniciativa jeho opravu moderními metodami, řekla novinářům na happeningu spolku členka jeho předsednictva Ina Koldová. Kupka dříve uvedl, že chce o dalším postupu rozhodnout do konce roku.
25.6. – Na pražském Branickém mostě mezi stanicemi Radotín a Krč přibude nová železniční kolej a most tak bude dvojkolejný. Cílem je zvýšit počet vlaků, které po mostě mohou projet. Zároveň bude most kompletně opraven. Práce začnou 1. července a potrvají 13 měsíců. Náklady jsou zhruba 2,15 miliardy korun. Uvedl to mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.
23.6. – Národní ekonomická rada vlády (NERV) nechce šetřit na investicích do dopravní infrastruktury, podpořila proto dlouhodobý strategický plán investic ministerstva dopravy. Kromě dopravy se rada včera věnovala také regionální politice, v níž by podle rady měla jednotlivá ministerstva více spolupracovat. Novinářům to po jednání řekl koordinátor NERV David Havlíček. Dalším tématem byla také efektivita veřejné správy.
22.6. – Vláda podpořila návrh zákona, který povede ke zrušení Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře (ÚPDI) a přesunu jeho působnosti a pravomocí na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) s účinností k 1. 1. 2024. Na agendách pro ochranu trhu a ochranu práv k přístupu k dopravní infrastruktuře se podle Ministerstva dopravy nic nemění, jen budou nově zajištěny efektivněji a s nižšími náklady.
22.6. – Na tuzemské silnice začíná výrazněji vstupovat revoluční mikrovlnná technologie FUTTEC. Patent na ni má stejnojmenná česká společnost, která s ní hodlá proniknout na asfaltové vozovky po celém světě. Prostřednictvím svého pilotního stroje FT3 dosud opravila více než 1 000 výtluků, mezi nimi i 55 havarijních děr na Barrandovském mostě před letošní etapou jeho generální opravy. Ve vývoji zařízení na preventivní opravy výtluků, na němž intenzivně pracuje (ve spolupráci s vědeckými a výzkumnými institucemi) několik let, se nyní posunula výrazně vpřed: v Praze představila v akci nové, vylepšené „mikrovlnné cestáře“ FT3+ a také mikrovlnné pece FF-9, určené na dočasné opravy výtluků větších než 60×80 cm.
21.6. – Praha 2 podporuje rekonstrukci železničního mostu na Výtoni se zachováním stávající podoby včetně ocelové obloukové konstrukce. Zároveň chce zvýšení kapacity mostu, aby bylo možné posílit vlakovou dopravu v metropoli. V pondělí se na tom usnesli zastupitelé městské části. Téměř stejné usnesení v březnu schválilo také celopražské zastupitelstvo, zachování mostu požaduje i Praha 5. Správa železnic (SŽ) dříve zveřejnila záměr památkově chráněnou vrchní konstrukci mostu nahradit novou, což vyvolalo vlnu kritiky.
21.6. – Vláda ve středu projedná návrh zákona o zrušení Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře (ÚPDI), jehož hlavní činností je regulace přístupu k železniční infrastruktuře. Podle návrhu ministra dopravy Martina Kupky a dalších koaličních poslanců se má agenda úřadu přesunout pod Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Kupka si od zrušení úřadu slibuje ušetření peněz. ÚPDI je ve státním rozpočtu na rok 2023 úřadem s nejnižšími výdaji, a to ve výši zhruba 23 milionů Kč.