12.9. – Letecká společnost Emirates obnovuje linky do Saudské Arábie (od 11. září) a do Petrohradu (od 8. října). Společnost tímto krokem reaguje na rozvolňující se cestovní omezení a růst celosvětové poptávky po cestování. Dubaj obecně patří mezi Rusy k vyhledávaným destinacím. Město nabízí vše od pohostinství na špičkové úrovni přes příznivé počasí až po nákupní a zábavní aktivity pro všechny věkové skupiny.
Letecká doprava
11.9. – Evropská komise dnes oznámila, že schválila státní investici 1,35 miliardy eur (34,2 miliardy Kč) novým italským aerolinkám Italia Trasporto Aereo (ITA), která je nástupcem ztrátových aerolinek Alitalia. EK dále rozhodla, že dřívější státní pomoc 900 milionů eur pro Alitalii nebyla legální a že ITA nemusí dluh Alitalie převzít.
Německý stát prodá až čtvrtinu svého dvacetiprocentního podílu v letecké společnosti Lufthansa. Informoval o tom německý fond pro hospodářskou stabilizaci WSF. Zmínil přitom pozitivní vývoj největších evropských aerolinek, kterým německá vláda poskytla kvůli dopadům pandemie covidu-19 záchranný balík.
10.9. – Maďarské nízkonákladové aerolinky Wizz Air jednají s evropským výrobcem letadel Airbus o nákupu nejméně 100 úzkotrupých strojů. S odvoláním na zdroje z odvětví o tom informovala agentura Reuters.
9.9. – Aerolinky postupně obnovují na pražském letišti další letecké linky. V následujících týdnech spustí nové spoje SkyUp Airlines, Blue Air a Wizz Air, Smartwings pak obnoví lety do Dubaje, Londýna nebo Petrohradu. Po pauze se do Prahy vrací i flydubai, Air Arabia, Ural Airlines nebo Transavia France. Informovalo o tom Letiště Praha. V současnosti fungují na Letiště Václava Havla v Praze přímá spojení do celkem 115 destinací od 45 dopravců.
"U klíčových destinací dochází aktuálně k navyšování provozu. To vytváří příznivé podmínky i pro obnovu příjezdového cestovního ruchu, který na své podstatné oživení po pandemii teprve čeká. Na podpoře tohoto segmentu intenzivně pracujeme s agenturou CzechTourism a Prague City Tourism. Současně připravujeme podporu výjezdového turismu do exotických destinací, kde očekáváme výrazný zájem v nadcházející zimní sezóně,“ uvedl ředitel leteckého obchodu Letiště Praha Jaroslav Filip.
V září zahájí provoz i nové linky. Wizz Air začne od 18. září létat do Neapole, Blue Air spustí od 20. září spojení do Milána na letiště Linate a ukrajinský dopravce SkyUp Airlines bude od 23. září létat mezi Prahou a Kyjevem až třikrát týdně. Během září plánují obnovit provoz také další dopravci, kteří doposud své lety z Prahy po koronovairové pandemii nespustili. Do Moskvy na letiště Žukovskij začne opět létat společnost Ural Airlines, do Paříže na letiště Orly pak Transavia France. K dispozici jsou také znovu přímé linky například do Bristolu, Nantes, Hamburku či Billundu.
Více letů z Prahy pak od září nabídne airBaltic na trase do lotyšské Rigy, British Airways na londýnské letiště Heathrow či Rossiya Airlines do Petrohradu. Každý den mohou nově cestující využít spojení do Helsinek s Finnair, do Bruselu s Brussels Airlines nebo do Moskvy s ČSA i Aeroflotem. Do významných evropských měst, které slouží také jako důležité přestupní body, navyšují počet frekvencí KLM, Air France i Lufthansa.
Provoz na pražském letišti v posledních měsících postupně roste. Letiště v červenci odbavilo přes 605 000 pasažérů, což je o 53 procent více než v předchozím měsíci. Zároveň jde při meziročním porovnání o nárůst o 140 procent. To překonalo i původní prognózy o růstu po koronavirové krizi. I přes poslední nárůst je však letový provoz nadále hluboko pod čísly před vypuknutím pandemie koronaviru. Pražské letiště kvůli koronavirové krizi loni po letech rekordních čísel odbavených cestujících přišlo ve srovnání s rokem 2019 o 79 procent pasažérů. Celkem jich odbavilo 3,66 milionu, což je nejméně za posledních 25 let.
(čtk)
Foto: Letiště Praha
8.9. – Věřitelé zadlužených Českých aerolinií (ČSA) zatím přihlásili do insolvenčního řízení s leteckou společností pohledávky za více než 19,4 miliardy korun. Přihlášených věřitelů společnosti je kolem 5900. Insolvenční soud zatím přezkoumal dluhy za přibližně 845 milionů korun. Vyplývá to z aktuálních informací Městského soudu v Praze. ČSA jsou od března v úpadku, jejich provoz ale pokračuje. Firma deklarovala plán na reorganizaci s cílem své záchrany.
8.9. – Soud v americkém státě Delaware rozhodl, že akcionáři společnosti Boeing mohou žalovat představenstvo firmy v souvislosti se dvěma haváriemi strojů 737 MAX, při nichž zemřelo celkem 346 lidí. Informovala o tom agentura Reuters.
8.9. – Evropský výrobce letadel Airbus dodal v srpnu svým odběratelům 40 letadel. Od začátku roku počet dodaných strojů činí 384. Tím se Airbus přiblížil ke splnění svého celoročního cíle, že dodá 600 letadel a udrží si pozici největšího výrobce letadel na světě před americkým konkurentem Boeing. V počtu objednávek však Airbus za Boeingem zaostává, uvedla včera agentura Reuters.
7.9. – Irská letecká společnost Ryanair kvůli cenovým neshodám ukončila jednání s americkým výrobcem letadel Boeing o dodávce dalších letounů. Ryanair to uvedl v tiskové zprávě. Tyto nízkonákladové aerolinky mají z evropských podniků nejvíce objednaných strojů 737 MAX. Zavázaly se odebrat 210 letadel MAX 8–200 s kapacitou 197 míst, která má Boeing dodat v následujících pěti letech. Nyní společnosti jednaly o dodávce modelu MAX 10. Ryanair v minulosti uvedl, že by mohl koupit až 250 těchto strojů, které mají kapacitu 230 míst. Předpokládal, že je začne odebírat od roku 2025.
7.9. — Během července a srpna odbavila letecká společnost Emirates téměř 1,2 milionu cestujících přes svůj letecký uzel v Dubaji, což je značný nárůst oproti 402 000 cestujících ve stejném období v roce 2020. Emirates se podle nejnovějších statistik Mezinárodní asociace pro leteckou dopravu (IATA) stala v roce 2020 největším mezinárodním leteckým dopravcem s více než 15,8 milionů odbavených zákazníků.