Nová EK podpoří rovné podmínky v rámci e-commerce

Nová EK podpoří rovné podmínky v rámci e-commerce

V nadcházejících měsících se očekává zásadní revize systému dovozu do EU v návaznosti na loňský návrh revize celního kodexu Unie a nadcházející zveřejnění nového sdělení Komise o dovozu elektronického obchodu ze zemí mimo EU. V září to uvedlo neziskové sdružení Ecommerce Europe, které sjednocuje evropský sektor digitálního obchodování.

Důvodem této reformy je podle Ecommerce Europe obrovský objem zásilek nízké hodnoty v hodnotě nižší než 150 EUR, které jsou denně dováženy do EU prostřednictvím prodeje B2C, a také rostoucí počet nevyhovujících výrobků, které jsou uváděny na trh, a agresivní a hospodářskou soutěž narušující prodejní a marketingové praktiky některých subjektů mimo EU. Evropská komise v zájmu řešení tohoto rychle rostoucího problému provádí brainstorming o možných způsobech, jak zajistit rovné podmínky pro všechny společnosti působící na jednotném trhu EU.

Jedna z možností řešení této otázky spočívá ve zrušení prahové hodnoty 150 EUR pro osvobození od cla. Zrušení tohoto osvobození, které odpovídá předchozímu zrušení osvobození od DPH ve výši 22 EUR z července 2021, podle Ecommerce Europe zajistí, že nebude existovat bezcelní dovoz, čímž se dosáhne spravedlivého zacházení se vším dováženým zbožím bez ohledu na jeho hodnotu. Z politického hlediska toto ustanovení podporuje naprostá většina zúčastněných stran, včetně společnosti Ecommerce Europe.

Z technického hlediska je ustanovení spojeno s některými otevřenými otázkami, pokud jde o jeho účinnost a připravenost dovozního režimu EU na tuto změnu. Pokud jde o účinnost, některé zúčastněné strany signalizují, že zrušení osvobození od cla neovlivní původní problém, což jsou podvodné zásilky pocházející zejména z Číny. Kromě toho je již nyní prováděno posuzování a odhalování podvodných zásilek na základě rizik prostřednictvím různých nástrojů EU, jako je systém kontroly dovozu 2, souhrnné vstupní prohlášení atd. Podle Ecommerce Europe je třeba poznamenat, že pokud by bylo odstranění odsouhlaseno během jediného dne, EU a členské státy by potřebovaly na provedení změny nejméně tři roky. Pokud jde o připravenost, je podle Ecommerce Europe pravdou, že současný dovozní režim EU, který byl zaveden balíčkem týkajícím se elektronického obchodu s DPH z července 2021, tj. systém jednoho správního místa pro dovoz (IOSS), není připraven zvládnout zvýšený počet úplných celních prohlášení, která by se uplatnila ode dne zrušení osvobození od cla. O tom svědčí skutečnost, že dvojí zdanění, podvody s čísly IOSS a nerovnoměrná připravenost IT infrastruktury v zemích EU27 stále ovlivňují funkčnost IOSS.

Evropská komise si je těchto problémů vědoma, a proto již pracuje ve spolupráci s daňovými a celními úřady členských států, jakož i s podniky a zúčastněnými stranami na určení nejlepších možností, jak zvýšit bezpečnost a odolnost IOSS. Navzdory těmto obavám o stabilitu IOSS se společnost Ecommerce Europe domnívá, že odstranění celní výjimky je jedním z optimálních řešení, ale mělo by být doprovázeno komplexnějším a ucelenějším přístupem k této problematice a měly by mu předcházet tolik potřebné úpravy dovozního režimu.

Další řešení, které bylo navrženo pro řešení vysokého objemu dovozu, který nesplňuje požadavky, zahrnuje urychlené zrušení osvobození od cla a podporu spolupráce mezi EU a vládami členských států, mezi členskými státy a podniky, jakož i v rámci daňových a celních správ členských států a také na mezinárodní úrovni. Cílem je zavést širší strategii pro boj proti podvodným zásilkám, které jsou dováženy ze zemí mimo EU, zejména prostřednictvím některých čínských platforem elektronického obchodu. Za tímto účelem Evropská komise v polovině září zveřejní sdělení, které stanoví další postup EU a členských států s cílem zajistit rovné podmínky pro hráče z EU a ze zemí mimo EU.

(lan)

Foto: Pixabay 

spinner