23.10. – V roce 2016 bylo mezi českými kontejnerovými terminály a přístavem Hamburk přepraveno více než 470 tisíc kontejnerů, drtivá většina z nich směřuje do nebo z Hamburku po železnici. „Česká republika je pro přístav Hamburk klíčovým trhem ve střední Evropě a my jsme hrdí, že tomu tak je, řekl na výročním Hamburském večeru v pražském Obecním domě Vladimír Doboš, ředitel pražského zastoupení Hafen Hamburk Marketing (HHM).
Námořní doprava
23.10. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Francouzské liniové rejdařství CMA GM přebírá přes svou dceřinou společnost ANL Sofrane Unilines. Ty jsou specialistou na dopravní oblast Oceánie a pacifických ostrovů. Podnik provozuje deset lodí na osmi linkách a najíždí přitom celkem 21 přístavů v Austrálii, na Novém Zélandu, v Papua Nová Guinea a na pacifických ostrovech.
19.10. - NÁMOŘNÍ DOPRAVA – U příležitosti 10 let fungování britské DCT v Gdaňsku byl prezentován nový investiční program pro tento polský přístav na hluboké vodě. Během příštích tří let má do něj natéct 65 milionů eur. Půjde kromě jiného o dva kontejnerové mosty, patřící k největším na světě a dále dva jeřáby RTG.
18.10. – Přeprava zboží Panamským průplavem po jeho rozšíření výrazně roste. Ve fiskálním roce 2017 se objem přepraveného nákladu kanálem zvýšil o 22,2 procenta na rekordních 403,8 milionu tun PC/UMS. To odpovídá zhruba 1,1 miliardě metrů krychlových objemu zboží.
18.10. – Rejdařství Hapag-Lloyd převzalo do své flotily další obří kontejnerovou loď – „Al Jmeliyah“, která pochází z jihokorejských loděnic Hyundai Samho Heavy Industries (HSHI). Plavidlo s přepravní kapacitou 15 tisíc TEU patří do kategorie největších kontejnerových lodí ULCV (Ultra Large Container Vessel). „Al Jmeliyah“ je poslední, 17. jednotkou ze série novostaveb objednaných u HSHI v létě 2013 rejdařstvím UASC, jež Hapag-Lloyd převzalo.
16.10. – Na počátku října začal sloužit exportérům nový terminál Yalova Ro-Ro společnosti Ekol. Po dvou letech právních procesů a stavebních prací na terminálu, nyní pomáhá firmám, které dovážejí / vyvážejí do/z Turecka nebo ho používají jako logistické centrum pro jiné destinace, například pro Blízký východ.
9.10. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Řecký přístav Pireus je na dobré cestě k tomu, aby se stal středomořským námořním hubem. Zaznělo to na nedávné konferenci „Belt and Road Forum for International Cooperation“, která proběhla v Pekingu. Společnost Cosco Shipping, která bude přístav provozovat minimálně do roku 2052, buduje Pireus jako strategickou křižovatku své námořní Hedvabné cesty.
LOGISTIKA
Evropská logistická asociace – ELA
ELA A CHYSTANÉ ÍRÁNSKÉ DOPRAVNÍ A LOGISTICKÉ FÓRUM
S ohledem na íránské speciální podmínky po otevření dveří mezinárodnímu obchodu je velmi důležité zásadně zlepšit i jeho obchodní atmosféru a strategii. Znovu rozjetí národní ekonomiky v řadě oblastí bude s určitostí záviset na rozvoji dopravního sektoru na národní úrovni a jeho významné roli při naplňování hlavních cílů íránského plánu rozvoje do roku 2025.
2.10. – LETECKÁ DOPRAVA – Společnost Lufthansa Cargo zvyšuje od 1. října ceny v průměru o pět až 10 procent. Na jednotlivých linkách jdou ceny nahoru ještě silněji. Uvádí to dopis člena představenstva pro prodej Alexise von Hoenbroecha a německého šéfa J.F.Pfaffa speditérům; podrobnosti se v něm ale neuvádějí. Manažeři Lufthansy zdůvodňují tím, že poptávka na trhu leteckého zboží se celosvětově citelně zvýšila.
21.9. – Správa přístavu Rotterdam spustila novou kampaň: „Budujeme trvale udržitelný přístav“. „Trvale udržitelný rozvoj není jen o ekologii. Podílíme se na množství zajímavých iniciativ, které chceme představit,“ řekl předseda představenstva přístavní správy Allard Castelein. Cílem správy je zajistit, aby rotterdamský přístav i jeho okolí byly bezpečné, zdravé a atraktivní.