19.10. – Společnost RYKO, jedna z největších evropských opraven železničních vozů, otevřela v Děčíně novou opravárenskou halu. Moderní technologie výrazně zrychlí opravy a revize železničních vagonů. Celková investice přesáhla 60 milionů korun, z čehož investice do technologií tvořily 15 milionů korun.
Železniční doprava
17.10. – Předseda polského Úřadu železniční dopravy povolil provoz vlaků LEO Expressu pro trasu Praha – Krakov. LEO Express se tak stává prvním dopravcem provozujícím mezinárodní dálkovou dopravu v Polsku a prvním ryze soukromým dopravcem v dálkové dopravě v Polsku. Mezinárodní open-access spojení je budoucnost skutečně atraktivní železniční dopravy. Vedle svých současných autobusů a door2door minibusů LEO Express posiluje svou síť o páteřní železniční spojení.
16.10. – Českolipský výrobce vlakových souprav Bombardier Transportation CR plánuje rozšíření výroby v České Lípě. Společnost, která dnes zaměstnává zhruba 920 pracovníků, z toho stovku zahraničních, chce v příštích dvou letech přijmout dalších 800 lidí. Na setkání se starosty Českolipska o tom informoval mluvčí firmy Vlastimil Waic. Kolik chce Bombardier do rozšíření investovat, říct nechtěl, jedná ale s agenturou CzechInvest o investiční pobídce.
10.10 – Hlavní cena v anketě Best Board Member 2016 byla udělena předsedu představenstva a generálnímu řediteli Českých drah Pavlu Krtkovi na akci pořádané Czech Institute of Directors (Institut členů správních orgánů), který ji vyhlašuje od roku 2012 společně s oceněním Best Board.
9.10. – V Plzni skončila modernizace východní části hlavního nádraží, konkrétně kolejového rozvětvení na Prahu, která umožní až čtyřikrát rychlejší průjezd vlaků. Kompletní přestavba kolejí a nástupišť přišla včetně přípravy, projektů a výkupů pozemků na 2,56 miliardy korun, samotná stavba stála 1,9 miliardy. EU dala 1,4 miliardy Kč.
9.10. – Mezinárodní poskytovatel logistických služeb, společnost cargo-partner rozšířila portfolio svých služeb v oblasti železniční dopravy o nové přímé spojení mezi čínským I-wu a Prahou. Oproti námořnímu servisu lze dopravou po železnici zkrátit přepravní čas na polovinu. První vlak do Prahy vyjel z čínského města I-wu 9. září 2017.
LOGISTIKA
Evropská logistická asociace – ELA
ELA A CHYSTANÉ ÍRÁNSKÉ DOPRAVNÍ A LOGISTICKÉ FÓRUM
S ohledem na íránské speciální podmínky po otevření dveří mezinárodnímu obchodu je velmi důležité zásadně zlepšit i jeho obchodní atmosféru a strategii. Znovu rozjetí národní ekonomiky v řadě oblastí bude s určitostí záviset na rozvoji dopravního sektoru na národní úrovni a jeho významné roli při naplňování hlavních cílů íránského plánu rozvoje do roku 2025.
České dráhy hospodařily v prvním pololetí letošního roku se ziskem 537 milionů Kč, což představuje výrazný meziroční narůst. Podle ekonomů se dá pozitivní hospodaření považovat za důsledek dlouhodobější strategie národního dopravce – snižování nákladů a zvyšování kvality služeb.
6.10. – Pardubický kraj zvažuje, že nahradí některé vlakové spoje autobusovými. Železniční doprava je pro hejtmanství ve srovnání s autobusy asi pětkrát nákladnější. Ušetřené peníze by kraj mohl využít i k posílení rychlých spojů na železničních tratích, kde cestuje velký počet lidí za prací ze vzdálených oblastí regionu.
3.10. – Logistická společnost DB Schenker nabízí nové železniční spojení z Číny přímo do Prahy. První přímý vlak z I-wu v čínské provincii Če-ťiang přijel do Prahy minulý víkend po 15 dnech cesty. DB Schenker tak rozšiřuje nabídku servisu železničních přeprav kontejnerů z Číny o první přímou linku do Prahy.