Tatra

Nový model Tatra Phoenix vyjel na polygon v Kopřivnici

Nový model Tatra Phoenix vyjel na polygon v Kopřivnici

Společnosti Tatra a DAF v srpnu oznámily navázání spolupráce, devatenáctipro­centní vstup nizozemské automobilky do Tatry a zahájení výroby nového společného modelu Tatra Phoenix. V září pak nový model představily odborným novinářům a prvním zájemcům na zkušebním polygonu Tatry v Kopřivnici.

Každodenní pracovní nasazení v nejtěžších provozních podmínkách dolů, lomů, lesů a stavenišť potvrzuje vynikající vlastnosti koncepce vozu s páteřovým rámem a výkyvnými polonápravami. Řidiči si však celkem oprávněně stěžovali na nižší úroveň komfortu v kabině, legislativa zase neúprosně tlačí na drastické omezování škodlivých exhalací spalovacích motorů.

Náklady na vývoj budky i jejího interiéru (kabiny) a vývoj motorů se specifikací Euro 6 se již dostávají na úroveň, na jakou malý výrobce nemůže mít dostatek zdrojů. Řešení je nasnadě – spolupráce s velkým výrobcem s možností kupovat jeho komponenty. Tatra Phoenix je přímo čítankovým příkladem toho, že to jde.

V upraveném a zdokonaleném tatrováckém podvozku je použito celé ústrojí pohonu z vozu DAF CF, tedy vznětový kapalinou chlazený řadový šestiválec PacCar MX, jednokotoučová spojka Fichtel-Sachs a šestnáctistupňová převodovka ZF buď manuální Ecosplit, nebo automatizovaná AS-Tronic. To vše i s řídicí elektronikou DAF bez jakýchkoli změn.

Budka DAF CF

Nad tím vším je posazena úplně vybavená krátká nebo prodloužená budka DAF CF, jejíž nadčasové originální linie vytvořil před více než deseti lety mladý designér vývoje DAF Bertrand Janssen. Jednoduchá úprava předního víka bezkapotové budky DAF s výrazným emblémem Tatra a podobnost základní boční linie s budkou TERRNo1 budí dojem vlastní originality a potlačuje příbuznost.

Řidič má díky vysoké poloze budky královský výhled a je neskutečně hýčkán komfortem dosud u tater nebývalým. Zajímavým prvkem je dělené sklo dveří. Řidič má k dispozici vynikající vzduchem odpružené seřiditelné sedadlo, volant se seřiditelnou polohou a dokonale ergonomicky zvládnutou desku s přístroji a ovladači. V případě automatizované převodovky je její ovládání na sdruženém ovladači vpravo pod volantem. Podobně snadno se ovládá i motorová brzda DEB (DAF Engine Brake) dekompresního typu, případně i kapalinový retardér integrovaný v převodovce (ZF Intarder).

Elektrické ovládání oken a zrcátek včetně vyhřívání je standardní. O pohodu v kabině se stará výkonná soustava vytápění a větrání, případně za příplatek i s klimatizací. Pro běžný směnný provoz je určena základní krátká budka, pro ostatní druhy provozu i budka prodloužená se širokým a pohodlným lůžkem u zadní stěny. Případné druhé patrové lůžko je však užší.

Koncepce a konstrukce

Novou typovou řadu T158 tvoří dvou-, tří- a čtyřnápravová vozidla s pohonem všech kol – 4×4, 6×6 a 8×8. V nabídce výrobce je i zvláštní provedení 8×6 s nepoháněnou první přední nápravou. Technicky možné jsou i podvozky 10×10 a 12×12. Konstrukčním oříškem byla náhrada zcela atypického ústrojí pohonu Tatra se vzduchem chlazeným motorem V8 s oddělenou spojkou a převodovkou spojenou se sestupným převodem do páteřového trubkového podvozku. Sestupný převod, jedno nebo dvoustupňový, konstruktéři přepracovali a upravili na spoje-ní se standardní převodovkou ZF krátkou spojovací hřídelí. Úprava uložení celého agregátu již byla maličkost.

Další zásadní rekonstrukcí podvozku byla změna a úprava odpružení. U předních řiditelných náprav (osm nebo devět tun) odpružení podélnými zkrutnými tyčemi nahradili odpružením vzduchovým s příčným stabilizátorem a kapalinovými tlumiči Sachs. U zad-ních náprav optimalizovali odpružení King Frame kombinující vinuté nebo listové pružiny a vzduchové vaky. V tzv. lehkém provedení zadních náprav bez kolových redukcí (11,5 tuny) s vinutými pružinami jsou nyní použity tlumiče pérování Sachs, na rozdíl od těžkých provedení s kolovými redukcemi (13, 15 nebo dokonce 16 tun) bez tlumičů. Vlastní útlum složených listových per je dostačující.

Nejjednodušší lehkou variantou je odpružení zadních náprav jen listovými pružinami. Standardní jsou závěry všech nápravových diferenciálů.

Provozní vzduchová brzdová soustava pracuje s tlakem 10 barů a ovládá bubnové brzdy se samočinným vymezováním vůle čelistí. Bubnové brzdy se stále používají u vozidel pro obtížné provozní podmínky kvůli jejich lepší ochraně před znečištěním a poškozením, než mají brzdy kotoučové.

Nové odpružení zlepšilo manévrovatelnost

Nové odpružení předních náprav uvolnilo prostor u nosné roury a konstruktéři mohli navrhnout nové a jednodušší mechanismy řízení i více náprav, čímž se významně zvětšil rejd kol. Tatra Phoenix se otočí takřka „na pětníku“. Obratnost vozu s pohonem 8×8 je obdivuhodná. Standardní podvozky pro sklápěcí nástavby jsou opatřeny pomocným rámem, který není nutný pro nástavby typu bagr, jeřáb nebo vrtná souprava. Úspora na vlastní hmotnosti je významná.

Motory Euro 5

Šestiválec PacCar MX 12,9 l výrobce nabízí ve čtyřech variantách daných nastavením řídicí jednotky.

Motory splňují limity exhalací podle Euro 5 se systémem SCR (selektivní katalytická redukce) využívajícím vstřikování močoviny (AdBlue) do výfukového systému. Pro země s nižšími legislativními nároky jsou v nabídce výrobce i některé motory v provedení Euro 3 bez SCR.

Den na polygonu

Prezentace nového automobilu by nebyla úplná bez jízdních zkoušek. Odborní novináři a první zájemci dostali možnost si nová vozidla vyzkoušet na zkušebním polygonu Tatry v Kopřivnici. Během několika hodin sice nelze prověřit vozidlo na všech zkušebních úsecích od rychlostního okruhu až po terén s hlubokým brodem, ale rozhodně lze vyzkoušet ovládání a chování vozidla na standardních vozovkách s různým povrchem včetně krutového a ohybového lámacího úseku.

Z přemíry kladných poznatků jasně vyčnívá několik nejmarkantnějších. Tím prvním je velmi nízká hlučnost v kabině, druhým pak vynikající ovladatelnost s potřebným pocitem kontaktu řidiče s vozem a vozu s vozovkou. A tím třetím a snad nejvýraznějším je omezení přenosu dynamických účinků z podvozku do kabiny a neskutečná plavnost jízdy po nejhorším povrchu typu „kočičí hlavy“ či vozovky „pavé“.

Zkoušky jednoznačně potvrdily, že vzduchové odpružení vpředu a kombinované vzadu umožňují ve srovnání s konkurenčními vozy vyšší provozní rychlost a u lehčí konstrukce podvozku i vyšší užitečnou hmotnost.

Stručně řečeno: na Tatru Phoenix naložíte více a pojedete v terénu rychleji. Na silnici vás omezovač stejně drží na rychlosti 85 km/h. Příplatkový tempovat udrží vozidlo s nejvýkonnějším motorem i v kopcovitém terénu. Ostatně má-li motor při otáčkách 1000 min-1 točivý moment 2500 Nm, znamená to, že je k dispozici výkon 262 kW a při otáčkách chodu naprázdno (700 min-1) 183 kW. Pro rozjezd a svižnou akceleraci je to víc než dost. Pokud si terén představíme jako rybník, Tatra T158 by v něm byla štikou.


Obchodní označení nových vozů Phoenix odkazuje na mytologii a naznačuje novou budoucnost Tatry. Typové označení však napovídá, že se jedná o nákladní automobil pro běžné (civilní) použití, který by měl navázat na úspěchy vozů typových řad 128, 138 a 148. Nákladní automobily pro speciální (vojenské) účely mají v typovém označení skupinu 800. Dosavadní základní řady T810 a T815 TERRNo1 a Armax rozšiřuje nová řada, která by měla být budoucností kopřivnické automobilky. Výrobní program okrajově doplňuje ještě řada T163 Jamal s kapotovou budkou a T816 Force s ústrojím pohonu severoamerické provenience. Známé je vojenské provedení označené T816 Liwa. Vzduchem chlazený vidlicový vznětový motor po sedmdesáti letech půjde na zasloužený odpočinek. Tím prvním byl motor V12 legendárního typu T111 z roku 1942.

Spolupráce se společností DAF přináší oboustranný užitek. DAF si doplnil nabídku i o vozidla s pohonem všech náprav a získává možnost snadnějšího přístupu na tradiční východoevropské a asijské trhy Tatry. Tatra zase získává plně konkurenceschopný automobil na nejvyšší technické úrovni a možnost využití celé evropské sítě prodejců a servisů DAF včetně financování vozů formou leasingu (PacCar Financial Services). Nelze také opomenout celé zázemí nizozemské firmy, tedy zdravou a finančně silnou společnost PacCar, která ze společnosti DAF udělala světového hráče.

Ing. Branko Remek, CSc.

spinner