20. července 2010
Evropa je s třetinovým podílem na celkovém objemu nejvýznamnějším trhem logistiky náhradních dílů. Vedoucí postavení si drží Německo, nicméně mezi jednotlivými státy s převahou dominují Čína a Spojené státy americké. Vyplývá to z výsledků studie, které v červnu zveřejnil americký výzkumný institut Armstrong & Associates. Obrat evropského trhu logistiky náhradních dílů loni dosáhl 11,6 miliardy USD, druhé místo patřilo Severní Americe s podílem 27 procent a obratem 9,4 miliardy USD a třetí příčka Asii s podílem 24 procent a obratem 8,4 miliardy USD.
Evropský žebříček vede Německo s obratem 1,9 miliardy USD, následuje Francie (1,8 miliardy USD) a Velká Británie společně s Itálií (obě země po 1,7 miliardy USD). Vše „převálcoval“ čínský trh, který je s obratem 3,5 miliardy USD největší v Asii (podíl 40 procent). V Severní Americe jsou jasnou jedničkou Spojené státy – realizují totiž osm z celkem 9,4 miliardy USD.
Celosvětový obrat logistických firem působících v segmentu distribuce náhradních dílů odhaduje A&A na 185,6 miliardy USD. Díky tomu si odvětví udrželo podíl 19 procent na celkovém obratu logistického trhu. Logistiku náhradních dílů charakterizuje vysoce hodnotné zboží a nutnost jeho rychlé dostupnosti. Za tyto služby jsou zákazníci ochotni dobře zaplatit. Protože poskytovatelé logistických služeb dokáží pro trh připravit odpovídající nabídku, soustavně roste i poptávka.
Nejvyšší podíl logistiky náhradních dílů (19 procent) patří oblasti vojenské/obranné techniky. Celkový objem trhu 10,2 miliardy USD je však relativně malý. Naproti tomu u světové automobilové logistiky činí objem 60 miliard USD a podíl logistiky náhradních dílů ve výši 15 procent je také velmi vysoký. V absolutním vyjádření je logistika náhradních dílů pro automobilovou logistiku s hodnotou 12,5 miliardy USD desetkrát vyšší než u odpovídajícího trhu vojenské/obranné techniky (2,6 miliardy USD). Zajímavé hodnoty 2,8 miliardy USD dosahuje i logistika náhradních dílů u zásobování trhu počítačovou technikou a příslušenstvím.
n