23. dubna 2025, Jan Tichý

24.4. - Ve čtvrtek 10. dubna se na půdě pražského pracoviště Vysoké školy logistiky, o. p. s., uskutečnil 10. ročník konference Pokrokové metody v logistice. Zatímco přerovská sekce se soustředila na prezentaci nových trendů a inovativních přístupů publikovaných prostřednictvím odborných článků, v Praze, kde se odehrála akce vůbec poprvé, byla pozornost věnována softwarům specializovaným na řízení dopravy a optimalizaci logistických procesů. Jelikož každý z přednášejících prezentoval software, který – ať už sám či ve spolupráci se svými kolegy – vyvinul nebo používá, akce svým pojetím a atmosférou připomínala více než konferenci miniveletrh.
V krásných vinohradských prostorách VŠLG, o. p. s., v blízkosti stanice metra Želivského měl úvodní slovo doc. Zdeněk Říha, který účastníky krátce akce seznámil s reáliemi a studijními programy této soukromé vysoké školy. Na jeho uvítací prezentaci navázal dr. Jan Tichý, který v krátkosti povykládal o bezplatných softwarech a webových projektech využívaných při výuce. Mezi ně patří jak vlastní edukativní projekty VŠLG Logistika hrou (dostupné na http://vlc.vslg.cz), interaktivní aplikace pro řešení logistických procesů, a SusMile (https://susmile.eu), projekt zaměřený na logistiku poslední míle, tak webové portály, které slouží k přípravě výuky pedagogům anebo třeba studentům při psaní jejich závěrečných prací, např. webový portál IODA (http://www.ioda.cz) se svými více než 130 000 údaji z prostředí dopravy a ekonomiky dopravy uspořádaných ve více než 600 datových řadách anebo „bratrský“ portál VýRočenky (http://www.vyrocenky.cz), kde jsou stabilně uloženy veškeré dokumenty typu Výroční zprávy a Ročenky, z nichž byla do databáze IODA data čerpána. Součástí výuky ekonomických předmětů jsou i portály s aktualizovaným vývojem nákladů silniční dopravy Index ČESMAD (http://www.indexcesmad.cz) a krásný edukativní portál CDV v.v.i. (ve spolupráci se společností Bohemiakombi) věnující se kombinované dopravě a přepravě (http://www.kombinovanapreprava.cz).
Hlavním mottem pražského miniveletrhu bylo poskytnout českým tvůrcům prostor pro prezentaci jejich vlastních softwarových řešení v oblasti plánování přeprav, oběhu vozidel, vhodných tras pro přepravu, optimalizace logistických procesů, komunikace mezi dispečery a řidiči, hlídání důležitých termínů souvisejících s fungováním společnosti a řadu dalších zajímavých implementovaných funkcí.
Po úvodních prezentacích zaměstnanců VŠLG své softwary představily společnosti Rinkai, Logio a Lotraco. Petr Němeček z firmy Rinkai (http://www.rinkai.cz) svým příspěvkem prakticky ihned vtáhl všechny účastníky setkání do útrob softwaru, který je optimalizačním nástrojem vhodným pro plánování tras, zvýšení produktivity distribuce, a to jak po stránce zvýšení efektivity samotné dopravy, tak sekundárně i po stránce snížení nákladů na přepravu. Anna Radová z firmy Logio (https://logio.cz) navázala na pana Němečka příspěvkem o softwaru Vertico Flow zaměřeného na plánování distribuční strategie pomocí přesných simulací, čímž posunula poznání účastníků akce v oblasti strategického plánování ve smyslu topologie sítě, analýza flotily, segmentace zákazníků, distribučních tras, zhodnocení sítě a komplexních analýz. Posledním příspěvkem před přestávkou bylo povídání Lukáše Horyny z firmy Lotraco (https://www.timeslotcontrol.com), který nám ukázal pečlivou a systematickou aplikaci pro rezervaci časových oken v logistice. Používání aplikace může logistickým firmám pomoci s odstraněním úzkého hrdla provozu v podobě příjmu nebo expedice, a to i díky automatizaci a digitalizaci provozu areálu.
Zhruba 20minutová přestávka vytvořila prostor si odpočinout před odpoledním blokem, ve kterém se postupně představili zástupci firem a softwarů Aptien Labs, Cargy, CosTra a TIMOCOM. David Melichar z firmy Aptien (https://aptien.com) doplnil poznání účastníků o pohled na organizaci práce větších společností související mj. i s hlídáním mnoha důležitých termínů, ať už se tyto týkají správy majetku (budovy, vozidla apod.), zaměstnanců (školení, zdravotní prohlídky, certifikáty, povolení atd.) či jiných oblastí (dokumentů, klientů apod.).
Následovaly prezentace dvou start-upů. Nejprve prezentace pánů ze společnosti Cargy (https://www.cargy.eu) nabízející jednoduché webové a mobilní řešení pro koordinaci zakázek v nákladní dopravě. Skvělá ukázka propojení dispečerské „plachty“ na monitoru s mobilními telefony řidičů. Na jedno kliknutí se přenesou informace od dispečera k řidičům a podobně jednoduše zase získá dispečer od řidičů ty informace, které potřebuje zohlednit v procesu plánování. Za druhé společnosti IODA a jejího produktu CosTra – Cost of Transportation (http://www.costra.cz), což je jedinečná webová databázová aplikace určená pro výpočet nákladů a nákladových tarifů dopravního provozu. Cílem softwaru je kromě jiného nabídnout uživatelům nástroj, který jim umožní metodicky správný výpočet nákladových tarifů a nákladů. Tato aplikace je studentům VŠLG nabízena po dobu jejich studia zdarma a již několik let je využívána při výuce ekonomických předmětů.
Pověstnou třešničkou na dortu byla závěrečná prezentace Marka Kocourka ze společnosti TIMOCOM (https://www.timocom.cz), resp. české pobočky této nadnárodní společnosti, jejíž doménou je Road Freight Marketplace, tedy zjednodušeně databanka silničních přeprav umožňující efektivní propojení mezi dopravci (ti, co provozují vozidla) a přepravci (ti, co chcou něco převézt). Využitím tohoto softwarového řešení si lze usnadnit vyhledávání zakázek a zadávání poptávek po přepravě anebo dosáhnout úspor díky eliminaci prázdných jízd. Na úplný závěr jsme všichni na vlastní oči viděli, jakým způsobem může už v současné době ulehčovat práci v logistice umělá inteligence, třeba s vyzobáváním a zadáváním údajů z emailů do požadovaných softwarových formulářů.
Každý přednášející si s sebou od plátna odnesl drobnou odměnu ve formě čokoládové Fidorky, což byl snad možná i jeden z předpokladů zdařilé akce, jejímiž účastníky byli nejen současní, ale též bývalí a budoucí studenti VŠLG, dále akademičtí pracovníci nejen z VŠLG, ale i z Dopravní fakulty Univerzity Pardubice a lidé z jiných oborů (facility management, zdravotnictví atd.). A samozřejmě přednášející zástupci firem.
Všem prezentujícím a účastníkům miniveletrhu velmi děkujeme za přátelské a současně velmi odborné pracovní setkání. Věříme, že si každý odnesl nejen hezké zážitky, ale i řadu zajímavých nápadů, tipů a kontaktů.
Budeme se těšit na další podobné setkání!
za organizační tým Ing. Jan Tichý, Ph.D.,
odborný asistent na VŠLG o.p.s.
Foto: VŠLG