Týden mobility

Evropský týden mobility upozorní na znečištění ovzduší

Evropský týden mobility upozorní na znečištění ovzduší

PRAHA (15.9.) – V týdnu od 16. do 22. září se Česká republika připojí už ke 12. ročníku Evropského týdne mobility. Letošní kampaň s názvem „Čistý vzduch – je to na nás“ je příležitostí k prezentaci alternativních způsobů dopravy, které jsou šetrnější k životnímu prostředí. BESIP v rámci letošního týdne mobility připravil desítky akcí v krajích. Evropská agentura pro životní prostředí v roce 2009 odhadla, že znečištění ovzduší ze všech zdrojů stojí Evropu až 169 miliard eur. Znečištění vzduchu s sebou dále přináší 100 milionů dnů pracovní neschopnosti a 350 tisíc případů předčasného úmrtí.

Nemalé ekonomické náklady až 100 miliard eur s sebou nesou i dopravní zácpy, nehledě k tomu, že každý automobil za pouhý jeden kilometr jízdy vyprodukuje zhruba 3,5× více skleníkových plynů než prostředek hromadné přepravy osob. „K čistějšímu vzduchu může přispět každý z nás a já jako ministr dopravy bych měl jít příkladem. Už příští týden proto převezmu za ministerstvo dopravy elektromobil Octavia Green-E-Line, který pro náš úřad zapůjčila Škoda Auto. Zvažujme, že o tyto ekologické typy automobilů dále rozšíříme vozový park,“ řekl ministr Zdeněk Žák. Před ministerstvem dopravy by měla být zřízena také nabíjecí stanice pro tento typ automobilů.

Cílem Evropského týdne mobility je přimět občany, aby více uvažovali o alternativních způsobech dopravy a přispěli tak k udržitelné dopravní strategie pro Evropu. „Podstatným faktem je také skutečnost, že prostředky hromadné přepravy osob jsou ve srovnání s osobními automobily výrazně bezpečnější, na jeden osobokilometr vykazují jen desetinu počtu obětí,“ řekl vedoucí samostatného oddělení BESIP Roman Budský, jehož koordinátoři se podílejí na většině doprovodných akcí Evropského týdne mobility. Zdvojnásobení výkonu prostředků hromadné přepravy osob oproti současnému stavu může v roce 2025 znamenat celosvětové snížení počtu obětí dopravních nehod o cca 180 tisíc (dnes na silnicích celého světa umírá celkem cca 1,3 milionu osob).

Od vyhlášení v roce 2002 význam Evropského týdne mobility stále roste, a to jak v Evropě, tak i na celém světě. V roce 2012 se účastnilo 2 158 měst. Realizováno bylo celkem 7 717 trvalých opatření zaměřených zejména na infrastrukturu pro cyklisty a chodce, zklidnění dopravy, zlepšení dostupnosti veřejné dopravy a zvyšování informovanosti o udržitelném způsobu cestování. Letošní rok probíhající pod sloganem „Čistý vzduch – je to na nás“, pozornost se proto soustředí na vliv dopravy na kvalitu ovzduší ve městech a na nastínění možných řešení.

spinner