Letecká doprava

​Češi loni častěji létali na jih Evropy a do jihovýchodní Asie

20.1. – Češi loni nejčastěji létali na jih Evropy, zejména do Španělska, Portugalska a Itálie. Destinace v těchto zemích se mezi nejoblíbenější dostaly u prodejců letenek Pelikán, Letuška.cz a Student Agency Travel. Stejně jako předloni rostl zájem o Albánii a země jihovýchodní Asie nebo Japonsko. Vyplývá to z informací prodejců letenek. Lidé si letenky loni častěji pojišťovali. Prodejce Pelikán také zaznamenal meziročně o 45 procent více rezervací přes mobilní aplikaci.


​Letiště Praha vloni odbavilo 16,4 milionu cestujících, o 18 procent více

18.1. – Za rok 2024 prošlo Letištěm Václava Havla Praha dohromady 16 353 522 cestujících a bylo vykonáno 134 609 startů a přistání letadel. Počet cestujících meziročně vzrostl o 18 %. Pražské letiště během loňska ve spolupráci s leteckými dopravci zprovoznilo 41 nových linek a celkem nabídlo přímé spojení do 181 destinací.


​Honeywell a NXP urychlí vývoj letecké technologie nové generace

16.1. – Společnosti Honeywell a NXP Semiconductors oznámily na veletrhu CES 2025 rozšíření partnerství, které urychlí vývoj leteckých produktů a vytyčí cestu k autonomnímu létání. Navazují tak na existující spolupráci obou společností. Ta se zaměřuje na optimalizaci způsobu, jakým systémy řízení budov snímají a bezpečně řídí spotřebu energie (oznámena byla na veletrhu CES 2024).


​Boeingu loni klesl odbyt letadel o 34 procent, byl nejnižší od pandemie

16.1. – Americký výrobce letadel Boeing loni dodal svým zákazníkům 348 letadel, což je nejméně od pandemie nemoci covid-19. O rok dříve Boeing dodal 528 letadel. Na výrobu měly negativní dopad stávky a problémy s bezpečností, uvedl s odvoláním na úterní oznámení firmy server stanice BBC. Údaje tak potvrzují, že Boeing výrazně zaostal za evropským konkurentem Airbus, který dodal 766 letadel.


​Pro vstup do Velké Británie je od 2. dubna 2025 nutné elektronické cestovní povolení ETA

14.1. – Velká Británie od 2. dubna zavádí pro občany České republiky a dalších zemí světa povinnost elektronické cestovní evidence ETA (Electronic Travel Autoritasion), který s sebou nese i nutný poplatek 10 liber. Cestující, kteří si povolení ETA nevyřídí, nemusí být vpuštěni nejen do Velké Británie, ale ani na palubu dopravce a letenka či jízdenka jim může propadnout. Povinnost se týká i tranzitních cest přes území Velké Británie. Vyplnění formuláře ETA je jednoduché, ale je nutné dbát na správnost údajů. V případě zamítnutí ETA je možné požádat o klasické vízum. K vyplnění ETA slouží portál Gov.UK, který 5. března spustí možnost registrací. S jeho vyplněním nabízí pomoc také například portály Viza.cz a Letuška.cz.


​Čínské aerolinky rychle expandují v Evropě, mohou levněji létat přes Rusko

13.1. – Tři největší letecké společnosti v Číně, nad nimiž má kontrolu vláda v Pekingu, rychle expandují na evropském trhu. Využívají toho, že mohou na trasách mezi Evropou a Čínou využívat nejkratší cesty přes Rusko, zatímco evropským dopravcům ve využití stejné cesty brání sankce. Napsal to britský list Financial Times. Sankce jsou výsledkem sporu mezi západními státy a Ruskem kvůli válce na Ukrajině.


​Poptávka po leteckém cargu v listopadu vzrostla o 8,2 procenta, jde již o 16. měsíc růstu v řadě

13.1. - Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) zveřejnilo údaje z listopadu loňského roku, které ukazuji, že celková poptávka měřená v tunokilometrech vzrostla o 8,2 % oproti listopadu 2023 (9,5 % u mezinárodních operací), což představuje 16. měsíc růstu v řadě. Kapacita měřená v dostupných nákladních tunokilometrech vzrostla o 4,6 % oproti listopadu 2023 (6,5 % pro mezinárodní operace).


​Lufthansa příští týden v pondělí získá podíl v italských aerolinkách ITA

11.1. – Německá letecká společnost Lufthansa získá příští týden v pondělí po letech vyjednávání podíl v italských státních aerolinkách ITA. Podle agentury DPA to na podnikovém shromáždění uvedl šéf Lufthansy Carsten Spohr.


​Airbus v loňském roce zvýšil dodávky letadel zákazníkům o čtyři procenta

11.1. – Evropský výrobce letadel Airbus dodal loni odběratelům 766 letadel, o 31 více než předloni. Dodávky však zaostaly za očekáváním firmy a zdaleka nedosahují úrovně z doby před pandemií nemoci covid-19. Uvedla to společnost. Airbus zřejmě již šestým rokem za sebou překonal konkurenční americkou společnost Boeing, která se jen pomalu zotavuje z dlouhodobé krize, a udržel si postavení největšího výrobce letadel, uvedla agentura Reuters.


​Letecký provoz nad Českem se loni meziročně zvýšil o 14 procent

10.1. – I v roce 2024 pokračoval nárůst letového provozu v českém vzdušném prostoru. Za uplynulý rok tak bylo ve vzdušném prostoru České republiky zaznamenáno 711 216 pohybů oproti 621 226 pohybům v roce 2023.


spinner