Letecká doprava

​Ministerstvo dopravy: Mise Zero-G pro mladé vesmírné nadšence vrcholí

17.2. – Na mladé vesmírné nadšence zaměřený projekt Zero-G, do kterého se přihlásilo 861 žáků a studentů od 13 do 18 let z celé České republiky, přechází do závěrečné fáze. Dvacítka těch nejúspěšnějších se na konci března stane členy posádky parabolického letu na palubě Airbusu A310 a na vlastní kůži zažije stav beztíže – jako skuteční astronauti. Na jejich první cestě ke hvězdám je bude doprovázet český člen záložního oddílu astronautů Evropské kosmické agentury major Aleš Svoboda a umělec Yemi A.D., zakladatel globální platformy Moonshot podporující mladé inovátory.


​Emirates investuje do řešení digitální údržby od Airbusu Skywise S.FP+ a Core X3

12.2. – Letecká společnost Emirates posiluje bezpečnost a provozní efektivitu díky nejmodernější digitální technologii. Aerolinka uzavřela dohodu se společností Airbus o nasazení řešení Skywise Fleet Performance+ (S.FP+) a analytické platformy Core X3 pro stroje A380 a A350. Tyto systémy umožní prediktivní údržbu letadel a detailní sledování stavu celé flotily.


​Nový plán dekarbonizace leteckého sektoru prověří schopnost Evropské komise vnímat realitu

8.2. – Evropské odvětví letectví vyzvalo předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, aby stanovila strategii pro letectví, která by odrážela zásadní roli, již letectví hraje v evropském hospodářství a globální konkurenceschop­nosti. Tato strategie v oblasti letectví musí přijmout doporučení Maria Draghiho a napomoci přechodu tohoto odvětví na čistý nulový provoz. Evropské letecké společnosti, letiště, poskytovatelé letových navigačních služeb a civilní letecký průmysl proto vypracovali seznam politických doporučení adresovaných Evropské komisi – spolu s aktualizací svého stěžejního plánu dekarbonizace Cíl 2050 – Cesta k nulovému podílu evropského letectví (Destination 2050 — A Route to Net Zero European Aviation).


​Společnost TAAG Angola Airlines převzala svůj první Boeing 787 Dreamliner

8.2. – Společnost Boeing dodala letecké společnosti TAAG Angola Airlines první ze čtyř objednaných letadel 787 Dreamliner, které debutovalo v novém zbarvení této letecké společnosti. Letoun 787–9 a následné dodávky tohoto úsporného širokotrupého letounu mají posunout plány letecké společnosti na modernizaci flotily a možnosti dálkových letů a mají přivést do Angoly více cestujících a obchodu s nejmodernějším komerčním letadlem v oboru. Uvedla to společnost Boeing


​Boeing loni skončil ve ztrátě 11,8 miliardy USD, největší od roku 2020

1.2. – Americký výrobce letecké techniky Boeing v loňském roce zaznamenal ztrátu ve výši 11,83 miliardy USD (285 miliard Kč). To je téměř pětinásobek předloňské ztráty 2,24 miliardy USD (54 miliard Kč) a také nejhorší výsledek hospodaření firmy od krizového roku 2020. Výsledky společnost zveřejnila v úterý.


​Letiště Praha začne v březnu opravovat okolí hlavní dráhy, omezení bude do srpna

30.1. – Pražské Letiště Václava Havla začne koncem března opravovat okolí hlavní ranveje, která bude kvůli tomu uzavřena 4,5 měsíce. Stavební a technologické práce budou pokračovat i v roce 2026, a to ve zhruba stejném termínu. O harmonogramu oprav informovalo letiště v tiskové zprávě. V době uzavírky hlavní dráhy bude letecký provoz převeden na vedlejší, která svými příletovými a odletovými směry vede letadla nad hustě osídlenými částmi Prahy a Středočeského kra­je.


​Letiště Praha loni přepravilo 65 306 tun nákladu, meziročně téměř o polovinu víc

27.1. – Pražské Letiště Václava Havla za loňský rok přepravilo přibližně 65 306 tun nákladu, meziročně o 49 procent více. Největší meziroční nárůst v množství přepraveného nákladu zaznamenalo letiště v červenci. Ve srovnání s červencem 2023 činil nárůst 74 procent a letiště přepravilo 6109 tun nákladu. Vyplývá to ze statistik zveřejněných na jeho webu. Příčinou růstu je větší míra využívání letů s cestujícími k přepravě nákladu, řekl mluvčí letiště Jiří Hannich.


PBS dá do výroby v Bíteši 300 milionů, stoupá hlavně odbyt leteckých motorů

27.1. – Skupina PBS Group navyšuje výrobu, zájem roste hlavně o letecké motory uplatňované i v bezpilotních letounech a jiných vojenských aplikacích. Do výrobních technologií ve Velké Bíteši letos investuje přes 300 milionů korun a dalších asi 130 milionů dá do vývoje nových produktů. Při představení nových pecí ve slévárně minulý týden to řekl výkonný ředitel skupiny Pavel Čechal. Uvedl, že letos čeká skupinu také plnohodnotné zahájení výroby proudových motorů v Americe pro tamní zákazníky a rozvíjení aktivit v Indii.


​Airbus ruší specializovanou nákladní divizi, která létá s letadly Beluga

26.1. – Evropský výrobce letadel Airbus ukončuje provoz své specializované nákladní divize Airbus Beluga Transport (AiBT), která využívá obří letouny Beluga k přepravě nadrozměrných nákladů. O práci tak přijde 75 zaměstnanců. Agentuře AFP to řekla mluvčí společnosti, podle které všechny lety provozované AiBT byly s okamžitou platností pozastaveny.


​Češi loni častěji létali na jih Evropy a do jihovýchodní Asie

20.1. – Češi loni nejčastěji létali na jih Evropy, zejména do Španělska, Portugalska a Itálie. Destinace v těchto zemích se mezi nejoblíbenější dostaly u prodejců letenek Pelikán, Letuška.cz a Student Agency Travel. Stejně jako předloni rostl zájem o Albánii a země jihovýchodní Asie nebo Japonsko. Vyplývá to z informací prodejců letenek. Lidé si letenky loni častěji pojišťovali. Prodejce Pelikán také zaznamenal meziročně o 45 procent více rezervací přes mobilní aplikaci.


spinner