8. dubna 2013
Jedním ze zásadních problémů, které brzdí rychlejší modernizaci železniční infrastruktury, nejsou ani tak chybějící peníze jako nepřipravené projekty. Na valné hromadě Asociace podniků českého železničního průmyslu (ACRI) to v druhé polovině března prohlásil ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) Tomáš Čoček.
Podle jeho slov hrozí nevyčerpání evropských peněz z Operačního programu Doprava právě z toho důvodu, že není téměř do čeho investovat. „Zadali jsme Ředitelství silnic a dálnic i Správě železniční dopravní cesty úkol, aby připravily menší projekty, na které je možné využít peníze z evropských fondů, když příprava větších projektů vázne,“ uvedl Tomáš Čoček. Na železnici by tak bylo možné investovat například do lepšího zabezpečení přejezdů, oprav zastávek či drobných úprav zhlaví některých větších stanic. „Nejde o to získat více peněz, jde momentálně zejména o využití peněz, které máme k dispozici,“ dodal Tomáš Čoček s tím, že na řadě je nyní SŽDC, aby předložila projekty vhodné ke spolufinancování z evropských fondů.
Přípravu velkých nejen železničních projektů komplikuje podle ředitele odboru fondů EU ministerstva dopravy Marka Pastuchy vedle protahujících se územních a stavebních řízení také příliš dlouhé rozhodování antimonopolního úřadu, na který se obvykle obracejí neúspěšní účastníci výběrových řízení. Antimonopolní úřad by podle něj měl dostat nějakou lhůtu, například 30 dní, do které musí rozhodnout.
Marek Pastucha dále představil první obrysy nového Operačního programu Doprava 2, který se spustí příští rok a který by podle něj měl pro českou dopravní infrastrukturu zajistit do roku 2020 celkem 80 miliard Kč. Dalších 27 až 28 miliard Kč by mohlo jít do českých silnic a dálnic prostřednictvím programu CEF (Connecting European Facility). Tomáš Čoček z Fondu dopravy nicméně varoval, že se česká vláda v příštích letech rozhodně nesmí pouze spoléhat na peníze, které dostane z Bruselu. Ty podle něj rozhodně stačit nebudou.
(tj)