23. dubna 2009
České aerolinie kvůli poklesu zájmu o služby letecké dopravy v letním letovém řádu od konce března omezily některé linky, současně však zvýšily frekvenci do osvědčených destinací a zavádějí nové linky do perspektivních cílů. V součtu dopravce podle viceprezidenta pro marketing a vývoj produktu Petra Pištěláka i za současné napjaté hospodářské situace v letním letovém řádu zvyšuje celkovou nabízenou kapacitu; neuvedl však žádné konkrétní číselné údaje.
„Nemusíme rušit žádné vysloveně nerentabilní linky. Tuto domácí úlohu jsme si udělali už v roce 2006 a 2007,“ řekl Petr Pištělák na prezentaci nového letového řádu na konci března v Praze. „Na uzavření žádné linky bychom nyní nic nevydělali,“ dodal.
ČSA podle něj nyní hodlají těžit z rozdílného vývoje poptávky v jednotlivých regionech. Zatímco v Evropě, kde má trh sestupnou tendenci, do některých destinací (například Tallinnu, Amsterdamu a Bukurešti) počet frekvencí omezují,
do ještě stále rostoucích regionů (například na Blízký východ a do střední Asie) nabídku služeb naopak rozšiřují.
Vedle této selektivní strategie dopravce současně pokračuje v úspěšných nových linkách, například do kazašského Almaty, které v loňském letovém řádu zřídil za pomoci informací získaných z nového plánovacího softwaru na tvorbu letových řádů.
Nově ČSA v letním letovém řádu otevřou linky do třetího největšího ruského města Novosibirsku (pravděpodobně od konce dubna) a další perspektivní destinace ve střední Asii – uzbeckého Taškentu (od června). Obě budou v provozu dvakrát týdně.
Díky úspěšnému jednání s ruským Aeroflotem ČSA již od začátku nového letového řádu také výrazně posílily frekvenci letů do Moskvy, kam ve srovnání s letním letovým řádem v loňském roce létá každý týden o osmnáct letadel více.
I v západní Evropě však ČSA v letním letovém řádu zahustily síť linek do vybraných destinací – německého Hamburku a Kolína nad Rýnem, dánské Kodaně a švédského Stockholmu.
V balkánském regionu ČSA posílily spojení do Bělehradu, Skopje a Istan-bulu. Dalšího rozšíření se dočkaly linky na Blízkém východě, konkrétně do libanonského Bejrútu, syrského Damašku, izraelského Tel Avivu, egyptské Káhiry a Kuvajtu. Kromě toho ČSA posílují i spojení s gruzínským Tbilisi, arménským Jerevanem a ruským Jekatěrinburgem.
Ve vlastní síti by měl český vlajkový letecký dopravce během platnosti nového řádu uskutečnit 48 469 letů do 70 destinací v 42 zemích světa. S partnerskými dopravci bude nabízet spojení celkem do 134 destinací ve 47 zemích. Petr Pištělák věří, že i v dalších měsících zůstanou ČSA nad průměrem členů Asociace evropských leteckých dopravců AEA stejně jako v prvních dvou měsících roku, kdy podle něj zaznamenaly nižší pokles než většina ostatních evropských dopravců.
(spa)