30.12. – Egypt o víkendu úspěšně otestoval rozšíření části Suezského průplavu, které umožní na dalších deseti kilometrech dvousměrný provoz. Rozšíření má minimalizovat dopad mořských proudů na lodní dopravu, snížit riziko zablokování lodí a zvýšit kapacitu této důležité vodní cesty, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení správy průplavu.
Námořní doprava
29.12. – Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková v souvislosti s několika poškozenými kabely v Baltském moři varovala před ruskou stínovou flotilou a vyzvala k dalším protiruským sankcím, informuje německá tisková agentura DPA. Britský server Lloyd's List specializovaný na námořní dopravu napsal, že na palubě tankeru Eagle S, který je podezříván z porušení jednoho z kabelů a nad kterým tento týden převzaly kontrolu finské úřady, se našlo „špionážní vybavení“.
27.12. – Mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová vyjádřila podporu panamské vládě, která by mohla přijít o kontrolu nad Panamským průplavem. V neděli tím pohrozil zvolený americký prezident Donald Trump, proti čemuž se ohradil jeho panamský protějšek José Raúl Mulino, informovala agentura Reuters.
25.12. – Zvolený americký prezident Donald Trump v sobotu obvinil Panamu, že vybírá nadměrné poplatky za využívání Panamského průplavu a pohrozil, že pokud tato středoamerická země nebude vodní cestu spravovat přijatelným způsobem, mohl by požadovat předání správy nad průplavem Spojeným státům. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ní jde o mimořádně vzácný případ, kdy americký vrcholný politik varuje, že by mohl na suverénní zemi tlačit, aby předala část svého území.
Opakovaně narušené dodavatelské řetězce zůstávají pro přepravce v celé Evropě velkým problémem s významným finančním dopadem na jejich hospodářské výsledky. To je jeden z výsledků rozsáhlého průzkumu mezi více než 2 000 zákazníky společnosti Maersk v celém evropském regionu.
Baltic Hub rychle rozšiřuje svou nabídku služeb prostřednictvím ambiciózních projektů, včetně výstavby terminálu T3, instalace čtyř přístavních jeřábů STS a vylepšené železniční infrastruktury. Cílem těchto modernizací je posílení jeho pozice jako významného logistického uzlu v Evropě za účelem podpory silnějších obchodních vazeb s českým a slovenským trhem.
V nákladní dopravě se speciálním nebo projektovým cargem rozumí přeprava zboží, které je příliš velké nebo široké pro standardní dopravní prostředky. Přestože je stále považováno za mezeru na trhu, obchod s projektovým cargem se celosvětově rozrostl, a to především kvůli zvýšené poptávce vyvolané rozmanitostí probíhajících projektů. O jejich zkušenostech a trendech v segmentu těžké nákladní dopravy jsme hovořili s Alešem Kocijanem, vedoucím prodeje z terminálu všeobecného carga v Luka Koper.
25.11. - Plánovaný český námořní terminál v Kuhwerderském přístavu v Hamburku zahájí provoz možná až v roce 2031, ještě v červnu zmiňovalo ministerstvo dopravy rok 2028. Napsal to dnes server Ekonomický deník s odkazem na mluvčí ministerstva Alenu Mühl. Podle ní se již česko-německá pracovní skupina dohodla na výměně českých labských přístavních území v Hamburku za území Kuhwerderského přístavu, který je dostupný i pro námořní lodě. Výstavba nového terminálu podle dřívějších informací resortu dopravy bude stát zhruba 2,5 miliardy korun.
22.11. - DB Schenker spouští Ocean Bridge, monitorovací nástroj, který zákazníkům poskytuje maximální jistotu plánování námořních přeprav až na úroveň plavidla, kontejneru a konkrétní zásilky.
15.11. - Mezinárodní logistická společnost Dachser vytvořila s novou Container Freight Station (CFS) v nizozemském Waddinxveenu nedaleko Rotterdamu své centrální místo pro exportní zásilky v segmentu LCL (Less than Container Load).