24.1. – Český lodní dopravce EVD chce vypravit první loď po Labi přes Drážďany na začátku února. Plavba byla kvůli spadlému mostu v saském městě zastavená čtyři měsíce. Most se bude dál monitorovat a bude i riziko, že se plavba kdykoliv zastaví. Škody kvůli zastavení dopravy spočítala firma na 500 000 eur (12,57 milionu korun), řekl spolumajitel společnosti Lukáš Hradský.
Vnitrozemská plavba
27.12. – Plánované adventní okružní jízdy lodí po lipenské přehradě se ve čtvrtek neuskutečnily a stejně tak tomu bude v pátek. Ve čtvrtek o tom informoval Tomáš Koranda, ředitel společnosti Rosenberger-Lipno-Line, která veřejnou lodní dopravu na Lipně provozuje. Na hladině se začal objevovat led. Teploty v noci klesají pod nulu.
24.11. - V plánovaném rekreačním přístavu v Lysé nad Labem na Nymbursku by mohlo zakotvit až 43 rekreačních lodí. Studii přístavu na pravém břehu Labe v části Litol představilo Ředitelství vodních cest (ŘVC) ČR tento týden místním na veřejném projednání, na začátku prosince ji mají schvalovat zastupitelé města. Příští rok by mohla začít projekční příprava a posouzení možného vlivu záměru na životní prostředí (EIA), řekl mluvčí ŘVC Jan Bukovský.
7.10. – Dopravci za první čtvrtletí po vodě v Česku přepravili 199 000 tun nákladu, oproti stejnému období loni je to o 44 procent méně. Zároveň jde o nejmenší zaznamenané čtvrtletní množství přepraveného nákladu po vodě od roku 2000, což je první rok, za který jsou data k dispozici. Vyplývá to z předběžných statistik zveřejněných na webu Českého statistického úřadu (ČSÚ). Příčinou je zejména údržba Labe po povodni v loňském prosinci a letošním lednu. Řekl to předseda sekce vodní dopravy Svazu dopravy Lukáš Hradský.
1.10. - Pardubický kraj zveřejnil dokumentaci k záměru splavnění Labe do Pardubic. Tvoří ho soubor staveb včetně přístavu v krajském městě. O splavnění usiluje Ředitelství vodních cest. Potřebuje získat kladné posouzení vlivů na životní prostředí (SEA), což je prvním krokem pro získání stavebních povolení na jednotlivé vodní stavby, uvedl mluvčí ŘVC Jan Bukovský v tiskové zprávě.
Kam se ztrácejí peníze z dotací do železniční a vodní dopravy? V průběhu měsíce července se nejprve v České televizi a poté návazně v některých tištěných médiích objevil komentář k nálezu NKÚ ve vztahu k efektivitě dotací poskytovaných českým státem odvětvím železniční a vodní nákladní dopravy, tedy nositelům potřebně změny v multimodální dopravě ve prospěch emisně příznivějších módů.
30.8. - Státní podnik Povodí Labe plánuje prohloubit koryto řeky Labe pod několika nejnižšími mosty kvůli přepravě nadrozměrných součástek dvou nových bloků jaderné elektrárny Dukovany. Přepravu komponentů by v obdobích sucha mohla zkomplikovat absence plavebního stupně Děčín. ČTK to řekl mluvčí Ředitelství vodních cest (ŘVC) Jan Bukovský. Součástky z Koreje připlují po moři do Hamburku, odtud se po Labi dopraví do překladiště ve Chvaleticích na Pardubicku, odkud budou pokračovat po silnici.
9.8. - Baťův kanál i jeho okolí představuje nová aplikace, která vznikla pro letošní turistickou sezonu. Její součástí je také Příručka Kapitána pro plavbu v České republice. Seznamuje zájemce například s povinnou výbavou plavidel, vysvětluje zvukovou signalizaci na vodních cestách, obsahuje výčet značek, pravidla plavebního provozu a další rady pro kapitány i pasažéry malých motorových lodí a člunů, sdělil dnes Petr Michalec z Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.
2.8. - Prezident Petr Pavel včera podepsal ratifikační listinu k česko-německé dohodě o údržbě a rozvoji mezinárodní vnitrozemské Labské vodní cesty. V tiskové zprávě o tom informoval odbor komunikace Kanceláře prezidenta republiky (KPR). Smlouva stanovuje základní parametry pro fungování vodní cesty z Pardubic do Hamburku, má usnadnit její využívání pro nákladní lodě při kombinaci s vodohospodářskými a ekologickými potřebami. Ratifikační listina podléhá spolupodpisu premiéra Petra Fialy.
29.7. - Vliv dotací od státu i Evropské unie na rozvoj nákladní kombinované dopravy, které měly posílit přepravu zboží po železnici či vodě a snížit dopravu po silnicích, je minimální. Místo toho silniční nákladní doprava roste, uvedl dnes Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) v tiskové zprávě k výsledkům kontroly dotací. Železniční nákladní doprava navzdory dotacím podle zprávy stagnuje a vodní nákladní doprava téměř neexistuje. Ministerstvo dopravy v reakci na výsledky prověrky sdělilo ČTK, že železniční dopravu ve sledovaném období negativně zasáhla pandemie nemoci covid-19 i pokles přepravy uhlí a dalších komodit. Je podle úřadu také potřeba investovat do zvýšení kapacity tratí.