14. dubna 2010
Třikrát týdně spojuje pražské letiště od minulého týdne přímá nákladní letecká linka s Šanghají a Tchien-ťinem. Letadlo Boeing 747 s maximální kapacitou 110 tun leteckého zboží na trase Šanghaj – Tchien-ťin – Praha – Lucemburk – Šanghaj provozuje čínská společnost Yangtze River Express Airlines. Pravidelné spojení by mělo sloužit hlavně importu čínského zboží na středoevropský trh.
Vedle zastávek dvou linek společnosti China Airlines z Tchaj-peje jde teprve o třetí dálkovou nákladní linku do české metropole. „Cargo zůstává pro pražské letiště marginálním trhem, ale indikuje jako lakmusový papírek hospodářské oživení,“ uvedl při prezentaci letového provozu v letním letovém řádu od 28. března vrchní ředitel Letiště Praha pro letecký obchod, provoz a řízení majetku Jiří Pos.
V pravidelné osobní dopravě podle něj v letním letovém řádu vzroste nabízená sedačková kapacita o 3,4 procenta na zhruba 9,8 milionu seda-del. Celkem padesát dopravců bude nabízet spojení ruzyňského letiště s 131 destinacemi v 51 zemích. Nejvýraznější novinkou bude od 1. července každodenní spojení Prahy a Dubaje letadlem Airbus A330–200 letecké společnosti Emirates.
V prvním čtvrtletí nárůst Pražské letiště se po loňském osmiprocentním odlivu cestujících prv-ním čtvrtletí vrátilo k růstu. Podle předběžných výsledků odbavilo za první tři měsíce 2,2 milionu cestujících, o 6,2 procenta více než před rokem. Velmi významně se na nárůstu podílely České aerolinie, což Jiří Pos považuje za důkaz správného nastavení jejich nové strategie. Pro celý rok vedení Letiště Praha zatím pracuje se střízlivým odhadem nárůstu kolem jednoho procenta.
(spa)