30. června 2011
Zisk oboru letecké dopravy letos pravděpodobně v celosvětovém měřítku klesne z loňských 18 na čtyři miliardy USD (66,6 miliardy Kč). Minulý týden to na zasedání Mezinárodního sdružení leteckých dopravců IATA v Singapuru uvedl jeho ředitel Giovanni Bisignani. Pokles zdůvodnil přírodními neštěstími, politickými nepokoji a vysokou cenou paliv.
Giovanni Bisignani připomněl, že asociace ještě v břez-nu odhadovala zisk za celé odvětví ve výši 8,6 miliardy USD. Nyní odhad snížila kvůli následkům zemětřesení a cunami v Japonsku, povstání na Blízkém východě a vysokým cenám pohonných hmot. „Přírodní katastrofy v Japonsku, nepokoje na Blízkém východě a v severní Africe plus výrazný nárůst cen ropy snížily očekávání zisku odvětví,“ uvedl Giovanni Bisignani. „To, že vůbec vyděláváme peníze během roku s takovou kombinací nevídaných šoků, je výsledkem velmi křehké bilance,“ dodal.
Nejtíživější je nárůst cen ropy
Cena ropy na světovém trhu se v květnu zvýšila z únorových 84 na 115 USD za barel a náklady na palivo tak podle Giovanniho Bisignaniho tvoří největší překážku pro rozvoj odvětví. IATA odhaduje, že celkové náklady dopravců na palivo letos vzrostou o deset miliard na 176 miliard USD. Pohonné hmoty se podle údajů sdružení nyní na jejich celkových nákladech podílejí z 30 procent, zatímco ještě v roce 2001 to bylo jen 13 procent.
Obor však předpokládá, že světová ekonomika bude pokračovat v růstu a pomůže dopad drahé ropy překonat. Počet cestujících se letos pravděpodobně zvýší o 4,4 procenta, zatímco v nákladní dopravě nyní IATA očekává nárůst o 5,5 procenta. Obě předpovědi jsou již však nižší než v březnu. Ziskovou marži asociace odhaduje na pouhých 0,7 procenta z celkových tržeb 598 miliard USD.
Členskou základnu IATA tvoří přes 230 leteckých společností, které se na pravidelné mezinárodní letecké dopravě podílejí zhruba 93 procenty. Údaje sdružení nezahrnují vnitrostátní dopravu a nepravidelné lety.
(čtk)