26. června 2003
Stávka pilotů Českých aerolinií, ohlášená na minulé úterý, se nakonec nekonala. Vedení společnosti se totiž po dvacetihodinovém vyjednávacím maratónu na poslední chvíli podařilo se s odborovými organizacemi dohodnout na kompromisní podobě kolektivního vyjednávání. Tím, že přistoupilo na zachování samostatných kolektivních smluv, odvrátilo neomezenou stávku, kterou piloti odvolali až v posledním okamžiku. Společnosti, která denně přepravuje kolem deseti tisíc cestujících na až 160 letech, by při ní hrozila ztráta kolem 30 miliónů Kč za každý den stávky.
Managementu se tedy nepodařilo prosadit návrh na zavedení jediné dohody pro všechny zaměstnance. Spolu se samostatnými dohodami však s odbory uzavře také rámcovou dohodu pro celý podnik, která bude například upravovat růst mezd či sociální podmínky pro všechny pracovníky. Žádná skupina zaměstnanců tak nebude moci prosazovat své mzdové požadavky na úkor jiných, což hrozilo například u pilotů, kteří usilovali o zvýšení svých platů ze současných v průměru 100 500 Kč během dvou let na dvojnásobek.
Nadcházející kolektivní vyjednávání sedmi odborových organizací Českých aerolinií a managementu bude podle vedení společnosti trvat několik týdnů. Prezident odborové organizace pilotů CZALPA Radomil Kratochvíl však délku jednání neodhaduje na týdny, ale spíše na měsíce. Bez platné kolektivní smlouvy jsou zaměstnanci ČSA již od dubna.
Šimonovský: privatizace ČSA do tří let
České aerolinie by mohly být zprivatizovány do dvou až tří let, prohlásil minulý týden v souvislosti se stávkou ve vysílání rozhlasové stanice BBC ministr dopravy Milan Šimonovský s tím, že prodej státního podílu v této společnosti bude prosazovat ve vládě.
Privatizace by podle něj měla být postupná. Podílely by se na ní firmy, které spolu s ČSA tvoří alianci SkyTeam. „Je to privatizace v rámci SkyTeamu, to znamená, že bych očekával užší spolupráci těchto leteckých společností,“ řekl.
Stát prostřednictvím Fondu národního majetku a České konsolidační agentury zatím vlastní přibližně 91 procent ČSA. Případná privatizace by se podle Šimonovského týkala menší části tohoto podílu, nevyloučil však ani jiné možnosti. „Nejsem nepřítelem, pokud budou dobré podmínky, privatizace celého podílu, který český stát vlastní v této společnosti,“ dodal.
(spa)