18. července 2011
Rusko pomýšlí na to, že bude do poloviny příštího desetiletí konkurovat předním světovým výrobcům velkých dopravních letadel Boeing a Airbus. Naděje vkládá do projektu nového, středně velkého letadla výrobce Suchoj. Ruské ambice minulý týden na mezinárodním aerosalonu v Le Bourget u Paříže dokládalo rozšíření výstavního prostoru i návštěva premiéra Vladimira Putina.
Pro Rusko bylo na nejprestižnější světové letecké přehlídce na letišti Le Bourget vyhrazeno 1700 metrů čtverečních. Bylo tak jedním z deseti největších vystavovatelů. Ruský státní podnik United Aircraft Corp (UAC), který je majitelem Suchoje, se do roku 2025 hodlá stát významným třetím hráčem na světovém trhu velkých dopravních letadel. Své naděje vkládá do projektu letadla MS-21/MC-21.
Regionální letadlo SuperJet 100
„Jsme zde, abychom potenciální zákazníky přesvědčili o tom, že jsme schopni dosáhnout cílů, které jsme si stanovili,“ řekl na aerosalonu předseda představenstva UAC Michail Pogosjan. „Do roku 2020 Airbus ani Boeing s žádným novým letadlem nepřijdou, takže věříme, že díky MC-21 získáme slušný podíl na trhu a budeme jim moci konkurovat,“ dodal ředitel divize Suchoj Alexej Federov.
Suchoj na aerosalonu představil regionální dopravní letadlo SuperJet 100 ve verzi firemního prou-dového stroje. Letoun má stát kolem 50 milionů USD (843 milionů Kč) a výrobce očekává v příštích 20 letech prodej 80 až 100 strojů. SuperJet International je společný podnik Suchoje a italských společností Finmeccanica a Alenia. Návrat Ruska na světový trh však nebude jednoduchý, protože Boeing a Airbus už ve svém nejnižším segmentu čelí dravé konkurenci brazilského Embraeru a kanadského Bombardieru. Znát o sobě dává i Čína, která se letos pařížského aerosalonu zúčastnila jako nováček.
Vladimír Putin u podpisu dohody
Na aerosalon po schůzkách s nejvyššími francouzskými činiteli dorazil premiér Vladimir Putin a zúčast-nil se podpisu dohody o společném podniku mezi ruským státním výrobcem vrtulníků a firmou AgustaWestland ze skupiny Finmeccanica. Přihlížel rovněž podpisu dohody mezi ruským výrobcem kosmických lodí Eněrgija a firmou Austrium z evropské skupiny letecké a kosmické techniky EADS.
(čtk)