11.2. - Jihomoravský kraj letos do výstavby a rekonstrukcí svých silnic investuje 359 milionů Kč. Program oprav schválila krajská rada, informovalo hejtmanství v tiskové zprávě. Jihomoravský kraj má zhruba 4000 km silnic II. a III. tříd.
Infrastruktura
7.2. - Zatímco mezi Hradcem Králové a Jaroměří je ve výstavbě 22,4 km dálnice D11 směrem k Polsku, zbývajících 40,8 km mezi Jaroměří, Trutnovem a státní hranicí se má podle současných plánů dokončit nejdříve v letech 2026–2027. Přípravu zbývajících úseků je podle ministra dopravy potřeba zrychlit, protože polská strana bude na hranicích mezi lety 2023–2024 a mohou nastávat dopravní komplikace.
6.2. - Přípravu tunelu pod Krušnými Horami pro vysokorychlostní trať z Prahy do Drážďan by mohla spolufinancovat Evropa. Na jednání v Berlíně včera spolkový ministr dopravy Andreas Scheuer spolu s vicepremiérem a ministrem dopravy Karlem Havlíčkem podepsali žádost německé strany o spolufinancování přípravy německého úseku přeshraničního tunelu z prostředků Connecting Europe Facility (CEF).
5.2. - Projednávání odvolání proti změně územního rozhodnutí na stavbu posledního úseku D1 z Přerova do Říkovic nabírá zpoždění. Novinářům to včera řekla senátorka Jitka Seitlová. Olomoucký magistrát podle ní nedodržel třicetidenní lhůtu a podklady předal hejtmanství až na konci ledna. Rychlost přípravy důležité dopravní stavby přitom závisí na délce vyřizování odvolání, uvedla senátorka. Poslední úsek D1 odvede automobilovou dopravu z Přerova, kde nyní řidiči denně čekají desítky minut v dlouhých kolonách. Olomoucký magistrát nic nezdržuje, řekl ČTK jeho mluvčí Michal Folta.
5.2. - České dráhy zruší i poslední zakázku na vybavení svých vlaků mobilní částí zabezpečovacího zařízení ETCS. Důvodem jsou vysoké náklady, které nechce dopravce akceptovat. ČTK to dnes sdělil mluvčí ČD Radek Joklík. Společnost tak učinila po dohodě s novým ministrem dopravy Karlem Havlíčkem. Loni dráhy vyhlásily celkem šest soutěží na vybavení vlaků zabezpečovačem, z nich úspěšně dokončily jedinou s hodnotou až 1,4 miliardy Kč, další čtyři už tehdy zrušily.
4.2. - Slovenské ministerstvo dopravy a výstavby nehodlá prodloužit platnost smlouvy s provozovatelem mýtného systému, společností SkyToll, a letos v květnu vypíše soutěž na nového dodavatele. Úřad o tom v pátek informoval v tiskové zprávě, v níž stávající smlouvu se SkyTollem označil za nevýhodnou pro stát.
4.2. - Bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík uvedl, že u zakázky na auditora mýtného systému mu nabídli úplatek 1,5 milionu Kč. S informací se v polovině ledna, když byl ještě ve funkci, obrátil na Bezpečnostní informační službu (BIS), napsal s odvoláním na Vladimíra Kremlíka server SeznamZprávy. Člen vlády oznámil, že mu nabídli úplatek, potvrdil mluvčí BIS Ladislav Šticha v České televizi (ČT). Ministr vnitra Jan Hamáček ale uvedl, že Vladimír Kremlík ve věci nepodal trestní oznámení. Právník Martin Janoušek, který podle Kremlíka úplatek nabídl, to popřel a ohlásil, že podá trestní oznámení pro pomluvu a křivé obvinění.
3.2. – Ministerstvo dopravy zastaví zakázku na supervizora mýtného systému, kterou původně získala společnost CGI. Kontrolu mýta stát nejspíš svěří státnímu podniku Cendis. Na twitteru to včera večer oznámil ministr dopravy Karel Havlíček. Podle něj tím stát ušetří. Zakázku v týdnu posvětil antimonopolní úřad.
3.2. - Slovenský resort dopravy má rozestavěných 133 km dálnic a rychlostních silnic. Během funkčního období ministra dopravy a výstavby Arpáda Érseka se rozběhly soutěže na deset dálničních úseků v délce 77 km. Za poslední čtyři roky byly předány dálniční stavby v celkové délce 50 km. Šlo o projekty na východě a severu Slovenska, kde je silniční infrastruktura velmi důležitá pro rozvoj regionů. V pátek byla vyhlášená také dlouho očekávaná soutěž na dostavbu dvoutubusového tunelu Višňové.
30.1. - Příprava velkých dopravních staveb by se měla zkrátit ze současných až třinácti let zhruba o třetinu. Měla by tomu pomoci novela tzv. liniového zákona, kterou včera v úvodním kole podpořila Sněmovna. Jde o zákon o urychlení výstavby dopravní a jiné infrastruktury, do jehož názvu se nově doplňuje liniový zákon. Novela by měla výrazně zjednodušit povolovací procesy, jež často začátky staveb zdržují, a zkrátit potřebné lhůty. Zpřesňuje také podmínky rušení železničních přejezdů. Nyní ji posoudí sněmovní hospodářský výbor.