25. září 2012
V Praze bylo minulý týden slavnostně otevřeno ústředí Agentury pro evropský globální navigační satelitní systém GNSS (GSA). Završilo se tak šestileté úsilí České republiky o přesun administrativního centra navigačního systému z Bruselu do Prahy.
Slavnostního otevření se zúčastnila řada klíčových osobností z oblasti kosmických aktivit, mimo jiné ministr dopravy Pavel Dobeš, místopředseda Evropské komise pro průmysl a podnikání Antonio Tajani, výkonný ředitel GSA Carlo des Dorides a předsedkyně správní rady GSA Sabine Dannelke.
„Otevření administrativního sídla evropského navigačního systému Galileo v Praze je důležitou událostí nejen z hlediska prestiže České republiky v rámci Evropské unie, ale také z hlediska pozitivního ekonomického dopadu z činnosti agentury pro Českou republiku,“ řekl Pavel Dobeš.
O přesunu sídla agentury GSA z Bruselu do Prahy rozhodla mezivládní konference členských států Evropské unie v prosinci 2010. Následně byla dojednávána hostitelská dohoda mezi Českou republikou a GSA, která vstoupila v platnost v srpnu.
„Toto slavnostní otevření představuje novou důležitou kapitolu pro evropský program GNSS,“ uvedl výkonný ředitel GSA Carlo des Dorides a dále řekl, že „otevření sídla v Praze je prvním úspěchem agentury. Dalším úkolem, který před agenturou stojí, je převzetí odpovědnosti za řízení programu EGNOS od ledna 2014 a Galileo od roku 2016.“
Pozitivní ekonomický přínos
Podle ministra dopravy Pavla Dobeše je otevření centra důležité nejen z hlediska prestiže České republiky v Evropské unii, ale jeho činnost bude mít také pozitivní ekonomický přínos a poskytne prostor pro uplatnění domácích technologií a inovací. Ministerstvo dopravy zřídilo výbor, který se snaží zapojit české firmy a instituce do Galilea. Spolupracovat by měla i centra vývoje nebo technické univerzity. „Pevně věřím, že zapojení ČR do kosmických aktivit přispěje k většímu úspěchu českých subjektů v mezinárodním konkurenčním prostředí,“ řekl Pavel Dobeš.
Plný provoz do roku 2020
Evropský satelitní navigační systém Galileo by měl podle Antonia Tajaniho začít poskytovat první služby do konce roku 2014. Plně funkční by měl být systém na přelomu let 2019 a 2020. Evropský program globálního navigačního satelitního systému (GNSS) má podle Antonia Tajaniho do roku 2017 znamenat socioekonomický přínos pro Evropskou unii ve výši 90 miliard €. Celková investice do projektu se odhaduje zhruba do devíti miliard €.
Do konce roku 2014 má Galileo nabídnout například službu pátrání a záchrany, veřejnou regulovanou službu a otevřenou službu. Podle ředitele GSA Carla des Doridese systém nebude plně provozuschopný, ale poskytne například výrazné zlepšení signálu navigačního systému GPS, se kterým se bude doplňovat například ve městech. V roce 2014 bude na oběžné dráze nejméně 18 z celkem 30 družic. V současnosti jsou k dispozici dvě a 10. října přibudou dvě další.
Pražské ústředí GSA
Centrála GSA má v Praze aktuálně 45 zaměstnanců, z nichž deset pochází z České republiky. Některé významné pozice v agentuře se však dlouhodobě nedaří obsadit, například místo ředitele bezpečnosti. Kromě něj hledá GSA pro pražskou pobočku desítku zaměstnanců. Celkově agentura nemá definovaný konečný počet zaměstnanců, ale předpokládá se kolem 180 zaměstnanců.
Hlavním úkolem centrály GSA je koordinace vzniku evropského vesmírného programu Galileo, který má být ekvivalentem známého amerického navigačního systému GPS (Global Positioning System). Proti GPS má být evropský systém daleko přesnější. Zatímco u GPS je odchylka řádově v metrech až desítkách metrů, u Galilea jsou to desítky centimetrů.
(čtk/pat)