20. září 2013
„Ve světě panuje stále větší důraz na omezení negativních vlivů dopravy na životní prostředí. Zejména ve velkých městech se proto hledají ekologicky šetrná řešení a my taková řešení nabízíme. Po trolejbusech, autobusu na vodíkový pohon a hybridních vozidlech přicházíme s vlastním konceptem bateriových elektrobusů,“ říká Jaromír Šilhánek, generální ředitel Škody Electric a připomíná: „zájem alespoň částečně nahradit v budoucnu klasické autobusy se spalovacími motory těmi, bezemisními (např. bateriovými), vyhlásila v poslední době řada nejen evropských, ale i českých metropolí. Při vývoji elektrobusu jsme vycházeli z přesvědčení, že impulsem k rozvoji elektromobility by neměla být pouze možná podpora ze strany institucí Evropské unie, ale i přiměřená ekonomická racionalita.“
Škoda Electric přichází na trh s elektrobusy, jejichž výhodou jsou kromě ekologického provozu například i ekonomičtější provozní náklady, než u klasických autobusů se spalovacím motorem. „Naší snahou je nejen nabídnout samotná vozidla, ale přinášet i komplexní řešení jejich provozu, šité pro každého zákazníka na míru. Takové řešení zahrnuje i infrastrukturu včetně dobíjecích stanic. Na systému dobíjení elektrobusů v zastávkách zatím pracujeme hlavně v rámci vlastního vývoje. Nabízí se ale i možnosti spolupráce s renomovanou společností ABB a využití již otestovaného řešení,“ vysvětluje Karel Majer, ředitel divize Trolejbusy společnosti Škoda Electric.
V současnosti Škodovka pracuje na vývoji dvou základních typů elektrobusů. Jedná se o dvanáctimetrové nízkopodlažní autobusy s výkonem 160 kW, jejichž koncepce sleduje poslední technologické trendy a využívá moderní řešení. První typ škodováckého elektrobusu, který se představí již v září, bude mít dojezd kolem 150 kilometrů, a jeho nabíjení se bude odehrávat v depu v nočních hodinách, kdy vůz už nebude v provozu. Výroba druhého typu s průměrným dojezdem do zhruba 30 kilometrů je plánována během příštího roku. Vozidlo bude koncipováno tak, aby baterie bylo možné dobíjet velmi rychle – v řádu minut – na konečných stanicích či na zastávkách. „Oba dva typy elektrobusů mají své výhody – záleží na konkrétních trasách a také na tom, jaký druh napájení vozidel chce zákazník využívat,“ doplňuje Karel Majer.