BusLine

Stávka řidičů byla zažehnána, firma odborům ustoupila

Stávka řidičů byla zažehnána, firma odborům ustoupila

Stávka řidičů semilské společnosti BusLine je zažehnána, vedení společnosti ustoupilo. Odborový svaz dopravy v Jablonci vyhlásil stávkovou pohotovost kvůli zkrácení mezd i dovolené. Na konci února se obě strany dohodly na kompromisu, který vychází z loňské kolektivní smlouvy. Po jednání o tom informoval generální ředitel Tomáš Roubiček. Řidiči tak budou mít stejně jako loni pět týdnů dovolené, hodinová sazba zůstane na loňské úrovni, rozdíl za leden už firma lidem doplatila.

„Všichni si uvědomujeme, že ekonomická krize s sebou přináší problémy, na které musely zareagovat v podstatě všechny společnosti v České republice. Další skutečností je, že nás objednatelé, zejména kraje, tlačí ke snižování cen za kilometr. Pokud chce naše společnost zůstat mezi ostatními dopravci konkurenceschopná, nemůže si v současnosti dovolit zvyšování nákladů, a to včetně mezd,“ vysvětlil Tomáš Roubiček.

Odboráři jsou s výsledkem jednání spokojeni. „Dosáhli jsme toho, co jsme chtěli,“ řekl zástupce jablonecké odborové organizace Jiří Kuchyňka. Podpisem nové kolektivní smlouvy je podle něj stávka definitivně zažehnána. Situaci ve společnosti BusLine pozorně sledoval i Liberecký kraj. „Firma je největším dopravcem v kraji, stávka by mohla způsobit velké problémy,“ poznamenal hejtman Martin Půta. BusLine zajišťuje městskou dopravu v Jablonci a České Lípě a zhruba čtvrtinu městské dopravy v Liberci. Autobusy BusLine zajišťují také více než polovinu linek regionální autobusové dopravy v Libereckém kraji. Firma je ale významným dopravcem také v sousedních krajích Ústeckém a Královéhradeckém, jezdí i na jižní Moravě nebo ve středních Čechách.

Na trhu od roku 2010

Jablonecké středisko BusLine bylo ještě v roce 2010 samostatným podnikem ČSAD Jablonec. Firma se spojila s ČSAD Semily a od 12. prosince 2010 působí na trhu pod názvem BusLine. Podnik s miliardovým obratem zaměstnává 900 pracovníků, z toho je zhruba 700 řidičů. Ve firmě působí čtyři odborové organizace. „Tři z nich byly připraveny návrh nové kolektivní smlouvy podepsat, proti se postavil jen Jablonec,“ poznamenal Tomáš Roubiček.

Návrh nové kolektivní smlouvy podle něj počítal se změnou pohyblivých složek mezd, které měly řidiče víc motivovat k úspoře pohonných hmot nebo nákladů na opravy. To jsou právě v Jablonci slabá místa, náklady na opravy a pohonné hmoty v přepočtu na kilometr jsou tam vyš-ší než v ostatních 13 střediscích firmy. Podle odborářů jsou ale důvodem starší autobusy. Tomáš Roubiček to popírá. „Průměrné stáří autobusů pro příměstskou dopravu v Jablonci je sedm let, třeba v Rokytnici mají vozy starší, přesto jsou tam náklady nižší,“ dodal ředitel. Právě na tuto oblast se proto podle něj vedení v Jablonci zvlášť zaměří.

(čtk)

spinner