Zeptali jsme se

Zeptali jsme se Daniela Pribana, obchodního ředitele českého a slovenského zastoupení TimoCom Soft- und Hardware GmbH

Zeptali jsme se Daniela Pribana, obchodního ředitele českého a slovenského
zastoupení TimoCom Soft- und Hardware GmbH

Významnou úlohu v boji proti podvodům v dopravě hrají burzy nákladů a volných vozidel, neboť fungují současně jako databanky dopravních a spedičních firem. Zajímalo nás, jak vidí současnou situaci obchodní ředitel českého a slovenského TimoComu Daniel Priban.

„Zaznamenali jste od počátku roku nějakou změnu v oblasti podvodů v dopravě?“

„Nevíme, jaká je situace u konkurenčních spedičních databank, ale za nás můžeme konstatovat, že na základě námi prováděných bezpečnostních opatření zaznamenáváme již delší dobu klesající tendenci těchto podvodů. Velikou oporou je naše oddělení BSD (Business Security Division), které se stará o nastavení a dodržování bezpečnostních opatření a následnou kontrolu. Pozitivní výsledek přisuzujeme jak těmto přísným bezpečnostním opatřením, která striktně dodržujeme, abychom chránili naše uživatele, tak rovněž tomu, že v dopravní branži existuje již poměrně velké povědomí o tomto problému a mnoho firem snížilo rizikové faktory na minimum. I přesto je však i nadále potřeba velké obezřetnosti, protože vynalézavost podvodníků nezná mezí.“

„Jak se mohou speditéři proti podvodům nejlépe bránit?“

„Speditéři se mohou nejlépe bránit, pokud se dopředu vyvarují rizikových faktorů, které nahrávají situaci pro trestnou činnost. Je velmi důležité, aby každá firma měla zavedený jasný kontrolní mechanismus, který bude při ověřování nových partnerů vždy dodržovat. Jen tak dokáže snížit riziko na minimum. Důležitá je neustálá kontrola identity, prověřování a ověřování všech dostupných informací, kontaktů a podobně. Velice důležitým faktorem je samozřejmě také důslednost a pečlivost.“

„Co by mělo pozitivní vliv na zlepšení situace v této oblasti?“

„Pro zlepšení situace na dopravním trhu v této oblasti již byl odveden velký kus práce. Dochází k pravidelným společným jednáním všech zúčastněných, jako jsou policie, zástupci pojišťoven, databank, speditérů a dopravců, státní správy či oborových sdružení. Existují nicméně ještě věci, které bychom jednoznačně potřebovali změnit:

  1. Flexibilita změn v rejstřících – dlouhé prodlevy při změnách firemních informací v obchodním rejstříku totiž napomáhají krytí zločinců. Při obchodním styku je důležité, aby měli partneři možnost ověřovat si aktuální informace.
  2. Při spáchání trestného činu je také potřeba rychlejší součinnosti státních zástupců, než je tomu doposud, velice důležitá je okamžitá reakce policejních složek. Zároveň by měla policie začít více podporovat vznik mezinárodních vyšetřovacích skupin pro tento druh trestné činnosti.
  3. Oborové svazy, jako je sdružení ČESMAD Bohemia nebo Svaz spedice a logistiky ČR, by mohly také vytvořit ověřené databáze kontaktů svých členů pro následnou kontrolu. Členové se setkávají tváří v tvář a dokážou tak identitu jednoznačně potvrdit.

Ale nejdůležitější je, aby všichni pochopili, že toto je naše společná mise s jasným cílem – nedat podvodníkům šanci.“

spinner