Český trh průmyslových nemovitostí pokořil hranici osmi milionů metrů čtverečních

Český trh průmyslových nemovitostí pokořil hranici osmi milionů metrů čtverečních

Celková plocha průmyslových prostor určených k pronájmu v České republice vzrostla ve druhém čtvrtletí letošního roku na 8,04 milionu metrů čtverečních. Ve stejné době bylo dokončeno celkem 153 000 metrů čtverečních skladových ploch ve 14 průmyslových parcích na území České republiky.

Ve srovnání se stejným obdobím předcházejícího roku to představovalo pokles o 11 procent, ve srovnání mezi čtvrtletími pak pokles o pět procent. Vyplývá to z analýzy Industrial Research Fora, které bylo založeno v roce 2010 s cílem poskytovat co možná nejúplnější, nejpřesnější a nejtransparentnější data o vývoji českého trhu se skladovými a výrobními nemovitostmi. Členy Industrial Research Fora jsou společnosti CBRE, Colliers International, Cushman & Wakefield a JLL.

Největší dokončený projekt ve druhém čtvrtletí představuje Prologis Park Brno o celkové velikosti 39 400 metrů čtverečních, který je již přibližně z 12 procent pronajat. Druhá největší dokončená budova je první část haly, která se nachází v CTParku Ostrava a má velikost 14 100 metrů čtverečních. Pronajata byla pro nezveřejněnou výrobní společnost. Třetí největší dokončený projekt představovala budova v industriálním parku Business Park Ostrava o velikosti 12 700 metrů čtverečních, kterou si najala logistická společnost VAS Solutions.

467 700 m2 ve výstavbě

Na konci druhého čtvrtletí letošního roku bylo ve výstavbě celkem 467 700 metrů čtverečních skladových a výrobních prostor, přičemž 16 procent z nich se nachází v Praze a jejím nejbližším okolí. Od dubna do června byla podle údajů Industrial Research Fora zahájena výstavba hal o celkové rozloze 81 700 metrů čtverečních. Přibližně 87 procent z celkového objemu prostor, které se aktuálně nacházejí ve fázi výstavby, by mělo být dokončeno ještě v průběhu letošního roku. Podíl industriálních prostor ve výstavbě bez předem zajištěného nájemce ve druhém čtvrtletí mírně klesl, a to na 52 procent. Hrubá realizovaná poptávka (včetně renegociací) ve druhém čtvrtletí letošního roku dosáhla celkově 380 500 m2 a ve srovnání s předchozím čtvrtletím tak analytici zaznamenali nárůst o dvě procenta. Meziročně se realizovaná poptávka zvýšila o 21 procent.

Čistá poptávka čítala ve druhém čtvrtletí roku celkem 222 100 m2, což bylo o 16 procent méně než v předchozím čtvrtletí. Meziročně došlo k nárůstu o jedno procento. Hlavním tahounem nové poptávky byly ve sledovaném období především společnosti zabývající se výrobou, které tvořily čtyřiašedesátiprocentní podíl. Podíl renegociací v průběhu druhého čtvrtletí roku 2019 dosáhl 42 procent z hrubé realizované poptávky.

Největší transakce? V Chebu, Ostravě a Praze

Největší novou transakcí v druhém čtvrtletí letošního roku byl předpronájem v industriálním parku Panattoni Cheb II, kde si distribuční společnost Real Digital, zaměřená na e-commerce, najala celkem 27 400 metrů čtverečních. Druhou největší nájemní transakcí byl předpronájem haly v CTParku Ostrava, kterou uzavřela výrobní společnost Hyundai Steel Czech. Největší renegociace o velikosti 32 000 metrů čtverečních byla podepsána nezveřejněnou firmou v Prologis Parku Prague-Airport.

Neobsazenost mírně roste

Míra neobsazenosti dosáhla v České republice na konci druhého čtvrtletí 4,4 procenta, což představovalo nárůst o 75 bazických bodů oproti předchozímu čtvrtletí. Celkově je v současné době na trhu 356 300 metrů čtverečních moderních průmyslových prostor, které jsou připraveny k okamžitému nastěhování. Na konci loňského roku dosahovala neobsazenost průmyslových prostor v Praze a jejím nejbližším okolí pouze 3,7 procenta.

Nejvyšší dosahované nájemné průmyslových a logistických nemovitostí (tzv. prime headline) zůstalo v České republice v průběhu druhého čtvrtletí stabilní a pohybovalo se úrovni 4,60 EUR/m2/měsíc. Výše nájemného za kancelářské vestavky dosahuje 8,50 až 9,00 EUR/m2/měsíc. Obvyklá výše servisních poplatků osciluje mezi 0,50 až 0,65 EUR/m2/měsíc.

Dobrou zprávou pro developery je skutečnost, že ve druhém letošním čtvrtletí došlo k oživení toku investic do komerčních nemovitostí. A to nejen v České republice, ale i na trzích dalších šesti zemí regionu střední a východní Evropy (CEE). Jejich celková výše dosáhla 3,3 miliardy EUR. V důsledku slabšího prvního kvartálu pak celkové výsledky za první pololetí za loňskými prvními šesti měsíci roku zaostávají o tři procenta a dosahují úrovně 5,5 miliardy EUR. Ještě lepší zprávou je pak skutečnost, že nejvyšší objem investic v regionu směřoval do České republiky, kde oproti loňsku došlo k třiaosmdesátiprocentnímu nárůstu. Podle společnosti Colliers International, která výsledky zveřejnila v srpnu, druhou zemí s největšími investicemi v CEE bylo Maďarsko. Investice tam ve srovnání se stejným obdobím loňského roku posílily o 35 procent. Naopak Polsko má oproti silnému prvnímu půlroku 2018 opačnou tendenci a zaznamenalo pokles o 20 procent. Ke zotavení z hlediska nákupní aktivity oproti slabšímu prvnímu kvartálu došlo na trzích Rumunska, Maďarska a Slovenska.

Z hlediska sektorů potvrdily v regionu střední a východní Evropy dominanci kancelářské prostory, do nichž směřovalo během prvních šesti měsíců letošního roku o 43 procent více investic než loni. Došlo také ke zvýšení objemu investic do průmyslových nemovitostí, a to o 26 procent.

„Čísla pro region CEE se zdají být za první pololetí obecně příznivá, ostatně v souladu s vývojem v uplynulých dvou letech. To je poněkud v kontrastu se zpomalením, jež registrujeme v širší oblasti EMEA, kde objemy investic meziročně klesly asi o 17%. Především se tak stalo v důsledku brexitu a obav, jež způsobuje u investorů aktivních ve Spojeném království. Nepříliš se daří také maloobchodním nemovitostem – o sektor není přílišný zájem a každý evropský trh v něm vykazuje aktivitu pod pětiletým průměrem. Tato situace týkající se maloobchodních nemovitostí ovlivnila také oblast střední a východní Evropy. V prvním pololetí zde byla realizována pouze šestina objemu maloobchodních transakcí, k jejichž uzavření došlo o rok dříve. A to navzdory relativně zdravému zákaznickému sentimentu doprovázenému stále se zvyšujícími reálnými mzdami,“ dodal Andy Thompson, ředitel investičního oddělení Colliers International pro region střední a východní Evropy.

Martina Vampulová

Foto: CTP

spinner