Všechny digitální plachty nastaveny ve směru Nové hedvábné stezky

Všechny digitální plachty nastaveny ve směru Nové hedvábné stezky

Tímto neobvyklým a bombastickým mottem byl uveden letošní, v polovině května v čínské Šanghaji proběhnuvší ročník nejvýznamnějšího cyklu dopravních veletrhů na světě transport logistic. Zatímco v lichých letech je tato výstava pořádána v bavorském Mnichově, v sudých letech se pak stěhuje do Číny, do jejího obchodního centra Šanghaje.

Pro stručný popis směrování veletrhu lze použít slova ředitele German Logistics Alliance Stefana Schrödera: „Stojíme na prahu nové éry v logistice, zvláště pak co do environmentálního a sociálního uvědomění, ale též ve smyslu stále rostoucí komplexnosti našeho odvětví.“ Generální ředitel Sinotrans Yun Xin k tomu dodal: „Viděli jsme zde široké zastoupení největších mezinárodních společností, což potvrzuje skutečně internacionální podstatu transport logistic, jeho postavení na špici logistického průmyslu.“

Zájem o asijský region roste

Výstavy se zúčastnilo 667 vystavovatelů z 65 zemí a regionů světa. Branami prošlo více než 26 300 návštěvníků z takřka 70 zemí. To potvrzuje rychle rostoucí hospodářský význam a zájem o asijský region. Velkou podporu a znatelné zlepšení přineslo určitě i propojení transport logistic s China Communication and Transportation Association (CCTA), což je obdoba českého Svazu průmyslu a dopravy.

Jako obvykle byla zvláštní, avšak plně integrální součástí veletrhu výstava air cargo China. Na jedné ploše se opět koncentrovali a potkali všichni, kteří něco znamenají v letecké dopravě. Vedle obvyklé výstavní činnosti bylo nabídnuto air cargo Forum, kde se diskutovalo o významných nových záležitostech, jakými jsou blockchain technologie, IoT technologie a Air Cargo Communities.

I PeriLog se těšil zájmu návštěvníků

Pozadu co do zájmu nezůstala ani specializovaná část PeriLog (perishable logistics) – fresh logistics Asia s širokou nabídkou služeb z jedné ruky přepravcům či přímým dodavatelům, ať už jde o kvalitativní kontroly, skladování, řízení teploty, přepravu pod kontrolovanou teplotou či zpracování a distribuci hotových potravinářských výrobků.

Diskusní fóra o aktuálních trendech

Program doprovodných konferencí jako obvykle cílil na nejaktuálnější témata. Celkem se v rámci veletrhu uskutečnilo přes 40 doprovodných akcí s poukazem na nové trendy v oboru. Hovořilo se samozřejmě především o chytré logistice, blockchainu, logistice v maloobchodě a e-shopech, v pohostinství a zásobování potravinami, o logistice 4.0, o logistice v chemickém průmyslu, městské logistice čerstvých potravin, logistice s řízenou teplotou, leteckých přepravách, Nové hedvábné stezce, o intermodálních přepravách a v neposlední řadě o obecném rozšiřování logistického oboru. „Propojení výstavy a konference je skvělým nápadem a velkým zážitkem. Člověk se může zúčastnit více příbuzných fór a získat tak mnohem víc poznatků,“ řekl Peng Cao, šéf obchodu v Qingdao Port International Logistics.

Úspěšná jednání českých firem

Vystavovatelé z České republiky se na letošním ročníku opět představili společně. Díky vstřícnosti ministerstva průmyslu a obchodu byla účast na transport logistic 2018 opět zařazena do kategorie B (krytí základních nákladů na zhotovení stánku a jeho denní provoz z prostředků ministerstva). Samotné provedení expozice pak vysoutěžila společnost BVV.

V expozici se sešel prakticky kompletní přehled spedičních oborů: říční přepravy a logistiku nabídla firma DOE Europe. Letecké překladištní operace a catering společnost Sky Cargo Praha. Silniční přepravy a intermodál na velké vzdálenosti představila firma EGT a společnost CSF Česká Třebová důstojně reprezentovala obory breakbulk, skladištní a distribuční služby. Dedikovanou retail logistiku nabídla AFP Spedition, dopravní a celní služby společnost PST-CLC. Velký podíl na expozici a jejím úspěchu pak měly firmy z okruhu Českých drah – ČD Cargo a ČD Logistics, neboť jejich oborem je velmi žádaná přeprava z Dálného východu a Číny po železnici. Zástupci obou firem uskutečnili přímo na stánku několik zásadních jednání a uzavřeli významné dohody o spolupráci s čínskými partnery.

SSL se podařilo navázat významné kontakty

Ani Svaz spedice a logistiky nevyšel na veletrhu naprázdno. Vedle bohatého propagačního programu od Českého dne zaměřeného na železniční spojení Evropy s Asií přes večerní koktejl až po propagační rozhovory do několika odborných tiskovin se podařilo navázat hned několik významných kontaktů – vedle stojící Německá logistická asociace, Ruské dráhy a jejich satelitní operátoři, zastoupení Shenzhen International Transport Fair (myšlenka zařazení říjnového veletrhu na jihu Číny do kalendáře MPO je živá). Zcela výjimečným se pak ukázalo zprvu zdvořilostní a jazykově poněkud obtížné setkání s International Coordination and Service Center for Land Bridge Block-Train Programmes (CCTA), které vyústilo v podepsání memoranda o strategické spolupráci. CCTA je partnerem slovenské vlády při přípravě napojení Slovenska na linku Hedvábné stezky.

Dr. Petr Rožek,

výkonný ředitel Svazu spedice a logistiky ČR

Foto: ROZ

spinner