​Projekt nového železničního mostu na Výtoni vyjde na 128,7 milionu korun

​Projekt nového železničního mostu na Výtoni vyjde na 128,7 milionu korun

11.1. - Sporný nový tříkolejný most přes Vltavu na pražské Výtoni pro Správu železnic (SŽ) za 128,7 mil. Kč vyprojektují firmy SUDOP Praha a TOP CON SERVIS. Informovala o tom ve středu mluvčí správy Nela Eberl Friebová (viz zde). Konstrukce má při zachování pilířů nahradit nynější památkově chráněný ocelový most, který je v havarijním stavu. Místní radnice, památkáři a občanské spolky však požadují namísto výměny jeho rekonstrukci.

SŽ plánuje, že stavba mostu se uskuteční v letech 2026 až 2029 a podle předpokladu mají celkové náklady dosáhnout částky 3,4 miliardy korun. Na budoucí řešení mostu správa v roce 2021 vypsala mezinárodní architektonickou soutěž, ve kterém uspěla firma 2T engineering s návrhem nové tříkolejné konstrukce. Plán počítá také s vybudováním vlakové zastávky na Výtoni, nová třetí kolej má sloužit pro příměstské vlaky.

Nový most s životností 100 let podle správy sníží náklady na údržbu a architektonická soutěž zahrnovala i památkový aspekt. "Součástí zadání byl požadavek, aby design nového mostu nenarušil vizuální integritu místa, které je součástí Pražské památkové rezervace," uvedla organizace. Stávající ocelová konstrukce se má podle plánu SŽ a Prahy v případě stavby nového mostu přesunout proti proudu Vltavy a sloužit jako lávka pro pěší a cyklisty mezi Modřany a Velkou Chuchlí.

Záměr nynější most z přelomu 19. a 20. století nahradit novým vzbudil vlnu kritiky, proti se postavily radnice Prahy 1 a 5, magistrát, Národní památkový ústav či spolek Nebourat. O nahrazení konstrukce, která je ikonická pro pražské panorama, Správa železnic jedná také s Organizací spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO), jejíž zástupci kvůli tomu loni v prosinci navštívili Prahu.

Nedávno vznikla studie, kterou nechal mezinárodním týmem odborníků na takzvané nýtované mostní konstrukce zpracovat Nadační fond pro záchranu Vyšehradského mostu, za kterým stojí podnikatelé Tomáš Bistřický, Martin Vohánka a Jan Barta. Podle studie je možné stávající most opravit tak, že práce i s přípravou potrvají čtyři roky a přinesou minimální omezení provozu. Třetí kolej lze podle návrhu doplnit přístavbou úzké platformy ke straně mostu.

Mluvčí nadačního fondu Jan Havlíček uvedl, že návrh na výstavbu nového mostu zatím nezískal žádné kladné vyjádření a o klíčové stanovisko památkářů podle jeho informací dosud nikdo nepožádal. "V situaci, kdy existuje efektivní varianta rekonstrukce a dostavby, podle nás varianta odstranění historického mostu přes povolovací řízení nemůže projít. Logickým krokem by bylo zadání projektové dokumentace na opravu mostu," sdělil Havlíček.

Doplnil, že ministr Martin Kupka v médiích řekl, že bez souhlasu UNESCO pokračování přípravy novostavby nedovolí. "Těšíme se, že na připravovaném setkání s představiteli SŽ i panem ministrem novou variantu opravy mostu do detailu probereme," zakončil.

Železniční most na Výtoni byl zprovozněn 15. srpna 1872. Na přelomu 19. a 20. století ho nahradil most, který se klene přes Vltavu dosud. Konstrukce je podle odborníků významnou technickou kulturní památkou v pražské památkové rezervaci. Nyní je provoz na mostu kvůli jeho stavu významně omezen.

(čtk)

Vizualizace: 2T engineering

spinner