8.1. – Letouny typu Boeing 737 MAX 9 budou pod drobnohledem po páteční nehodě, kdy se jednomu ze strojů ve Spojených státech za letu vytrhla část trupu s oknem. Americké úřady v sobotu z provozu dočasně stáhly 171 těchto letadel, která mají projít zevrubnou inspekcí. Včera stejný krok oznámila panamská společnost Copa Airlines, která má 21 těchto strojů, a aerolinky Turkish Airlines s pěti boeingy, napsala agentura Reuters.
Letecká doprava
5.1. – Představenstvo Letiště Praha má od ledna pět členů. Výběrové řízení na novou pozici vyhrál Martin Kučera. Jeho stávající pozice výkonného ředitele leteckého provozu současně s jeho posunem do představenstva zanikne. Do kompetencí nového člena představenstva patří oblast provozu a bezpečnost. Obě tyto agendy se tak přesouvají od předsedy představenstva, který bude nadále odpovědný za rozvoj leteckého obchodu, řízení kvality a safety procesů, komunikaci, právní oddělení a corporate governance. Rozšířením představenstva se tak Letiště Praha vrací do standardního režimu řízení společnosti z předcovidového období.
4.1. – Evropský výrobce letecké techniky Airbus nezávazně nabídl 1,5 až 1,8 miliardy eur (37 až 44,4 miliardy Kč) za kybernetickou divizi BDS francouzské společnosti Atos. Oznámila to firma Atos. O převzetí jiné části tohoto francouzského podniku už delší dobu jedná český miliardář Daniel Křetínský. Tato jednání podle Atosu pokračují, není však jisté, že dospějí k dohodě.
3.1 – Evropský výrobce letecké techniky Airbus nabídne za kybernetickou divizi BDS francouzské společnosti Atos až 1,8 miliardy eur (přes 44 miliard korun). Píše to deník Financial Times s odkazem na nejmenované zdroje seznámené se stavem jednání. Část francouzské společnosti Atos by měl podle předchozího návrhu dohody odkoupit i český miliardář Daniel Křetínský. Podle britského deníku nové vedení Atosu s českým podnikatelem dále o podmínkách transakce jedná.
3.1. – Evropský výrobce letadel Airbus loni dodal klientům rekordních více než 730 letadel. Překonal tak svůj cíl, který počítal s odbytem 720 letadel. S odvoláním na informované zdroje to uvedla agentura Reuters. Airbus se ke zprávě odmítl vyjádřit. Podle předběžných údajů ze stránek Aviation Flights Group, které sledují předávání letadel, Airbus loni dodal 733 letadel, z toho 579 bylo nejoblíbenějších strojů s jednou uličkou A320neo. Velkých letadel s dvěma uličkami dodal Airbus 57.
1.1. - Většina prodejců letenek v Česku zaznamenala v roce 2023 meziroční nárůst prodeje letenek o 20 až 30 procent. Přibližně o 20 procent se prodej zvýšil portálu Letuška.cz, u Student Agency Travel to bylo 30 procent a prodejce Kiwi.com uvedl nárůst o 25 procent. Menší, sedmiprocentní, růst zaznamenala společnost Pelikán. Vyplývá to z informací prodejců letenek oslovených ČTK. Prodejci odhadují, že v příštím roce by prodej letenek mohl dosáhnout čísel z roku 2019, tedy před covidem-19.
28.12. - Polská agentura pro leteckou navigaci (PAŽP) varovala piloty před anomáliemi v signálu globálního navigačního systému GPS nad polským územím. Agentuře PAP to řekl mluvčí PAŽP Tomasz Modrzejewski. Čeští dispečeři z Řízení letového provozu (ŘLP) zatím potíže nehlásili.
27.12. - Letiště Praha nadále pokračuje ve snižování emisí oxidu uhličitého. Za loňský rok se podařilo uspořit 59,45 procent emisí CO₂ ve srovnání s rokem 2009, kdy letiště poprvé uhlíkovou stopu vypočítalo. Po roce tak obhájilo certifikát Airport Carbon Accreditation třetí úrovně. Ten se vyznačuje zapojením partnerů – leteckých společností, nájemců, dodavatelů služeb a dalších. Součástí bylo i ověření uhlíkové stopy nezávislým auditorem.
21.12. - Mezinárodní ratingová agentura Moody's potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Letiště Praha na známce Aa3, negativní výhled ratingu ale proti loňsku zvýšila na stabilní. Důvodem bylo nedávné zlepšení hodnocení České republiky na stejnou úroveň. Vzhledem k tomu, že letiště nemůže dostat lepší známku než stát, je to pro něj aktuálně nejvyšší možné ohodnocení. V tiskové zprávě o tom informovalo Letiště Praha, agentura Moody's informaci zveřejnila na svém webu.
20.12. - Evropský výrobce letecké techniky Airbus dostal dvě velké zakázky na letadla s jednou uličkou, a to od německých vlajkových aerolinek Lufthansa a od britské nízkonákladové letecké společnosti easyJet. Lufthansa navíc kupuje letadla také od amerického Boeingu. Firmy o tom informovaly v tiskových zprávách. Lufthansa přitom od Boeingu objednává letadla s jednou uličkou poprvé po více než třiceti letech.