9.7. – Orgány společnosti Unipetrol rozhodly o změnách ve složení představenstva společnosti. Novým předsedou představenstva byl s účinností od 3. července 2019 zvolen jeho dosavadní místopředseda Tomasz Wiatrak. Ve funkci nahradil Krzysztofa Zdziarského, jemuž uplynulo jeho tříleté funkční období v představenstvu společnosti.
Silniční doprava
9.7. – Stát vybral 14 míst na dálnicích, kde chce v následujících letech instalovat vysokorychlostní váhy. Váhy jsou zatím na dvou dálnicích, a to na D5 a D8. Třetí se nyní dokončuje na dálnici D35 a další by měly následovat. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. Váhy snímají hmotnost projíždějících vozidel. Při překročení povoleného limitu hrozí řidičům a vlastníkům vozidla pokuta.
8.7. – V prvním pololetí letošního roku stát vybral na mýtu 5,5 miliardy Kč, což je meziročně o 2,6 procenta více. Nejsilnějším měsícem byl zatím květen, kdy se vybralo 979 milionů korun. Vyplývá to z informací správce mýtného systému, společnosti Kapsch. Celkové výběry mýta za uplynulých 12,5 roku překonaly 104 miliard Kč.
4.7. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Německá námořní plavba usiluje na své cestě do budoucnosti o hlubokou změnu struktury. „Jsme nadále v krizové ochablosti,“ řekl Alfred Hartmann, prezident Svazu německých rejdařů (VDR). Plavba však stále ještě celosvětově roste, v průměru o tři procenta ročně. Německá obchodní flotila se za posledních deset let zmenšila ze svého nejvyššího stavu s více než 3 500 loděmi na dnešních 2 300 plavidel. Počet rejdařství se snížil z více než 400 podniků na 330. Díky zlepšeným rámcovým podmínkám jiné země svá postavení vybojovaly. Na letošní Národní námořní konferenci ve Friedrichshafenu hodlají rejdaři dosáhnout, že se své konkurenci vyrovnají. Znamená to především přístup k úvěrům, kde se německé námořní banky široce odtáhly od trhu a rejdařství ještě nestačila mobilizovat vlastní prostředky. Stát by mohl podpořit nákupy nových lodí například cestou prostředků KfW (Institutu úvěrů pro rekonstrukci), občanského vlastnictví a záruk.
3.7. – V roce 2017 byl spuštěn projekt STAR zaměřený na budování systému rychlé autonomní dopravy, konkrétně na vývoj prvních standardních plně automaticky řízených autobusů. Tyto autobusy bez řidiče jsou schopny fungovat v podmínkách podobných reálnému provozu a jejich první prototyp by měl být vyroben již počátkem roku 2021.
1.7. – Dodatek ke smlouvě na provoz mýtného z roku 2016 sice porušuje zákon, ale platí dál, protože fungování mýtného je ve veřejném zájmu. Dřívější rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potvrdil Krajský soud v Brně. Podle rozsudku zveřejněného na úřední desce, soud zamítl žalobu společnosti Skytoll, která žádala po ÚOHS, aby další provoz systému na základě dodatku ke smlouvě z roku 2016 zastavil. Úřad to ale odmítl s odkazem na veřejný zájem.
1.7. – Ruský dopravce D-Trans, člen ruského svazu mezinárodní silniční dopravy ASMAP, realizoval dálkovou TIR přepravu z Číny do Turecka po nové ruské trase. Cesta z čínské Šanghaje do tureckého Istanbulu měřila více než 13 tisíc km, trvala celkem 19 dnů a nebyla zdržena žádnými celními procedurami. Jediný kamion projel z Číny přes Rusko, Bělorusko, Ukrajinu, Rumunsko a Bulharsko do Turecka.
28.6. – Tržby dopravní a logistické skupiny C.S.CARGO v loňském roce vzrostly na více než 4,8 miliardy Kč. Klíčovým pro tento nárůst byl zejména segment silničního transportu s meziročním nárůstem o 7 %, což činí 242 milionů korun. Kontinuální růst potvrdila v roce 2018 i logistika se 71 tisíci m2 skladovací kapacity. V růstovém trendu pokračovaly i přepravy do států SNS nebo námořní a letecké přepravy a celní služby. Provozní výsledek na úrovni EBITDA činil 262 milionů Kč.
27.6. – Řidiči se zřízenou datovou schránkou nebo elektronickou občankou mohou nově zjišťovat informace o svých přestupcích, uložených zákazech řízení či profesní způsobilosti na internetu. Údaje budou dostupné na Portálu občana. Lidé už tak kvůli toho nebudou muset na úřad. Uvedlo to včera ministerstvo dopravy. Své údaje si prostřednictvím portálu ověřovalo přes 68 000 řidičů.
27.6. – Renault Trucks slaví 125 let své historie s novou limitovanou edicí T High 1894 Edition. Toto vozidlo v sobě spojuje moderní prvky společně s odkazem na historii značky. Limitovaná edice čítá 125 vozidel, která budou v prodeji na evropském trhu. Francouzský výrobce vzdává tímto modelem, který nese barvy a logo značky Berliet, hold svým kořenům.