4.7. - Letiště Praha odbavilo za prvních pět měsíců letošního roku 4,4 milionu cestujících, meziročně asi o 1,3 milionu více. Proti roku 2021 je to o zhruba čtyři miliony více. Vyplývá to ze statistik Letiště Praha. Nejčastěji se z Prahy létá do Londýna, Paříže a Milána.
Letecká doprava
3.7. – Evropská organizace pro bezpečnost leteckého provozu Eurocontrol varovala cestující před náročným létem. Na mnoha klíčových letištích v následujících měsících očekává přetížení letového provozu, napsal list The Times. V Evropě se v příštích osmi týdnech uskuteční přibližně 33 000 letů denně. Jedná se o zhruba osmiprocentní nárůst oproti loňskému létu.
2.7. – Výrobci letadel Aero Vodochody loni vzrostl provozní zisk před zdaněním na více než 974 milionů korun, o rok dříve činil 70 milionů korun. Čistý zisk byl loni 192 milionů korun. Hospodaření ovlivnila část tržeb z prvních kontraktů letounu L-39NG, z programu Irák a též z generálních oprav letounů L-159 pro českou armádu. Letos společnost očekává další nárůst tržeb, a s tím související vyšší zisk. Uvedla to mluvčí Aera Radka Černá.
25.6. – Letiště Praha začalo hledat nového strategického partnera pro svou dceřinou společnost Czech Airlines Technics (CSAT). Cílem je podle letiště zvýšení tržní konkurenceschopnosti firmy, která provádí těžkou i lehkou údržbu a opravy letadel. Informovalo o tom Letiště Praha. Forma partnerství by podle něj měla vzejít z jednání a nabídek.
24.6. – Vzájemný respekt, otevřenost a vstřícnost za budoucí rozvoj obou stran včera podpisem memoranda o spolupráci uzavřeli zástupci Letiště Praha a Městské části Praha 6. Společně chtějí řešit a optimalizovat zejména vlivy, které jsou způsobené provozem letiště a zlepšovat životní podmínky a prostředí, na něž má provoz na letišti vliv.
20.4. – Evropský výrobce letecké techniky Airbus získal od indických nízkonákladových aerolinek IndiGo zakázku na 500 letadel. Airbus včera na aerosalonu u Paříže oznámil, že jde o největší samostatnou objednávku na letadla v historii komerčního letectví. Podle katalogových cen činí hodnota objednávky asi 55 miliard dolarů (zhruba 1,2 bilionu Kč), uvedla agentura AFP. Při takto velkých zakázkách nicméně výrobci letadel obvykle poskytují značné slevy.
19.6. – Americký výrobce letadel Boeing mírně zvýšil odhad dodávek nových letadel na příštích 20 let. Důvodem je vysoká poptávka na trhu s letadly s jednou uličkou, o která mají zájem nízkonákladové aerolinky. Boeing nyní očekává, že letecké společnosti do roku 2042 budou muset nakoupit 42.595 letadel, zatímco loni předpovídal 41 170 letadel. Vyplývá to ze sdělení společnosti zveřejněného před začátkem aerosalonu v Le Bourget u Paříže.
18.6. – Společnost dnata, přední světový poskytovatel leteckých a cestovních služeb, odbavila v Dubaji za 12 měsíců do 31. března 2023 prostřednictvím svých moderních chladírenských zařízení 135 000 tun zboží podléhajícího rychlé zkáze. Mezi nejoblíbenější dovážené produkty z Evropy, Dálného východu, oblasti jižní Asie a Afriky patřilo ovoce a zelenina, jako je mango, jahody, rajčata, avokádo a třešně. Společnost dnata také vyvezla značné množství lokálního zboží ze Spojených arabských emirátů, včetně zásilek mražených ryb do Etiopie, chleba a jogurtu do Džibutska a čerstvého mléka do Somálska.
13.6. – Viktor Sotona, prezident a CEO společnosti Aero Vodochody Aerospace, a Ondřej Přibyl, děkan Fakulty dopravní ČVUT v Praze, podepsali 8. června 2023 smlouvu o dílo. Na jejím základě byla zahájena další fáze spolupráce mezi největším leteckým výrobcem v České republice a Fakultou dopravní, ČVUT v Praze.
8.6. – Navzdory prudkému nárůstu cen letenek byl provoz na evropských letištích u osobní dopravy v dubnu nejblíže úplnému zotavení z pandemie. Na svém webu to uvedlo sdružení ACI Europe, které zastupuje evropská letiště. Podle něj se počet cestujících v dubnu meziročně zvýšil o 21,1 procenta. Praha se řadí k letištím, která mají k plnému zotavení nejdále.