12.12. – Letiště v Plané u Českých Budějovic patřilo po druhé světové válce mezi důležité základny československého a později českého letectva. Stíhací piloti však aerodrom, zkolaudovaný v původní podobě 13. prosince 1937 pro civilní provoz, opustili koncem roku 1994. Poté ještě nějakou dobu sloužil armádě hlavně jako opravárenská základna a v roce 2005 éra vojenského letectví na jihu Čech skončila a začala se psát nová kapitola letiště. Vznikem společnosti Jihočeské letiště České Budějovice, a. s., byla v roce 2006 zahájena éra civilního letectví.
Letecká doprava
11.12. – Belgie uvalí nové daně na starší a hlučnější letadla, soukromé letouny a krátké lety. Cílem je snížit hluk a znečištění ovzduší. V současné době musí letadla využívající bruselské letiště platit daň stanovenou podle úrovně hluku při startu a přistání. Dosud byla od této daně osvobozena malá letadla, jako jsou soukromé tryskáče.
9.12. – Ministerstvo dopravy spustilo nový Portál dopravy. Umožňuje občanům elektronicky komunikovat s úřady v oblasti dopravy, podávat žádosti o výměnu řidičského průkazu, získat výpis z bodového konta, nahlížet na údaje o vozidlech nebo řešit elektronické služby v oblasti plavidel, letectví apod. Tento nástroj je podle resortu dopravy dalším krokem v digitalizaci dopravních agend do roku 2025.
8.12. – Na rozvoji civilního letectví, které 7. prosince slavilo svůj mezinárodní den, se významně podílí i Aero Vodochody. Vyvinulo a nyní vyrábí náběžnou hranu křídla pro Airbus A220, který je v současnosti ve světě nejžádanějším dopravním letadlem ve své kategorii. Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) pravidelně v den výročí svého založení připomíná, mimo jiné, důležitost mezinárodní průmyslové spolupráce.
7.12. – Evropský výrobce letecké techniky Airbus se vzdal letošního plánu odbytu. Firma chtěla letos dodat na trh zhruba 700 strojů, do konce roku to ale nestihne, uvedla ve svém sdělení. Airbus nicméně zároveň potvrdil svůj letošní finanční výhled.
7.12. – Letecký průmysl bude příští rok díky pokračujícímu oživení po dvouletých omezeních způsobených pandemií poprvé od roku 2019 ziskový. Ve své zprávě to odhaduje Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Čistý zisk aerolinek odhaduje na 4,8 miliardy USD (111,1 miliardy Kč) po letošní ztrátě 6,9 miliardy USD. Letecké společnosti v příštím roce přepraví podle odhadu více než čtyři miliardy cestujících.
2.12. - Evropskému výrobci letadel Airbus se letos pravděpodobně nepodaří splnit cíl odbytu. Firma podle odhadů v listopadu dodala zákazníkům 66 letadel, za leden až listopad odbyt činil 563 letadel. Aby splnil svůj celoroční cíl, musel by v prosinci Airbus dodat téměř rekordních 137 letadel, upozornila dnes agentura Reuters, která se odvolává na informované zdroje. Je tak možné, že firma svůj cíl podrobí revizi.
1.12. - Brno získá od 11. prosince pravidelné železniční spojení s vídeňským letištěm, které bude částečně v závazku veřejné služby a částečně na komerční riziko zajišťovat společnost RegioJet. Pilotní provoz Brnem objednávaných spojů potrvá do 10. června příštího roku a za 299 spojů zaplatí město dopravci 9,5 milionu korun, za každý vlak tedy zhruba 31.800 korun. Magistrát to uvedl v tiskové zprávě.
27.11. - Indické aerolinky Air India vzbudily veřejnou diskusi vydáním nových přísných pravidel pro palubní personál, která do nejmenších podrobností stanovují, jak mají stevardi vypadat. Napsala o tom agentura DPA. Čtyřicetistránkový manuál například přísně zakazuje šediny a naopak jako povinnou stanovuje aplikaci gelu na vlasy u mužů a make-upu u žen.
25.11. - Kuehne+Nagel uvedla do provozu své první letadlo Boeing 747–8 Freighter (747–8F) v rámci dlouhodobé charterové smlouvy s Atlas Air, dceřinou společností Atlas Air Worldwide Holdings. Skupina Kuehne+Nagel si jako světový lídr na trhu letecké nákladní přepravy v rámci rozšiřování své sítě pronajímá plnou kapacitu posledních dvou letadel 747–8F, které společnost Boeing vyrobila.