15.7. – Za první pololetí letošního roku zvážila policie v ČR 8453 nákladních aut, přetížených jich bylo 2400, tedy více než 28 procent. Za loňské první pololetí policisté zvážili 8391 automobilů, přetížených bylo 2744 z nich. Meziročně tak mírně přibylo kontrol, počet přetížených vozidel se naopak snížil. Vyplývá to z policejních dat, která poskytla policejní mluvčí Hana Rubášová. Na pokutách na místě policisté za přetížená vozidla vybrali 11,7 milionu korun, loni téměř 14 milionů korun.
Silniční doprava
13.7. – Slovensko zavede od začátku letošního srpna jednodenní dálniční známku, přijde na 5,40 eura (136 Kč). Její cenu stanovila vláda, která schválila vykonávací nařízení k zákonu o dálniční známce. Bratislava tak v plné míře využila unijní směrnici, podle které jednodenní známka může stát maximálně devět procent z ceny té roční.
12.7. – Nejvyšší hodnocení pro nové modely Škoda Kodiaq a Superb: oba vozy byly oceněny maximálním možným počtem pěti hvězdiček v nezávislém referenčním testu bezpečnosti Euro NCAP. Škoda Kodiaq dosáhla 84 % a Škoda Superb získala 87 % z celkového maximálního počtu bodů. Tímto výsledkem pokračuje česká automobilka v sérii nejlepších hodnocení pro své vozy, a to i podle přísnějších kritérií zavedených v roce 2023. Každý nový model Škoda od roku 2008 byl oceněn pěti hvězdičkami.
11.7. – Společnost DAF Trucks představuje speciální edici modelu DAF XG+ s prémiovými funkcemi na oslavu 75 let výroby nákladních vozidel. Společnost DAF byla založena v roce 1928 založením dílny Hub van Doorne. O pár let později firma vyrobila své první lehké návěsy. Další krok logicky vedl k vývoji prvního nákladního vozidla DAF, které spatřilo světlo světa v roce 1949. Tvořilo jej jen o málo více než podvozek s motorem, mřížka, brzdy a mechanismus řízení. V prvních letech si zákazníci museli kupovat kabinu od firem, které se specializovaly na výrobu autobusů.
11.7. – Evropská logistická společnost Raben nově otevřela přímou linku z rokycanského Eurohubu, hypermoderního logistického depa, do britského Dartfordu. Dojde tak k výraznému zrychlení i zlevnění přepravy mezi oběma zeměmi. Logistická centra zefektivňují dopravu po Evropě, čímž spolu se zaváděním paliva HVO100 přispívají k ekologičtější logistice.
10.7. – Společnost VITRONIC, která je od letošního května součástí ITIS Holding, zvítězila v soutěži nizozemského správce silnic RDW na dodávku služeb monitorování vozidel pro nový systém elektronického mýtného. Subdodavatelem části řešení je sesterská společnost SkyToll. Pro ITIS Holding jde o první významné vítězství ve veřejné zakázce po akvizici německé společnosti VITRONIC, které poslouží také jako důležitá reference v oblasti komplexních řešení pro inteligentní dopravní infrastrukturu.
10.7. – Skupina C.S.CARGO dosáhla v roce 2023 významného růstu tržeb a ziskovosti, a to i přes nepříznivé ekonomické podmínky. Tržby vzrostly na 8 miliard korun, což představuje mírný nárůst oproti roku 2022. Provozní zisk (EBITDA) se zvýšil o 28 % na 701 milionu korun. Investice do obnovy vozového parku, logistických projektů a IT technologií dosáhly celkem 376,5 milionu korun.
9.7. – Od neděle 14. 7. 2024 zahajujeme plánovanou opravu dvou mostů a navazujícího asfaltu silnice I/35 v Lipníku nad Bečvou. Vytipované objekty se nachází na příjezdu do města od dálnice D1 poblíž skládky odpadu, konkrétně dojde k rekonstrukci mostů evidenčních čísel 35–163 a 35–164 včetně výměny asfaltových či betonových vrstev úseku mezi km 285,93 a 287,93 provozního staničení. Uvedl to Miroslav Mazal ze Samostatného oddělení komunikace Ředitelství silnic a dálnic.
10.7. – Výrazně více odebrané energie i mnohem více dobití. Využívání veřejné dobíjecí sítě pro elektromobily E.ON Drive v České republice v meziročním srovnání za první pololetí letošního roku výrazně narostlo, což potvrzují statistiky společnosti. Řidiči v síti E.ON Drive odebrali o 80 % více elektrické energie než za první pololetí loňského roku a zároveň i výrazně častěji dobíjeli. Řidiči využili za prvních šest měsíců tohoto roku dobíjecí body E.ON Drive v 68 726 případech, což je už 76 % celkového počtu dobití za celý loňský rok.
8.7. – Zavedení systému emisních povolenek pro pohonné hmoty v silniční dopravě a pro vytápění budov v EU je logickým krokem pro dosažení unijních klimatických cílů, shodli se analytici, které oslovila ČTK. Pohonné hmoty a ceny vytápění se zdraží, avšak nebudou podle nich likvidační. Europoslanci schválili zpoplatnění emisí z vytápění budov a silniční dopravy v roce 2023, nový systém stanoví cenu emisí skleníkových plynů z těchto odvětví v roce 2027. Opatření mají přiblížit EU k cíli snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o alespoň 55 procent oproti roku 1990.