Vnitrozemská plavba

Labská plavba

České a saské přístavy na Labi chtějí posílit lodní dopravu

BERLÍN (25.3.) – České a saské přístavy na Labi usilují o posílení lodní dopravy na této řece a zvýšení jejího podílu na přepravě zboží. Přispět by k tomu měla dohoda o spolupráci, kterou čeští a saští představitelé podepsali s přístavem Brunsbüttel, který leží v ústí Labe do Severního moře. Informoval o tom deník Hamburger Abendblatt. Brunsbüttel patří mezi nejvýznamnější přístavy na dolním toku Labe. Těží ze své polohy, neboť leží v ústí řeky do moře a také při kanálu, který spojuje Severní a Baltské moře. Ročně se v přístavu přeloží více než deset milionů tun zboží.

Nesplavné Labe

Rejdaře trápí dlouhé sucho, čekají na déšť i investice do Labe

ÚSTÍ NAD LABEM (20.3.) – Vysoké ztráty způsobuje lodním dopravcům nedostatek vody, kvůli němuž nemohou vyplout. Nízká hladina zastavila lodní dopravu na Labi 20. února. Potvrdil to spolumajitel společnosti EVD Lukáš Hradský. Komplikace to přináší i firmám, které své zboží po Labi běžně doručují. Problém je podle podnikatelů v lodní dopravě také nedostatečná údržba vodní cesty.

Ministerstvo dopravy

MD: Bez dohody se sousedními státy nemá smysl investovat do kanálu D-O-L

PRAHA (20.3.) – Náklady na desítky studií k plavebnímu kanálu Dunaj-Odra-Labe (D-O-L) byly od roku 1998 už 20 milionů korun. Zatím ale neexistuje konsenzus okolních zemí, zdali skutečně stavbu chtějí. „Dokud není mezinárodní dohoda, nemá smysl do této obří stavby dále investovat,“ uvedl ministr dopravy Antonín Prachař. Ten nedávno oznámil, že pozastaví pětadvacetimi­lionový tendr na studii proveditelnosti k vodnímu dílu, který vypsal jeho předchůdce Zdeněk Žák.

Splavnění Labe

ŘVC opět nechá posoudit vliv děčínského jezu na životní prostředí

PRAHA (17.3.) – Zvýšit hladinu na dolním Labi bez plavebního stupně nepůjde. Vyplývá to ze studie Ředitelství vodních cest (ŘCV). Do léta chce organizace, která staví dopravní stavby na řekách, předložit ministerstvu životního prostředí přepracovanou dokumentaci k projednání vlivu stavby na životní prostředí (EIA). „Ta je nezbytné pro další přípravu stavby,“ řekl mluvčí ŘVC Jan Bukovský.

Kanál DOL

Komise AV ČR zásadně nesouhlasí s výstavbou kanálu Dunaj-Odra-Labe

PRAHA (27.2.) – Výstavba kanálu Dunaj-Odra-Labe nemá podle komise Akademie věd (AV) pro životní prostředí nyní ekonomické, sociální ani ekologické zdůvodnění a opodstatnění. V tomto poradním orgánu Akademické rady AV zasedají respektovaní vysokoškolští a vědečtí odborníci. Výstavba kanálu by byla podle nich jedním z největších zásahů člověka do fungování zbytků relativně přirozených ekosystémů ČR a střední Evropy kvůli krátkodobému ekonomickému prospěchu. S výstavbou proto zásadně nesouhlasí.

Veřejná přístaviště na Labi

Dolní Labe získá v letošním roce pět nových přístavišť

PRAHA (11.2.) – Osobní vodní doprava na Dolním Labi se v letošní plavební sezóně dočká pěti nových přístavišť v lokalitách Dolní Zálezly, Libochovany, Lovosice, Libotenice a Nučnice. Rekonstrukcí projde také stávající pevné molo v Litoměřicích. Výstavba a modernizace šesti zmíněných přístavišť výrazně přispěje k rozvoji turistické vodní dopravy na Dolním Labi. Investorem projektu je Ředitelství vodních cest.

ŘVC ČR

Ředitelství vodních cest ČR se přestěhovalo do budovy MD

PRAHA (28.1.) – Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC ČR) sídlí na nové adrese. Státní organizace se přesunula do budovy Ministerstva dopravy jako svého zřizovatele. Jedná se o první krok ze série úsporných opatření naplánovaných novým vedením organizace. Jen na provozních nákladech v letošním roce ušetří ŘVC ČR 4,5 milionu korun.

Labská plavba

Sasko-Anhaltsko dále investuje do rozvoje vodních cest

V labském přístavu Magdeburg otevřeli nové zdymadlo, které zajistí nepřetržitý celoroční přístup do přístavu bez ohledu na stav vody na Labi. Zprovoznění díla, které je další součástí významné evropské křižovatky vodních cest v okolí přístavu, o několik měsíců oddálily červnové katastrofální povodně ve středním Německu. Celkem si výstavba propusti od roku 2007 vyžádala více než 42 milionů €, z toho 27,3 milionu € uhradila Evropská unie z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

ČSPL

Největší loď vyrobená v ČR míří do Hamburku, přepravu zajišťuje ČSPL

DĚČÍN (8.1.) – Dva roky trvala výroba dosud největší u nás vyrobené lodi, kterou na zakázku nizozemské firmy vyrobila děčínská loděnice v Křešicích. Zhruba 90 metrů dlouhá, 14 metrů široká a 10 metrů vysoká loď s výtlakem 4500 tun dnes definitivně opustila Děčín. Přepravu lodi tradičně zajišťuje společnost ČSPL, a.s. prostřednictvím plavidla TR17 se zvýšeným zdvihem kormidelny. Od roku 2000 je to již 39. přeprava novostavby plavidla tímto remorkérem.

Redakční komentář

Jak to vidí: Petr Rožek

Kdysi dávno, těsně po listopadu 1989, vznikla za aktivní podpory Kombinátu Slušovice velice zvláštní firma – Ekotrans Moravia. Do vínku dostala vlastně jediný úkol – připravit projekt propojení evropských veletoků Labe, Odry a Dunaje na českém území. Dnes jsou myšlenky na propojení horních toků řek, přes vrchoviny mezi nimi, opět na stole.

spinner