Český železniční průmysl

Zástupci českých firem jednali v Rusku o možnostech spolupráce

Zástupci českých firem jednali v Rusku o možnostech spolupráce

Ve dnech 11. a 12. září 2014 se uskutečnila jednání představitelů českého železničního průmyslu s vedením ruských drah RŽD a dceřinými společnostmi, které společně zorganizovaly velvyslanectví ČR v Moskvě a Asociace podniků českého železničního průmyslu (ACRI). Podnikatelská mise byla součástí ekonomické diplomacie na podporu zvýšení exportu českých výrobků a služeb v oblasti drážní techniky a železničních technologií. Akce se zúčastnilo 14 zástupců českého železničního průmyslu.

Na semináři v prostorách moskevského Českého domu nejprve generální ředitelka ACRI Marie Vopálenská zdůraznila společnou historii dodávek českých lokomotiv do tehdejšího Sovětského svazu a úspěšnou spolupráci v oblasti dodávek pro současnou ruskou železnici. Viceprezident RŽD Valentin Gapanovič následně představil plány rozvoje RŽD a poukázal na možnosti spolupráce s českými podniky. V rámci dalšího programu měly české podniky možnost představit svoje vize spolupráce na ruském trhu.

V samém závěru bylo možné se přímo setkat s potenciálními partnery a projednat konkrétní možnosti spolupráce. Zástupci výzkumných ústavů a institucí se zúčastnili alternativního programu, a to návštěvy hlavního ruského železničního výzkumného ústavu VNIIŽT. Zde jim byly představeny aktuální technologie i projekty ruské partnerské organizace a proběhla jednání o případné spolupráci na konkrétních projektech.

Druhý den pobytu v Moskvě měli zástupci českého železničního průmyslu možnost diskutovat v rámci kulatého stolu přímo s prezidentem RŽD Vladimirem Jakuninem a dalšími členy nejvyššího vedení RŽD včetně příslušných viceprezidentů zodpovědných za rozvoj nových projektů. „Společně s ruskými partnery jsme definovali několik základních okruhů spolupráce, které budeme v následujícím období rozvíjet. Je zde velký zájem na rozšíření spolupráce z ruské strany,“ dodala ředitelka Marie Vopálenská. ACRI má s OPŽT uzavřenu doho-du o spolupráci a toto byl jeden z projektů vzájemné součinnosti obou asociací.

Samotné firmy možnost prezentace velmi zaujala

„Ruský trh železničního průmyslu je z velké části tvořený potřebou RŽD obnovovat vlastní obří vozidlový park a infrastrukturu. Podobná potřeba se týká i kolejových vozidel pro městskou hromadnou dopravu. Jedná se o obchodně složitý a velmi technicky náročný trh. Věřím, že dobré vnímání naší značky díky tisícovkám zde stále spolehlivě provozovaných škodováckých lokomotiv spolu s trpělivostí, znalostí jazyka a prostředí využijeme a rozšíříme spolupráci s ruskými partnery,“ řekl po jednání s ruskými partnery Petr Gaman, ředitel divize Pohony společnosti Škoda Electric, a. s. CZ Loko již několik let aktivně pracuje na ruském trhu. Jedná se prý o velice perspektivní trh, kdy upevnění po-stavení na něm znamená jistotu práce na mnoho let.

„Poprvé zaznamenáváme jasně cílenou akci na největší firmu na světě s více než milionem zaměstnanců, RŽD. Věříme, že tato setkání napomůže k dalšímu rozvoji obchodu směrem k Ruské federaci. Důležitý je i příslib další pomoci ze strany obchodního rady velvyslanectví Martina Bašty,“ uvedl Josef Bárta, předseda představenstva a generální ředitel společnosti CZ LOKO.

Hledají se možnosti další spolupráce

Firma UniControls již se svým ruským partnerem uzavřela smlouvu o spolupráci v oblasti drážních inovačních technologií až do roku 2030. Obě strany předpokládají spolupráci a realizaci společných polygonů, zkušebních zařízení a testování technologických celků jak v České republice, tak i v Ruské federaci. „Předpokládáme využití výsledků vývojových a výzkumných činností jak v Ruské federaci u RŽD, tak i u železničních společností a dopravních operátorů v Evropě,“ řekl zástupce této firmy Pavel Zahálka. Také Výzkumný ústav železniční již několik let aktivně spolupracuje s obchodními partnery z Ruské federace především v oblasti zkoušek komponent kolejových vozidel, které realizuje ve své dynamické zkušebně. „Náš výzkumný ústav se orientuje také na hledání možné spolupráce s ruskými výzkumnými ústavy a zkušebními organizacemi ze sektoru železniční dopravy. Tyto aktivity jsou spojeny se záměry Evropské unie a UIC hledat nové cesty rozvoje železniční dopravy mezi Evropou a Asií,“ informoval Antonín Blažek, generální ředitel VUZ.

Tomáš Johánek

spinner