15.2. - Od 1. března 2024 se v rámci promítnutí poplatků za produkci CO2 zvyšují v České republice sazby mýtného a bohužel to neproběhne jednorázově, ale 25. března dojde ještě k dílčí úpravě u některých sazeb. Ta už bude víceméně kosmetická a neměla by po technické a administrativní stránce dopravce nijak zatížit.
Aktuálně
15.2. - Česká republika se musí důsledněji a systematičtěji zaměřit na využití vodíku v průmyslu či dopravě. Jinak hrozí, že zejména firmy budou po roce 2030 platit vysoké pokuty za nedodržování evropských směrnic a budou mít také dražší emisní povolenky. Pokud navíc Česko podcení nástup vodíkové ekonomiky, může to mít v příštích letech dopad na růst HDP, zaměstnanost i příliv nových investic. Takové jsou závěry studie o využití a budoucnosti vodíku v ČR, kterou si u společnosti PwC nechal vypracovat Svaz průmyslu a dopravy ČR s podporu firmy ORLEN Unipetrol.
14.2. - Vláda schválila nařízení vlády stanovující výši sazeb mýtného od 1. března 2024, kdy nabývá účinnosti novela zákona o pozemních komunikacích. Ta umožňuje zvýšit sazby mýta zavedením tzv. čtvrté složky mýta jako poplatku za znečištění produkcí CO2 u vozidel podléhajících zpoplatnění. Změna je zavedena v souvislosti s implementací evropské směrnice, jejímž cílem je podpořit další snižování emisí CO2.
14.2. - Nižší počet projetých návěstí STŮJ, přetrvávající vysoký počet střetů na přejezdech, stabilní počet dopravců, pokračující pokles počtu strojvedoucích, velká provázanost na evropský železniční systém a strategie státních dozorů. To je výčet hlavních témat, která zazněla na dnešní výroční tiskové konferenci Drážního úřadu. Drážní úřad na ní zhodnotil uplynulý rok a představil výhled na rok 2024.
14.2. - Mezinárodní logistický provider Dachser uvedl na trh nový doručovací produkt – targo on-site fix. Ten umožňuje sjednat pevný termín dodání hned při objednání přeprav sběrnou službou. Je určený pro firemní klientelu, která obsluhuje B2C segment. Nový produkt společnost nabízí v celé Evropě.
14.2. - Katedra letecké dopravy Fakulty dopravní ČVUT v Praze spolu s Řízením letového provozu České republiky (ŘLP ČR) v roce 2023 úspěšně dokončila projekt FUTURE financovaný se státní podporou Technologické agentury ČR a Ministerstva dopravy ČR v rámci Programu DOPRAVA 2020+. Projekt byl zaměřen na průzkum možností a návrh implementace konceptu U-space* v prostředí České republiky. Dosažené výsledky tak významně přispějí k tomu, aby při implementaci U-space byl provoz dronů v českém vzdušném prostoru bezpečný a přínosný.
14.2. - Předání elektrického tahače návěsů Mercedes-Benz eActros 300 logicky navazuje na dlouholetou spolupráci mezi dovozcem nákladních vozidel Mercedes-Benz a společností HOPI, která je jednou z nejvýznamnějších firem, které se ve střední a východní Evropě zabývají výrobou, skladováním a distribucí potravin. Vozidlo bude nasazeno v běžném každodenním rozvozu na stálé trase z areálu společnosti HOPI v Prostějově. Tento areál je vybaven nejmodernější fotovoltaickou technologií, zahrnující jak solární elektrárnu na střeše, tak i bateriové úložiště a výkonnou nabíjecí infrastrukturu, což umožní vozidlo provozovat skutečně bez emisí. To je hlavním přínosem nového řešení přepravy elektrickým vozidlem.
14.2. - Silničáři letos dokončí kompletní opravu Barrandovského mostu v Praze. Technická správa komunikací (TSK) sloučila zbylé práce naplánované pro roky 2024 a 2025 do jednoho roku. Práce začnou 11. března a potrvají do konce letních prázdnin. Silničáři se při nich zaměří na severní část mostu ve směru z Braníku na Smíchov. Novinářům to včera řekli náměstek primátora Zdeněk Hřib a náměstek ředitele TSK Josef Richter. Loni a předloni TSK opravila část soumostí ve směru ze Smíchova do Braníku.
13.2. - Výrobní hala společnosti Jungheinrich v Panattoni Parku Chomutov North získala ekologickou certifikaci BREEAM New Construction v úrovni Excellent. Díky tomu developerská společnost Panattoni překonala další milník v udržitelné průmyslové výstavbě. V Česku dosáhla už na 1 000 000 metrů čtverečních vystavěných ploch, které obdržely tuto přísnou mezinárodní certifikaci udržitelnosti. Celkem má Panattoni v tuzemském portfoliu 38 certifikovaných budov, z toho 5 projektů dosáhlo na nejvyšší stupeň certifikace na úrovni Outstanding.
13.2. - Až o 90 % nižší emise oxidu uhličitého, vynikající výkon a možnost tankovat automobily s moderními vznětovými motory bez jakýchkoli úprav. Biopalivo HVO100 je udržitelnou alternativou fosilní nafty, která umožní společnostem lépe plnit stále přísnější ekologická kritéria. Nyní ji mohou tankovat i dopravci na Slovensku. Najdou ji na čerpací stanici Eurowag v Malackách.