Významný krok do budoucnosti s drony

Významný krok do budoucnosti s drony

14.2. - Katedra letecké dopravy Fakulty dopravní ČVUT v Praze spolu s Řízením letového provozu České republiky (ŘLP ČR) v roce 2023 úspěšně dokončila projekt FUTURE financovaný se státní podporou Technologické agentury ČR a Ministerstva dopravy ČR v rámci Programu DOPRAVA 2020+. Projekt byl zaměřen na průzkum možností a návrh implementace konceptu U-space* v prostředí České republiky. Dosažené výsledky tak významně přispějí k tomu, aby při implementaci U-space byl provoz dronů v českém vzdušném prostoru bezpečný a přínosný.

Koncept U-space definuje vytvoření systému řízení letového provozu, který zahrnuje jak konvenční leteckou dopravu, tak provoz bezpilotních letadel. Realizace U-space umožňuje integraci dvou odlišných druhů letecké dopravy a výsledně umožní bezpečný provoz ve vzdušném prostoru.

Projekt FUTURE probíhal po dobu 3,5 roku, během nichž byla detailně zmapována situace v České republice a strategické potřeby v oblasti využívání dronů.

Jedním z výstupů projektu bylo zahájení prací na prvním testovacím polygonu pro drony v České republice. V rámci projektu byly vytipovány vhodné lokality s přihlédnutím na omezení negativních dopadů na obyvatele žijící v jejich blízkosti. Vytvořen byl i způsob posouzení žádostí na stanovení prostorů pro provoz dronů včetně zvážení rizik spojených s možností pádu dronu, ale také s potenciální hlukovou zátěží, vizuálním smogem či dopadem na životní prostředí. Hlavním účelem je zamezit provozu dronů, který by měl negativní dopady na obyvatele měst. Dále se projekt zaměřil na poskytované služby U-space a jejich vztahy mezi dotčenými subjekty a také na metodiku, která v definovaných oblastech potřebu vzniku U-space vyžaduje nebo ne.

„Projekt zajistil všechny nezbytné podklady pro možnost praktické implementace U-space a příslušné evropské regulace v České republice,“ řekl o projektu hlavní řešitel Jakub Kraus, vedoucí Katedry letecké dopravy na ČVUT Fakultě dopravní.

Účast ŘLP ČR umožnila prozkoumání možností zobrazování informací o bezpilotním provozu pro potřeby řídících letového provozu. „Výstupy z projektu v současné době plánujeme využít na konstrukci nových řešení. Jedná se o vymezení interakcí mezi U-space a našimi provozními stanovišti či požadavky, které musí splňovat systémy pro zajištění pokročilého provozu dronů,“ uvedl Radek Hodač, vedoucí Kanceláře integrace bezpilotních systémů ŘLP ČR. Projekt přináší možné varianty způsobů integrace zobrazování příslušné informace do stávajících systémů používaných na řídících pracovištích. Vybrané způsoby byly následně otestovány přímo na simulátorech řídícími letového provozu.

(pav)

Foto: ŘLP ČR 

spinner