9. ledna 2013
PRAHA (9.1.) – Česká silniční síť se letos rozroste o více než 55 kilometrů nových silnic a dálnic a necelých 50 kilometrů nově rekonstruovaných železničních tratí. Vyplývá to z údajů, které poskytly Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a Správa železniční dopravní cesty (SŽDC).
Loni bylo otevřeno o dva kilometry silnic a 15 kilometrů dálnic méně. Naopak na železnici se otevřelo hned 110 kilometrů nově zrekonstruovaných úseků tratí. Letos začne sloužit motoristům zejména nový úsek dálnice D3 mezi Táborem a Veselím nad Lužnicí, na železnici budou zprovozněny rekonstruované tratě třetího železničního koridoru mezi Českým Těšínem a Mosty u Jablunkova a úsek čtvrtého koridoru Votice – Benešov u Prahy.
„Modernizace železničních tratí by mohla být vyšší,“ připustil náměstek generálního ředitele SŽDC Petr Šlegr. Pro zrychlení modernizace by ale kromě evropských peněz, za které se v současné době staví, potřebovala větší množství peněz i z národního rozpočtu. I přesto letos správa podle Šlegra proinvestuje 17 miliard Kč, zhruba dvojnásobek toho co v minulém roce. „Sice se letos dokončí méně úseků než vloni, řada staveb se ale zahájí,“ dodal.
Problémem tuzemské železnice není podle konzultanta a dopravního experta Emanuela Šípa postup rekonstrukcí, ale podoba, jakou nové tratě v Česku mají. SŽDC v roce 1995 rozhodla o modernizaci tratí na maximální rychlost 160 kilometrů v hodině, což v současnosti přestává evropským standardům v železniční dopravě stačit. Na železničních tazích, kde je vysoká hustota sídel a řada zastávek, by měly vlaky jezdit vyšší než dvousetkilometrovou rychlostí, aby snesly srovnání s dopravou v západní Evropě.
Dnes už je podle Šípa rychlejší jet z Berlína do Vídně přes Norimberk, Pasov a Linec než přes Prahu. Českou republiku objíždějí i vlaky směřující do Ruska a na Ukrajinu, za což může zanedbání východního směru po rozpadu Československa. Nyní vlaky ČR objíždějí přes Polsko nebo údolím Dunaje přes Maďarsko.
(čtk)