Výběr mýtného v ČR

Modernizace D1 se zatím na výběru mýta neprojevila

Modernizace D1 se zatím na výběru mýta neprojevila

PRAHA (8.7.) – V červnu letošního roku předepsal český mýtný systém na tuzemských dálnicích kamionům celkem téměř 725 milionů Kč, což je meziročně o 3,3 procenta méně. „A to i přesto, že kamiony jezdily proti roku 2012 mírně častěji,“ říká Martina Vápeníková, mluvčí ŘSD, které je provozovatelem českého mýta.

Na nižších výběrech mýta se tak stále podepisuje efekt zvýhodněných kamionů s motory emisní třídy Euro 5, které platí nejnižší kilometrové sazby, ale na výběrech mýta už se podílí více než padesátiprocentním podílem. Tuto tendenci potvrzuje i srovnání pololetí. Za prvních šest měsíců loňska nákladní automobily zaplatily 4,38 miliardy Kč, letos za stejný úsek roku o dvě stě milionů méně (4,19 miliardy Kč).

Celkem se na mýtném za šest a půl roku vybralo zatím 44,8 miliardy Kč. Za provozování mýtného systému dosud zaplatila provozovatelskému konsorciu vedeného firmou Kapsch 9,8 miliardy Kč bez DPH, celkový provozní náklad tedy činí necelých 22 procent. Vedle toho stát investoval na začátku do vybudování mýtného systému, který zůstává průběžně modernizovaný v majetku státu, celkem 3,4 miliardy Kč bez DPH.

Protože patří dálnice D1 co do výše vybraného mýta (až 35 procent z celku) mezi klíčové komunikace státu, je pozorně sledována, jak se na ní projeví případné dopravní komplikace související s její modernizací. „Ze statistik a měření mýtného systému jsme dosud nezaznamenali ani přeliv kamionové dopravy na alternativní takzvanou severní trasu přes D11 a R35 směrem na Olomouc, ani žádný úbytek vybraného mýta na D1,” potvrzuje Karel Feix, generální ředitel firmy Kapsch, která mýtné pro stát provozuje.

Může to být prý i tím, že modernizace D1 zatím až na několikahodinové přerušení provozu nedospěla do fáze výraznějších uzávěr či zúžení dopravních proudů. V případě pozdějších kolon a komplikací na D1 by tranzitující nákladní vozidla mohla pro západo-východní trasu volit průjezd přes Rakousko, ale vzhledem k tamním dvojnásobným kilometrovým tarifům to bude například pro balkánské dopravce jen krajní varianta.

spinner