8.8. - Český plynárenský svaz (ČPS) a Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) uzavřely Memorandum o spolupráci v oblasti rozvoje plynové mobility v rámci veřejné autobusové dopravy v České republice. Vyzývají zodpovědné instituce, aby byla rozšířena finanční podpora pro autobusy na biometan.
Veřejná doprava
7.8. - Infrastrukturu pro trolejbus v Praze 5 mezi zastávkami Na Knížecí a U Waltrovky vybudují společnosti OHLA ŽS a Elektrizace Praha. Pražský dopravní podnik (DPP) s nimi podepsal smlouvu. Firmy postaví troleje a venkovní dobíjecí stání v garážích Řepy. Náklady jsou 185,9 milionu korun. Stavba nabíječek potrvá do konce roku 2025 a trolejí do 30. dubna 2026. Trolejbus by měl pod číslem 52 vyjet poprvé v květnu 2026. ČTK to dnes řekla mluvčí DPP Aneta Řehková.
6.8. – Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) znovu vyhodnotil tendr na stavbu druhé části metra D a vybral vítěze zakázky, kterým se opět stalo sdružení vedené firmou Subterra s cenou zhruba 30 miliard korun bez DPH. ČTK to sdělil vedoucí tiskového oddělení DPP Daniel Šabík. Výběr dodavatele podnik dříve po stížnostech z tendru vyřazeného sdružení PORR, VINCI a Marti (PVM) zrušil, i po opětovném vyhodnocení a s přihlédnutím k novým informacím je podle podniku nabídka Subterry nejvýhodnější. Firmy PORR a VINCI krok DPP kritizují, Subterra naopak uvedla, že ho vnímá jako potvrzení kvality své nabídky.
6.8. – Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) hledá ve výběrovém řízení firmu, která opraví lanovou dráhu na Petřín. Důvodem je špatný stav tratě. Předpokládané náklady jsou odhadnuty na 121,5 milionu korun, výsledná částka ale bude záviset na výsledku tendru. Oprava by měla začít nejpozději v první polovině příštího roku. Vplývá to z informací zveřejněných ve věstníku veřejných zakázek a na webu tenderarena.cz. Zájemci mohou nabídky podávat do 2. září. Lanovka se poprvé rozjela v létě 1891 a v nynější podobě jezdí od roku 1985. Kromě nové trati bude mít lanovka také nové vozy podle designu studia Anna Marešová designers.
5.8. - Desítka vodíkových autobusů značky Solaris začne vozit cestující v okolí města Mníšku pod Brdy na konci roku 2025. Ročně přepraví autobusy s vodíkovým pohonem několik tisíc pasažérů a ujedou zhruba 550 tisíc kilometrů. Elektrolyzér o příkonu 540 kW na výrobu vodíku, vodíkovou čerpací stanici a zásobníky dodá firma ČEZ ESCO, elektřinu k jeho bezemisní výrobě poskytne vodní elektrárna ČEZ ve Vraném nad Vltavou. Provozovatelem busů bude společnost Martin Uher Bus, dopravce v systému Integrované dopravy Středočeského kraj a hl. města Prahy PID. Většinu pořizovacích nákladů pokryje dvojice evropských dotačních titulů – Integrovaný regionální operační program (IROP) a program ITI pro rozvoj metropolitní oblasti.
1.8. - Společnosti Siemens Mobility a RATP (Régie autonome des transports Parisiens) úspěšně modernizovaly a rozšířily linku 14 pařížského metra. Je to poprvé na světě, kdy byla stávající plně automatizovaná linka metra bez řidiče se stupněm automatizace GoA4 přestavěna na plně automatizovaný systém bez řidiče GoA4 nejnovější generace Trainguard MT CBTC, který dodala společnost Siemens Mobility.
1.8. - Další čtyři zbrusu nové komfortní nízkopodlažní autobusy Iveco Crossway LE 12 M vyjely na Kroměřížsku. Autobusový dopravce Z-Group bus, který na Kroměřížsku zajišťuje pro Zlínský kraj dopravní obslužnost, do nákupu nových vozů investoval 20 milionů korun. Do konce roku plánuje nasadit Z-Group bus na Kroměřížsku dalších pět nových vozů.
28.7. - Jedna z nejstarších strojíren v České republice nasadí po 192 letech od svého založení do výroby prvního robota. Robotické pracoviště od firmy Cloos v Pražské strojírně výrazně zrychlí a zkvalitní výrobu skříní výhybkových systémů, odvodnění a dalšího příslušenství tramvajových tratí. Jediný robot nahradí práci dvou vysoce kvalifikovaných svářečů. Celková investice dosáhla výše 7 miliónů korun.
26.7. - Dopravní podnik města Brna (DPMB) pokračuje v projektu Mario, kdy si jako jediný dopravce v Česku kompletuje trolejbusy vlastními silami. Z dodávky komponent na deset vozů SOR TNS 12 dorazily do dílen ve vozovně Komín první dva, další budou následovat. Do ulic s cestujícími vyjedou na přelomu října a listopadu.
23.7. - Nové technologie a udržitelné přístupy v Plzni. Po třech letech důkladného výzkumu a testování se západočeská metropole postupně mění na chytré město, kde bude doprava bezpečnější, efektivnější a ekologicky přívětivější. Součástí této modernizace mohou být v budoucnu i chytré tramvaje, které dokážou komunikovat s okolím a reagovat na různé situace na trati. V červenci 2024 začíná první taková tramvaj jezdit po testovacím okruhu v Plzni. Na vývoji technologie spolupracuje konsorcium partnerů zahrnující INTENS Corporation, <w style=„background-color: initial; font-style: inherit; font-variant-ligatures: inherit; font-variant-caps: inherit; font-weight: inherit;“>Škoda Group, CEDA Maps, Západočeskou univerzitu v Plzni a ČVUT v Praze </w>v rámci výzkumného projektu DIDYMOS, který je financován z programu DOPRAVA 2020+ Technologické agentury ČR ve spolupráci s Ministerstvem dopravy.