12.8. - Praha zahájí projekt na výrobu a využití vodíku k dekarbonizaci metropole. Zelený nebo nízkouhlíkový vodík využije v dopravě ve městě. Na výrobě energie z obnovitelných zdrojů, využití vodíku nebo jeho skladování a distribuci bude hlavní město spolupracovat s městskými společnostmi Pražská plynárenská (PPAS) a Pražské služby (PSAS). Vyplývá to z dokumentů, které dnes schválili pražští radní.
Veřejná doprava
11.8. - Cestující v Kunštátě na Blanensku budou moct zřejmě od listopadu využívat nový autobusový terminál. Město jej staví od půlky června a konečně se mu daří naplnit záměr, který vznikl už v 90. letech minulého století. Cestujícím výrazně zjednoduší přestupy a také se zvýší bezpečnost chodců, řekl starosta Zdeněk Wetter. Město za stavbu zaplatí téměř 30 milionů korun.
10.8. - Vozy brněnského dopravního podniku loni převezly rekordní počet cestujících od roku 2011, a to 361,9 milionu, což je stejně jako v roce 2019. Ovšem počet ujetých kilometrů byl za posledních deset let druhý nejnižší, konkrétně 36,2 milionu, nižší byl jen v roce 2022. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou podnik umístil na svém webu.
10.8. - Z Českého Brodu na Kolínsku vyjedou dnes večer poprvé mikrobusy, které si cestující objednali na zavolání. Projekt takzvané poptávkové dopravy nazvaný PID Haló spouští organizátor veřejné dopravy Středočeského kraje IDSK v testovacím režimu pro oblast 15 obcí na Českobrodsku. Pokud se osvědčí, chce ji kraj rozšířit do dalších oblastí. Testovací provoz kraj plánuje na dva roky. Při slavnostním spuštění provozu dopravy na zavolání to včera řekl ředitel IDSK Zdeněk Šponar.
9.8. - Společnost ICOM transport podala námitky proti rozhodnutí kraje o výběru autobusového dopravce pro dvě oblasti Pelhřimovska na dalších deset let. Předsedkyně představenstva Kateřina Kratochvílová včera novinářům řekla, že firma požaduje, aby Kraj Vysočina ověřil reálnost nabídnuté ceny. Kraj zatím vítěze těchto řízení nezveřejnil. Podle firmy ICOM jím je ČSAD Autobusy České Budějovice (Busem), která už také vyhrála zakázku na Jihlavsku.
8.8. - Český plynárenský svaz (ČPS) a Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) uzavřely Memorandum o spolupráci v oblasti rozvoje plynové mobility v rámci veřejné autobusové dopravy v České republice. Vyzývají zodpovědné instituce, aby byla rozšířena finanční podpora pro autobusy na biometan.
7.8. - Infrastrukturu pro trolejbus v Praze 5 mezi zastávkami Na Knížecí a U Waltrovky vybudují společnosti OHLA ŽS a Elektrizace Praha. Pražský dopravní podnik (DPP) s nimi podepsal smlouvu. Firmy postaví troleje a venkovní dobíjecí stání v garážích Řepy. Náklady jsou 185,9 milionu korun. Stavba nabíječek potrvá do konce roku 2025 a trolejí do 30. dubna 2026. Trolejbus by měl pod číslem 52 vyjet poprvé v květnu 2026. ČTK to dnes řekla mluvčí DPP Aneta Řehková.
6.8. – Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) znovu vyhodnotil tendr na stavbu druhé části metra D a vybral vítěze zakázky, kterým se opět stalo sdružení vedené firmou Subterra s cenou zhruba 30 miliard korun bez DPH. ČTK to sdělil vedoucí tiskového oddělení DPP Daniel Šabík. Výběr dodavatele podnik dříve po stížnostech z tendru vyřazeného sdružení PORR, VINCI a Marti (PVM) zrušil, i po opětovném vyhodnocení a s přihlédnutím k novým informacím je podle podniku nabídka Subterry nejvýhodnější. Firmy PORR a VINCI krok DPP kritizují, Subterra naopak uvedla, že ho vnímá jako potvrzení kvality své nabídky.
6.8. – Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) hledá ve výběrovém řízení firmu, která opraví lanovou dráhu na Petřín. Důvodem je špatný stav tratě. Předpokládané náklady jsou odhadnuty na 121,5 milionu korun, výsledná částka ale bude záviset na výsledku tendru. Oprava by měla začít nejpozději v první polovině příštího roku. Vplývá to z informací zveřejněných ve věstníku veřejných zakázek a na webu tenderarena.cz. Zájemci mohou nabídky podávat do 2. září. Lanovka se poprvé rozjela v létě 1891 a v nynější podobě jezdí od roku 1985. Kromě nové trati bude mít lanovka také nové vozy podle designu studia Anna Marešová designers.
5.8. - Desítka vodíkových autobusů značky Solaris začne vozit cestující v okolí města Mníšku pod Brdy na konci roku 2025. Ročně přepraví autobusy s vodíkovým pohonem několik tisíc pasažérů a ujedou zhruba 550 tisíc kilometrů. Elektrolyzér o příkonu 540 kW na výrobu vodíku, vodíkovou čerpací stanici a zásobníky dodá firma ČEZ ESCO, elektřinu k jeho bezemisní výrobě poskytne vodní elektrárna ČEZ ve Vraném nad Vltavou. Provozovatelem busů bude společnost Martin Uher Bus, dopravce v systému Integrované dopravy Středočeského kraj a hl. města Prahy PID. Většinu pořizovacích nákladů pokryje dvojice evropských dotačních titulů – Integrovaný regionální operační program (IROP) a program ITI pro rozvoj metropolitní oblasti.