Brexit nejspíš zdraží přepravy zboží do Velké Británie

Brexit nejspíš zdraží přepravy zboží do Velké Británie

17.12. - Odchod Velké Británie z Evropské unie a celní unie může přinést citelné zdražení přepravy zboží z Česka do Británie. Důvodem je očekávané prodloužení čekacích dob při odbavování na hranicích s Velkou Británií, a tím celkové zdražení přepravy. Uvedl to mluvčí Sdružení ČESMAD Bohemia Martin Felix. Británie je pátý největší obchodní partner České republiky. Podle statistik ministerstva dopravy se loni převezlo po silnici mezi oběma zeměmi přes 331 tisíc tun zboží.

Se samotným vstupem na britský trh by kamionoví ani autobusoví dopravci problémy mít neměli. To zajišťuje podle Martina Felixe dohoda České republiky se Velkou Británií o silniční dopravě, kterou obě země uzavřely v roce 1998, a v platnost vstoupila v roce 2004. „Takže naši dopravci by neměli mít problémy s povolovacím řízením nebo s nějakým množstevním omezováním vstupu ani nákladních vozidel ani autobusů na území Británie,“ uvedl.

Problémem může být situace s celním odbavováním, pokud Británie nezůstane členem celní unie. ČESMAD má podle Martina Felixe pro tento případ jako krátkodobé řešení připraveny mezinárodní celní doklady tzv. kanety TIR. Z dlouhodobého hlediska lze ovšem očekávat prodloužení čekacích dob na hranicích, a tím i doby a ceny přepravy. „Zákazníci se tak musí připravit na citelné zdražení přeprav,“ dodal Martin Felix.

Česká ekonomika vyváží přímo do Velké Británie zboží v hodnotě 210 miliard Kč ročně, což je přibližně pět procent českého exportu, respektive čtyři procenta HDP. Přes další hlavní české obchodní partnery se vyváží do Británie zboží za 120 miliard Kč. Celkové vývozy do Británie tak představují ročně přibližně 330 miliard Kč. To je osm procent celkového vývozu ČR a sedm procent HDP.

Odchod Velké Británie z EU byl stanoven na 29. března 2019. Britský Parlament měl tento týden hlasovat o dohodě, kterou vláda dojednala s EU. Premiérka Theresa Mayová však kvůli obavám z odmítnutí dohody hlasování odložila na leden. Stále tak je možný i tzv. tvrdý brexit bez dohody, který by znamenal například zavedení kontrol na hranicích podle pravidel Světové obchodní organizace, zavedení cel a netarifních překážek, oslabení libry, komplikace ve vzájemném obchodě, dlouhé uznávání technických norem, zastavení leteckého provozu mezi EU a Británie či nejistotu pro občany EU žijící v Británii a pro Brity žijící v zemích unie.

(čtk)

spinner