21. února 2015
Čeští silniční dopravci i speditéři vítají rozhodnutí německé ministryně práce Andrey Nahles, která na konci ledna (viz DN 6/15) oznámila, že zákon o minimální mzdě (ve výši 8,50 €/h) nebude zatím uplatňován na cizí tranzitující řidiče, a nebude tedy platit ani povinnost nahlašovat tyto řidiče celníkům v Kolíně nad Rýnem. Toto moratorium platí do vyjasnění kompatibility zákona s právem Evropské unie.
Sdružení ČESMAD Bohemia tento krok sice uvítalo, ale pokládá ho pouze za dílčí. „MiLoG i v tomto zúženém pojetí nadále zasahuje do českého pracovního práva, s nímž je v kolizi. Podle německého zákona by měli být řidiči odměňováni za práci vykonanou v Německu zásadně odlišně od výkonu doma nebo v jiných zemích. To odporuje tuzemskému zákoníku práce, kdy by měla být obdobná práce u jednoho zaměstnavatele honorována stejně. Zákoník práce také ukládá vyplácet stravné, jehož výše by v kombinaci s německou minimální mzdou postavila náklady českého dopravce do nekonkurenční polohy. Dalším problémem je, že v reálném čase, kdy zákon nabyl své účinnosti, nejsou dopravci schopni promítnout vyvolané zvýšení mzdových nákladů do cen za přepravu, a naplnění zákona by tak mohlo fatálně ohrozit ekonomiku a existenci firmy,“ uvedl prezident sdružení Vladimír Starosta.
Sdružení ČESMAD Bohemia také nadále zastává názor, že uplatňování zákona o minimální mzdě, byť nově pouze na dopravy mezi Německem a jiným státem EU, je stále v kolizi s unijním právem, a proto by se moratorium mělo do vyjasnění situace týkat i těchto přeprav. Uspokojení nad novým vývojem vyjádřil i Jan Ekl, tajemník Svazu spedice a logistiky, podle nějž konečně společné úsilí při jednání s německou administrativou, obchodními komorami, IRU, Bruselem a dalšími přineslo první výsledky.
(lan)