Slovensko chystá změnu dopravních předpisů a chce přitvrdit při telefonování za jízdy

Slovensko chystá změnu dopravních předpisů a chce přitvrdit při telefonování za jízdy

16.5. - Ministerstvo vnitra SR předloží ještě před létem vládě a následně pak i poslancům sedm zásadních změn dopravních předpisů. Mezi ty hlavní patří vyšší postih za telefonování za volantem. Předpis navíc podobně jako je tomu i v západní Evropě rozšiřuje zákaz používání mobilních telefonů při řízení i na další telekomunikační a audiovizuální prostředky, jako jsou například tablety nebo kamery a podobná zařízení. O chystané změně informoval ÚAMK.

Nové sankcionování zvýší taxu na dvojnásobek. Tedy ze stávajících 50 EUR na 100 EUR a ve správním řízení až na 200 EUR. Půjde o pokutu srovnatelnou jako v Německu, Španělsku a dalších zemích. Důvod? Řidič manipulující mobilním telefonem za volantem je natolik nesoustředěný, že ho lze přirovnat k tomu, který před jízdou požil alkoholické nápoje.

Slovenská policie pro zjišťování tohoto přestupku nebude používat jen kamerový systém nad silnicemi a dálnicemi, ale i kamery na vozidlech či policejních motorkách a také masověji fotodalekohledy s dosahem zhruba jednoho kilometru.

Zavedena má být také povinnost vytvářet záchrannou uličku pro průjezd vozidel záchranného systému. Tak, jak je tomu i v Rakousku, České republice nebo Maďarsku. Za porušení bude následovat pokuta 99 EUR. Dalo by se říct, že vše jako v Čechách. Avšak ne tak docela, Slovensko se rozhodlo trestat zásadně i další nešvar s tím související, a to „zavěšení“ se vozidla třeba za sanitku. Za takovéto jednání chystají na Slovensku pokutu 300 EUR.

Naopak zmírnění pravidel se očekává v případě povinného zpomalení 50 metrů před železničním přejezdem na 30 km/h. Je zjevné, že tato rychlost neodpovídá ani lepšímu stavu přejezdů, ani požadavkům doby. A tak má být rychlost zvýšena na 50 km/h.

Mimořádně silnou zbraň dostane do rukou policie v případě, kdy se řidič bude nejrůznějšími cestami vyhýbat uhrazení pokuty, například za nedovolené překročení rychlosti. Nově policie nasadí takovémuto vozidlu třeba „botičku“. Stejně tak může uložit pokutu při běžné kontrole majiteli vozidla, s nímž byl spáchán přestupek. Pro vyšší vymahatelnost pokut může policie zadržet dokumenty od daného vozidla nebo sejmout státní poznávací značku či použít již zmíněnou botičku.

(lan) 

Foto: Pixabay

spinner