Český trh průmyslových nemovitostí zřejmě letos opět zlomí rekord

Analýza Cushman & Wakefield

V první polovině letošního roku bylo v České republice nově postaveno nebo rozestavěno asi 90 tisíc m2 moderních průmyslových ploch odpovídajících evropským standardům. Ve stejném období bylo pronajato více než sto tisíc metrů čtverečních moderních průmyslových ploch. Letošní rok tak zřejmě ještě překoná loňskou rekordní výstavbu 141 tisíc m2 nových ploch. Vyplývá to z pololetního hodnocení, které zpracovala pražská pobočka přední světové poradenské firmy v oboru realit Cushman & Wakefield Healey & Baker. „Česká republika je pro zahraniční firmy nadále velmi zajímavá, v prvním pololetí letošního roku proběhly tři významné tendry na skladové a logistické plochy, v nichž zájemci poptávají přibližně 136 tisíc m2 ploch. Pokud se pro Českou republiku rozhodnou, výrazně ovlivní letošní výsledky trhu průmyslových nemovitostí,“ řekl ke zprávě vedoucí středoevropského týmu průmyslových nemovitostí v C&W/H&B Ferdinand Hlobil. Míra nepronajatosti zůstává u průmyslových prostor nadále velmi nízká, pohybuje se mezi jedním až dvěma procenty. Zvyšují se ceny pozemků v širším okolí Prahy, za posledních sedm měsíců o 10 až 20 procent. V Praze a na okraji Prahy se naopak drží na stabilní úrovni (viz tabulku aktuálních cen). To svědčí o tom, že se developeři stále více ohlížejí po projektech mimo Prahu – táhne je především Plzeň, Brno a Ostrava. Postupně tak vyrůstá konkurence jedinému mimopražskému developerovi, společnosti CTP. „Developeři také stále častěji staví na spekulativní bázi. Jako příklad uveďme britského developera Parkridge. Na český trh vstoupil letos a svou činnost zahájil spekulativní výstavbou 30 tisíc m2 nového logistického areálu v Jirnech. Dnes jsou prostory již téměř pronajaty a první nájemci se začnou stěhovat letos v září. V letošním roce se počítá ještě s výstavbou dalších 50 tisíc m2,“ uvedl Ferdinand Hlobil.

Vede logistika a maloobchod Mezi nájemci zatím stále převažují zahraniční společnosti, především logističtí a maloobchodní operátoři. České firmy tvoří pouhých 20 až 25 procent nájemců, i jejich podíl se však postupně zvyšuje. „Hlavním důvodem je obava místních firem zavázat se smlouvou k pětiletému nájmu. Vyhledávají raději prostory nižší kvality, jejichž nájem lze snadněji ukončit. Často ovšem doplácejí na vysokou energetickou náročnost takových prostor či menší efektivitu využití skladů,“ komentoval zprávu dále Ferdinand Hlobil.

Ve srovnání se západní Evropou v sobě středoevropský trh stále skrývá velký potenciál a je schopen vstřebat vstup dalších developerů. V České republice je nadále pouze asi jeden milion metrů čtverečních moderních skladových prostor, což je mnohem méně než v západoevropských zemích srovnatelné velikosti. Například Belgie či Nizozemsko disponují několika miliony metrů čtverečních srovnatelných moderních ploch, konstatovala ve studii C&W/H&B.

ČR: nejzdravější trh v regionu Ze středoevropského pohledu je trh průmyslových prostor v České republice dlouhodobě zdravější než v sousedních zemích a vykazuje neustálý postupný růst. Polsko sice zažívá obrovský boom s příchodem nových developerů, které láká rozloha země, ale od počátku devadesátých let země prošla obrovskými výkyvy, při nichž významně klesala poptávka a řada projektů zůstala dlouhou dobu neobsazena. Za posledních 18 měsíců bylo velmi aktivní Slovensko, které zahájilo silný marketing cílený na zahraniční investory. Momentálně ovšem i tato země zaznamenává lehký útlum, neboť trh je ze strany logistických operátorů nasycen. „Česká republika vykazuje ve srovnání s Maďarskem a Polskem ještě jeden zajímavý trend – na straně developerů u nás působí výhradně zahraniční společnosti, zatímco u sousedů je aktivní řada domácích developerů. V blízkých letech výrazný obrat v tomto trendu neočekáváme,“ řekl k tomu Ferdinand Hlobil. V poslední době se ve střední Evropě prosazuje koncept malých jednotek, který je velmi populární právě například v zemích Beneluxu. U České republice je lze najít například v Průhonicích, nové jednotky vyrůstají také v Brně. „Jsou oblíbené u českých firem, které rozjíždějí podnikání nebo se stěhují tzv. z garáže do větších prostor. Vhodné jsou rovněž pro zahraniční firmy, které nově vstupují na trh a stačí jim startovací kancelář s přilehlým skladem,“ řekl Ferdinand Hlobil. (spa)
www.cushmanwakefield.com

spinner