8. března 2014
V současné době jsou pracovní místa v Evropské unii bezpečnější a zdravější než kdykoliv předtím. Přesto se každoročně přihodí zhruba 6,9 milionu pracovních úrazů. V odvětví dopravy a logistiky je jedním z hlavních rizik špatně připravená a provedená manuální část práce v dopravě. V dopravních a logistických procesech by měly být zahrnuty prvky ergonomie a měla by být brána v úvahu možnost rizika. Problematiku bezpečnosti manuální práce v polovině února shrnula logistická společnost Raben.
Muskuloskeletální poruchy (MSD) neboli onemocnění pohybového aparátu jsou stále nejběžnější nemocí z povolání v Evropské unii. Postiženi mohou být pracovníci ve všech odvětvích a povoláních. I v České republice tvoří muskulo-skeletální onemocnění z hlediska nemocí z povolání jednu z největších skupin. Zaměstnancům způsobují osobní utrpení a ztrátu příjmu, zaměstnavatelům zase snižují pracovní výkonnost a státu zvyšují náklady na sociální zabezpečení. Hlavní zdroje rizik MSD v logistickém oboru představuje hmotnost zásilek, palety nebo kartony v rozporu s hmotnostními limity v dané zemi a nestabilní zásilka nebo objem zásilky. Plánování procesů, které vyžadují zvedání a přenášení, změnu místa, tlačení a tahání těžkých zásilek, to vše a celá oblast ruční manipulace a práce během přepravy podléhá předpisům nebo evropské normě BS ISO 11338.
Limity určené pro přepravu ručním vozíkem v případě využití maximální síly (tahání oběma rukama) jsou 240 N pro muže a pro ženy 140 N. Pokud místo vykládky či nakládky není uzpůsobeno pro manipulaci, dokonce ani pro použití ručního vozíku (například v nákupním centru), je třeba vzít v úvahu omezení ohledně hmotnosti zvedaných a přemísťovaných břemen. V Německu činí maximální hmotnost břemene zvednutého mužem (věk 18 až 45 let) 30 kilogramů, podobně jako v Polsku a na Ukrajině. V Polsku je maximální hmotnost břemene pro ženy 12 kilogramů, zatímco v Německu a na Ukrajině 10 kilogramů. V České republice je limit pro ženy 20 kilogramů a pro muže 50 kilogramů.
Evropské statistiky ukazují, že onemocnění pohybového aparátu je obrovským problémem, který nejen snižuje kvalitu života zaměstnanců, ale také vytváří obrovské náklady jak pro společnost, tak pro zaměstnavatele. Společnost Raben Group je si těchto souvislostí vědoma. Proto její bezpečnostní systém nazývaný SHE zahrnuje pozorování úrazů a nebezpečných činností také u jejích dodavatelů. Každá „skoronehoda“, jako je například neupravení rychlosti v závislosti na počasí a podmínkách provozu nebo nepozorné manévrování s vysokozdvižným vozíkem během překládání, musí projít pečlivou analýzou. Raben sleduje úrazy v mezinárodní akci zaměřené na posílení bezpečnosti při práci a ke snížení rizika zdravotních potíží zaměstnanců a partnerů Raben Group.
(pat)