Průzkum Agility

Čína zůstává nejatraktivnějším logistickým trhem budoucnosti

Čína zůstává nejatraktivnějším logistickým trhem budoucnosti

Motorem globálního hospodářského růstu bude letos jednoznačně rozvojový svět. Z hlediska logistiky zůstane i letos s odstupem nejatraktivnějším trhem pro investory Čína. Takové jsou hlavní závěry nejnovější studie 2012 Agility Emerging Markets Logistics Index, kterou v lednu zveřejnil mezinárodní poskytovatel logistických služeb s hlavním sídlem v Kuvajtu.

Málokterý světový podnik z vyspělého světa si může v současné situaci dovolit nechat ujít příležitosti, které před ním „nové“ trhy otevírají, konstatuje studie, kterou pro Agility tradičně zpracovává poradenská společnost Transport Intelligence. Zájem světa o nově se rozvíjející trhy proto nedokázaly ochladit ani nejisté vyhlídky světového hospodářství, ani vlna nepokojů v arabském světě. Výkonné ekonomiky zemí jako Brazílie, Čína a Indie jsou dále na vzestupu a země „arabského jara“ jsou nyní považovány za atraktivnější než kdykoli dříve.

Dopady hospodářských otřesů v USA a Evropě ve většině nových trhů – zejména pak v Číně – do značné míry utlumuje rostoucí domácí poptávka. Hnacím motorem jejich hospodářství je i vzájemná obchodní výměna mezi jednotlivými rychle rostoucími novými trhy. „Emerging markets“ tak vykazují známky snižování závislosti na rozvinutých trzích a snaží se vyprofilovat jako obchodní centra budoucnosti, uvádějí dále autoři studie. Čína s náskokem v čele Čína a Indie si letos v žebříčku dále upevnily vedení na prvních dvou místech, což podle studie svědčí o tom, že nadále přijímají opatření v zájmu zvýšení své atraktivity pro zahraniční investory. Zvláště Čína se v tomto směru již zcela odpoutala od ostatních rozvojových trhů; současně vystřídala svého hlavního obchodního partnera – USA loni v této roli nahradila Evropa.

Brazílii zatím na třetím místě drží jen nedostatečná infrastruktura. Saúdská Arábie a SEA profitují z omezení bariér vůči zahraničnímu kapitálu a pokračujícího propojování se zbytkem světa. Emiráty od loňska předehnaly Indonésii i díky obrovským novým investicím do infrastruktury.

Rusko se i navzdory nesrovnatelně většímu přírodnímu bohatství umístilo ze všech zemí skupiny BRIC (Brazílie, Rusko, Indie, Čína) nejhůře. Kvůli vysoké závislosti na vývozu energetických surovin by země byla zranitelná v případě významnějšího pohybu cen surovin; k jejím dalším handicapům patří přetrvávající bezpečnostní rizika, omezování volného trhu, vysoká míra korupce a politická nestabilita.

Indonésie se i přes nadále skvělé vyhlídky propadla o jednu příčku níž na šesté místo, především kvůli nižší kompatibilitě a napojení na světový obchod. Mexiko srazila zločinnost, násilí a obchodování s drogami.

Ve stínu zemí první desítky zatím poněkud zaostávají země jako Argentina, Vietnam nebo Turecko, jejich přitažlivost se však každým rokem zvyšuje. Nabízejí stabilní prostředí a rychlý růst. Rychlý rozvoj prognóza navzdory řadě přetrvávajících překážek předpovídá i africkým trhům, například JAR, Maroku nebo Etiopii.

Významné jako nikdy dříve

„Rozvojové trhy jsou odolnější a nezávislejší než kdykoli dříve,“ konstatoval prezident Agility Essa Al-Saleh. „Nikdy nebyly pro světové hospodářství tak významné,“ potvrdil ředitel Transport Intelligence John Manners-Bell. „Aktivity na těchto trzích však vyžadují obrovskou pozornost a důkladnou přípravu, protože obchodní prostředí je v nich často velmi obtížné,“ dodal.

Při přípravě nejpodrobnější dostupné analýzy rozvojových logistických trhů se Transport Intelligence dotazuje 550 vedoucích logistických manažerů. Každoroční žebříček zahrnuje 41 zemí, které seřazuje podle jejich investičního potenciálu a pokroku dosaženého v uplynulém období. Jejich atraktivita se měří ukazateli velikosti trhu, hospodářského růstu, kompatibilitou (přímé zahraniční investice, bezpečnost, urbanizace a rozdělení blahobytu).

(spa)

10 nejatraktiv­nějších „nových“ trhů
1. Čína (1)
2. Indie (2)
3. Brazílie (3)
4. Saúdská Arábie (4)
5. Spojené arabské emiráty (6)
6. Indonésie (5)
7. Rusko (7)
8. Malajsie (11)
9. Chile (9)
10. Mexiko (8)

(v závorce loňské umístění)


 Zdroj: Agility

spinner