10. března 2015
Spediční databanky se významným způsobem podílejí na boji proti podvodům v dopravě a logistice. O přiblížení situace na tomto poli jsme proto požádali Martina Staňka ze spediční databanky Raaltrans.
„Jak se mění situace na poli bezpečnosti při přepravě nákladů po silnici?“
„Počet krádeží nákladu v našem regionu je několik let na stejné úrovni. Již delší dobu jsou realizovány dva způsoby odcizování zboží. Prvním z nich je tzv. fantomový přepravce. Jedná se o podvodnou skupinu osob, která si vybere existující a fungující dopravní firmu, získá informace o její identitě a za tuto společnost se vydává. Druhým způsobem je ovládnutí (nejčastěji zakoupení obchodního podílu) existující firmy, tzn. opravdový vstup podvodných osob do struktur firmy a poté její zneužití. V praxi roku 2014 byly používány oba způsoby odcizování nákladů. Zaznamenáváme částečný odklon od zneužití slovenských firem směrem k maďarským firmám. Jako důvod bych viděl jazykovou bariéru a neochotu dispečerů důsledně prověřovat maďarského dopravce z důvodu ztížené komunikace.“
„Co tuto situaci nejvíce ovlivňuje?“
„Jako pozitivní vývoj jednoznačně uvádím vytvoření zájmových skupin firem (databanky, dopravní a logistické svazy atd.), mezi kterými dochází k rychlé výměně informací o odcizení a následném informování o nebezpečí. To výrazně zkracuje operační čas podvodu. Řada firem také zavedla a uplatňuje vnitřní směrnice prověřování dopravce, což v řadě případů vede k odhalení podvodu ještě v počátku. Negativně působí legislativní situace v ČR i na Slovensku, která nabízí podvodným skupinám možnost ovládnout firmu bez nutnosti zapsání v obchodním rejstříku. Tento druhý způsob odcizování zboží je z pozice dispečera neodhalitelný a o to více nebezpečný.
Současným fenoménem z důvodu daňových změn je velké množství slovenských společností s ručením omezeným k prodeji. To opět vede k možnosti jejich zneužití. Tento trh se snažíme monitorovat. Získáváme informace od mnoha subjektů z ČR i zahraničí. Naší snahou je eliminovat podvodné firmy v rámci databanky. V roce 2014 byla drtivá většina podvodů uskutečněna firmami mimo naši databanku. Jako prioritu si stanovujeme informovanost našich uživatelů. V okamžiku, kdy dostaneme informaci o odcizení zboží, rozesíláme všem uživatelům do programu tzv. bleskovku – zprávu informující o aktuálním nebezpečí. Tímto také podvědomě ovlivňujeme dispečery, že toto riziko existuje a je nutné věnovat pozornost každé přepravě. Nezastupitelnou roli mají také bezplatná školení uživatelů naší databanky, kde podáváme aktuální informace; v ČR a SR jich pořádáme každý rok třicet.“
(pat)