Průzkum CITC

Evropské high-tech firmy zkracují zásobovací řetězce

Evropské high-tech firmy zkracují zásobovací řetězce

High-tech firmy z Evropy očekávají masivní růst svého oboru a zvažují širší okruh faktorů při budování svých výrobně-distribučních kapacit. Vyplývá to z odpovědí evropských respondentů v pátém ročníku průzkumu CITC (Change in the /Supply/ Chain) zaměřeného na změny v zásobovacích řetězcích. Dotazování pro koncern UPS provedla společnost IDC Manufacturing Insights.

Průzkum ukázal, že high-tech firmy stále uplatňují strategii off-shoringu a sázejí na nízké náklady na pracovní sílu ve vzdáleném zahraničí. Významná část evropských podniků však postoupila k near-shoringu: 38 procent respondentů v Evropě uvedlo, že posiluje své výrobní a distribuční kapacity v lokalitách blíže k zákazníkům. Tato změněná strategie optimalizuje zásobovací řetězce tak, aby kombinovala nízké náklady s místními zdroji. Na výsledku profitují zákazníci díky kvalitnějším službám výrobce, kterému zůstává vysoký zisk. High-tech firmy ve stále větší míře pronikají na rozvíjející se trhy a objevují přednosti 3D tisku při návrhu nových produktů a výrobě prototypů.

Výroba a distribuce se přibližují svým zákazníkům

IDC v nejnovějším průzkumu CITC oslovila celkem 516 vysokých manažerů high-tech firem z Evropy, Severní Ameriky, Latinské Ameriky a oblasti Asie/Pacifik. Výsledky ukazují nejnovější trend v zásobovacích řetězcích, který se projevuje jinými kritérii pro výběr umístění výrobních a montážních závodů i volbu dodavatelů. „High-tech sektor bude schopen mnohem lépe reagovat na dynamické potřeby trhu, protože výroba i distribuce se přibližují znovu k zákazníkům. Obchodní filozofie bude mnohem pružnější,“ komentoval výsledky průzkumu viceprezident pro marketing UPS Europe Scott Aubuchon. Near-shoring získává na popularitě z řady důvodů. Začíná se projevovat růst ceny pracovní síly v dříve „levnějších“ zemích, dlouhé přepravní vzdálenosti také zvyšovaly časová, finanční i jiná rizika. „Výrobci mají při kratších vzdálenostech lepší kontrolu nad kvalitou výrobků i služeb, lépe se také zajišťuje ochrana duševního vlastnictví, která zejména v high-tech sektoru hraje důležitou roli,“ dodal Scott Aubuchon. Zkrácení zásobovacích řetězců znamená urychlení dodávek dílů pro montáž a lepší využití skladovacích kapacit díky rychlejšímu obratu. Cena, kvalita a čas se dostávají do příznivé rovnováhy.

Stále více firem preferuje zkrácení zásobovacích řetězců

Přibližně 35 procent evropských high-tech firem plánuje zkrácení zásobovacích řetězců. Je to o devět procent více než při průzkumu v roce 2013. Celkem 44 procent respondentů z Evropy v uplynulých dvou či více letech přesunulo výrobu blíže spotřebitelům, 34 procent tak učinilo nebo učiní letos. Více než polovina (56 procent) evropských high-tech firem považuje right-shoring za nedílnou součást nynější obchodní strategie. Přes výše uvedené patří off–shoring u 59 procent evropských high-tech podniků nadále k oblíbeným způsobům, jak snížit náklady na pracovní sílu. V high-tech oboru panuje všeobecné očekávání globálního růstu. 39 procent evropských firem předpokládá pokračování současného tempa růstu exportu v následujících dvou letech, 19 procent dokonce věří v ještě rychlejší rozvoj. High-tech průmysl se úspěšně zabydluje na rozvíjejících se trzích. 66 procent evropských firem prodává své výrobky v Číně, 41 procent v Indii a 31 procent v Brazílii. Penetrace trhů je sice relativně vysoká, stále se však vyskytují nové a nové překážky bránící úspěšnému rozvoji. Mezi největší problémy patří obtěžující právní rámec, zejména složitý vstup na nové trhy, svou roli hrají podle respondentů také výrazné kulturní rozdíly.

Tomáš Johánek

spinner