4. listopadu 2012
Společnost GO! Express & Logistics zdokonalila produkt GO! Life Science, určený pro firmy, které se zabývají biotechnologiemi, výzkumem a vývojem léků a dalšími obory z oblasti tzv. life science. Využívají je rovněž nemocnice či výzkumná centra. Jádro produktu tvoří logistika zásilek, které jsou chlazené či přepravované na suchém ledu.
„Produkt GO! Life Science je unikátní svojí komplexností a je nabízen s kompletním servisem. Cílem produktu je to, aby zákazníkům odpadla starost o obalové materiály, suchý led, zajištění vozidla a podobně. GO! se postará o zabalení zásilky, její označení, přepravu a včasné dodání na místo určení,“ uvedla v září ředitelka pro rozvoj GO! Express & Logistics Pavla Eretová.
Obaly pro chlazené přepravy
GO! Express & Logistics disponuje i obaly, které jsou určeny pro přepravu ve specifickém teplotním režimu. Přepravuje v nich produkty z výzkumu či lékařství, ale také například různé pochutiny. S přepravou chlazeného zboží v různě velkých speciálních boxech má společnost mnohaleté zkušenosti. Podle přání odesílatele dodává i chladicí médium.
Nabídka přepravních obalů zahrnuje například polystyrenové EPS boxy ve dvanácti různých velikostech. GO! Express & Logistics je vybavuje chladicím nebo mrazicím médiem, tedy gelovými vložkami, které jsou vhodné pro chlazení na teplotu až –8 °C, nebo suchým ledem, který udrží zásilku v teplotě kolem –75 °C. Tento typ přepravy se využívá, pokud je potřeba odesílat malé zásilky, například vzorky.
Podle GO! Express & Logistics je vždy finančně výhodnější přepravit zásilku jako chlazenou nebo mraženou, než si najmout chladicí dodávku či chladicí kamion. Výhodou polystyrenových boxů je také jejich jednorázovost na rozdíl od samoregulačních boxů, které jsou vratné, a proto se následně do celkové ceny za přepravu promítají i náklady na přepravu vratných boxů zpět. GO! využívá termoboxy z polystyrenu, větší boxy jsou potom dvouvrstvé, přičemž vnější polystyrenová vrstva je tvrzená.
Přepravy na suchém ledě do celého světa
Společnost nyní pracuje na tom, aby mohla nabízet přepravu na suchém ledu nejenom do všech států Evropy, ale také do vzdálenějších destinací. Hledá proto řešení přepravy například do Japonska a dalších exotických zemí. Důležité je zajistit bezchybnost dodávky – postarat se, aby v zásilce bylo dostatečné množství a správná forma suchého ledu tak, aby se zboží do cíle dopravilo v pořádku. Dále je nutné odesílateli zprostředkovat informace, co má s příjemcem předjednat, aby celní řízení v cílové destinaci proběhlo co nejrychleji. V rámci celé GO! sítě jsou nastavena pravidla tak, aby v případě potřeby vyšly partnerské společnosti vstříc a pomohly s bezproblémovým doručením zboží na místo určení.
Přísnější podmínky pro suchý led
Problém představuje rovněž to, že letecké zásilky obsahující suchý led jsou definovány jako nebezpečné zboží. Jejich handling proto podléhá přísnějším pravidlům než zásilky po Evropě, které GO! přepravuje pozemní cestou. Komplikovaná bývá například přeprava do Japonska, kde pro dovoz nebezpečného zboží platí velmi přísná kritéria, která musí importér znát. „Proto je nutné seznámit naše klienty s tím, co má jejich příjemce mít k dispozici, aby celní řízení proběhlo rychle. Snažíme se také, aby zboží přepravované na suchém ledu bylo zasíláno například v pondělí a úterý, aby byl do konce týdne dostatek času na přepravu zásilky i celní odbavení,“ dodala Pavla Eretová.
(pat)